Modnie i Zdrowo

Wiosną skóra potrzebuje szczególnie intensywnego nawilżania i regeneracji

15 marca 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

Wiosną skóra potrzebuje szczególnie intensywnego nawilżania i regeneracji
Wiosna nadchodzi wielkimi krokami. Robi się coraz cieplej, mamy więcej energii i chcemy jak najszybciej zapomnieć o zimie. Podobnie jest z naszą skórą, która z pewnością nie tęskni za mrozami, zmianami temperatury i ogrzewaniem. Po tym trudnym okresie wymaga szczególnej pielęgnacji i intensywniejszej niż zwykle regeneracji. Jak przywrócić jej dawny blask? Oto kilka sposobów.


Kiedy myślimy o negatywnym wpływie zimy na skórę, z reguły na pierwszy plan wysuwają się warunki zewnętrze, np. wiatr czy zmienna temperatura. Nie powinniśmy jednak zapominać o związanej z nimi pośrednio zmianie diety. Bogatsza w tłuszcze, a uboższa w witaminy, niestety nie przyczynia się do poprawy stanu cery. Jak możesz to zmienić? Przede wszystkim unikaj dań typu fast food – zawarte w nich toksyczne substancje osłabiają barierę ochronną naskórka.

Ogranicz również słodycze, ponieważ nadmiar glukozy skraca żywotność kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za elastyczność i jędrność skóry. Kluczem do poprawy wyglądu cery jest też zapewnienie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia, dzięki czemu dłużej zachowa świeży i młodzieńczy wygląd. Nie chodzi tylko o picie wody (najlepiej ok. 2 litrów dziennie), ale również unikanie alkoholu i kofeiny, które niestety działają odwadniająco.

Domowe SPA dla skóry

Zmęczona i szara skóra potrzebuje także pomocy od zewnątrz. Do kosmetyków, które używasz na co dzień, warto dodać produkty zawierające witaminę A, C i E. Te, uelastycznią skórę, zahamują proces rogowacenia naskórka oraz będą skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami. Wczesną wiosną postaw też na mocniejsze niż zwykle nawilżenie. W tym celu wybieraj kosmetyki z kwasem hialuronowym czy gliceryną, która pełni nie tylko funkcję natłuszczającą, ale również łagodzi podrażnienia i przyśpiesza regenerację.

Cennymi składnikami są także algi morskie, olej arganowy, makadamia czy ten z awokado. Wszystkie wymienione produkty zatrzymują wilgoć w naskórku oraz dostarczają witamin. Raz w tygodniu zastosuj maseczkę nawilżającą (wybierz produkt zawierający silnie skoncentrowane składniki). Najlepiej zaaplikuj ją wieczorem, aby w nocy skóra intensywnie się zregenerowała.

Wiosenna regeneracja

Pielęgnacja domowa i właściwa dieta są niezwykle ważne dla naszej urody. Jednak wiosną, kiedy skóra naprawdę potrzebuje silnego odżywienia i regeneracji, warto sprezentować jej profesjonalny zabieg pielęgnacyjny. Tutaj sprawdzą się oczyszczanie i złuszczanie. Ten ostatni etap pozbywa się martwych komórek naskórka, usuwa bród, łój oraz inne zanieczyszczenia. Warto wybrać zabieg, który nie niesie za sobą ryzyka podrażnień i będzie wykonany delikatnie, ale przy tym skutecznie.

– HydraFacial, czyli hydradermabrazja, która łączy hydropeeling próżniowy z aplikacją substancji aktywnych, zapewnia efekt silnej eksfoliacji, ale nie podrażnia. W procesie oczyszczania nie są stosowanie kryształy diamentowe, złuszczające powierzchnię skóry. Dzięki zastosowaniu opatentowanych jednorazowych końcówek, cała procedura charakteryzuje się wysokim poziomem antyseptyki oraz sprawia, że proces eksfoliacji jest łagodny i delikatny. Bezpośrednio po oczyszczeniu skóry, warto wykorzystać moment maksymalnego otwarcia porów i zaaplikować bardzo potrzebne jej substancje aktywne, zawierające składniki nawilżające, oczyszczające i przeciwzapalne oraz przeciwutleniacze – mówi Agata Nowak, kosmetolog ze Spa Land.