Modnie i Zdrowo

W Rzeszowie okazja do bezpłatnego badania. CytoMammobus przyjedzie 23 stycznia!

22 stycznia 2020 | Natalia Chrapek

To najskuteczniejsza metoda wykrywania raka piersi i szyjki macicy – mówią specjaliści o mammografii i cytologii. I zachęcają do regularnych badań. Mieszkanki Rzeszowa będą mogły je wykonać bezpłatnie od 23 stycznia do 2 lutego na terenie kampusu WSIiZ  przy ul. Sucharskiego 2.

CytoMammobus mieleckiej Fundacji „SOS Życie”, potocznie nazywany przychodnią na kółkach, wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, z trzema pracowniami: mammograficzną, cytologiczną i ultrasonograficzną, przyjedzie w czwartek, 23 stycznia do Rzeszowa i zaparkuje na kampusie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2. Wszystko w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

 – Chcemy promować wiedzę na temat raka szyjki macicy i badań cytologicznych, bo kobiety wciąż nie wykonują ich regularnie, a choroba rozwija się często bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero w fazie zaawansowanej, trudnej do wyleczenia – informuje Łucja Bielec z Fundacji “SOS Życie”.

 – Przyjazd CytoMammobusu na teren uczelni i związana z tym akcja profilaktyczna, mogą przyczynić się do wykrycia schorzeń nowotworowych we wczesnym stadium choroby i umożliwić pełne wyleczenie – dodaje prof. Ryszard Palczak z Katedry Zdrowia Publicznego, Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych WSIiZ, specjalista ginekolog.  

Bezpłatne badania, które będą wykonywane w godzinach porannych i popołudniowych, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem 17 582 40 60, potrwają aż do 2 lutego. Mogą z nich skorzystać kobiety w przedziale wiekowym 25 – 59 lat, które nie wykonywały tego typu badań profilaktycznych w ciągu ostatnich 3 lat. 

W pierwszym dniu akcji również hol uczelni zamieni się w mini przychodnię. Pracownicy Centrum Medycznego MEDYK na przykładzie specjalnego fantomu pokażą, jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi i na jakie niepokojące zmiany należy zwracać uwagę. Do działań prozdrowotnych dołączą także studentki. W ramach ogólnopolskiej akcji „Pink Lips Project”, organizowanej przez Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland, na znak solidarności z kobietami chorującymi na raka szyjki macicy, pomalują usta różową szminką, by następnie opublikować swoje zdjęcie w mediach społecznościowych z hasztagiem #pinkchallenge.