Modnie i Zdrowo

Utwardzanie lakieru światłem UV – szybki sposób na renowację parkietu

7 grudnia 2016 | Ewelina Czyżewska

Zastosowanie światła UV, przyśpiesza wysychanie i utwardzanie lakieru, a tym samym skraca czas realizacji remontu z trzech dni nawet do sześciu godzin. Fot. Parkiety Janik

Sprawdza się zarówno w domach, jak i na dużych powierzchniach w miejscach użytku publicznego. Skraca czas remontu z trzech dni nawet do sześciu godzin. Ten rewolucyjny system utwardzania światłem UV lakierów i olejów na nawierzchniach podłóg drewnianych sprawia, że wykończona w ten sposób podłoga jest nie tylko odporna na działanie mechaniczne i chemiczne. Możemy jej używać zaraz po zakończeniu prac, bo w pomieszczeniu nie pozostaje żaden nieprzyjemny zapach, który charakterystyczny jest dla wysychającego lakieru. Na czym polega ten nowy sposób renowacji parkietu?

Technologia utwardzania lakierów i olejów podłogowych światłem UV jest nowoczesnym rozwiązaniem, które z powodzeniem może być stosowane zarówno w domach i mieszkaniach, jak i na większych powierzchniach, takich jak hotele, galerie handlowe czy ośrodki sportowo-rekreacyjne.

– Główną zaletą tej metody renowacyjnej parkietu, jest szybka realizacja zamówienia, dlatego idealnie sprawdza się u osób i firm, które w szybkim czasie chcą użytkować swoją podłogę – mówi Paweł Janik, właściciel firmy Parkiety Janik z Myślenic koło Krakowa. – Zastosowanie światła UV, przyśpiesza wysychanie i utwardzanie lakieru, a tym samym skraca czas realizacji remontu z trzech dni nawet do sześciu godzin. To ważne, zwłaszcza dla właścicieli lokali użytkowych, którzy by wykonać remont parkietu metodą standardową, musieliby na czas jego trwania zamknąć swoją działalność. To z kolei, wiąże się ze zmniejszeniem ich dochodów.

Utwardzenie powierzchni w kilka godzin

Przygotowanie podłogi do lakierowania przy pomocy światła UV wygląda tak samo, jak w przypadku tradycyjnej metody parkieciarskiej.

– Jeśli na podłodze widoczne są poważne i rozległe uszkodzenia oraz przebarwienia, posadzkę należy dokładnie wycyklinować, czyli zeszlifować tę zniszczoną nawierzchnię – tłumaczy ekspert od renowacji parkietów. – Cyklinowanie przeprowadza się od trzech do pięciu razy, za każdym razem zmieniając papier ścierny na drobniejszy. Dopiero po wykonaniu tego zabiegu, przechodzimy do nakładania lakierów lub olejów na drewniany parkiet, a następnie utwardzamy je za pomocą światła UV, które emitowane jest przez specjalne urządzenia.

Dzięki wydajności tych urządzeń całkowite utwardzenie powierzchni następuje w ciągu zaledwie kilku godzin. – Czasem wystarczą trzy lub cztery godziny –  mówi Paweł Janik. – To bardzo krótki czas, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych środków używanych do lakierownia czy olejowania podłogi, na których całkowite wyschnięcie i utwardzenie musimy czekać od trzech nawet do dziesięciu dni. Ponadto twardość lakierów używanych w tej metodzie, jest trzykrotnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych lakierów proponowanych przez niektórych producentów. Dzięki temu podłogi wykończone za pomocą światła UV są jeszcze bardziej odporne na działanie mechaniczne i chemiczne, a do tego, po zakończeniu procesu renowacji, w pomieszczeniu nie czuć charakterystycznego dla tych produktów zapachu.

Punktowa renowacja powierzchni

Istotną zaletą utwardzania lakieru za pomocą światła UV jest możliwość wykonywania punktowej renowacji powierzchni.

– Warunkiem jest jednak niedopuszczenie do całkowitego przetarcia warstwy lakieru, który znajduje się na odnawianej powierzchni – wyjaśnia ekspert z firmy Parkiety Janik. – Możliwość punktowej renowacji ma ogromne znaczenie w przypadku miejsc takich jak restauracje czy centra handlowe, ponieważ można wykonać ją np. w nocy, kiedy są zamknięte. Tak wykończone podłogi zobaczyć można m.in. w hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu, Manufakturze w Łodzi, porcie lotniczym we Wrocławiu czy w hali sportowej Anwilu Włocławek.

Rozwój technologii UV sprawił, że firmy produkujące lakiery i oleje do wykańczania drewna, zaczęły wprowadzać do swojej oferty produkty, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Już dziś dostępne są preparaty, które można wykorzystać w tej technologii, a ich liczba ciągle rośnie, co świadczy o tym, jak wzrasta świadomość inwestorów, którzy cenią zarówno jakość produktu, jak i szybki czas realizacji.