Modnie i Zdrowo

Wnętrze Mazdy. O tajnikach w projektowaniu koloru, materiału i wykończenia samochodów Mazdy.

13 czerwca 2024 | Źródło: MAZDA MOTOR POLAND / AC

Projektowanie samochodów Mazdy

Każdy pojazd Mazdy poruszający się po drogach jest oferowany z przemyślaną selekcją kolorów i materiałów. Alena Gersonde, starsza projektantka Mazdy odkrywa kunszt kryjący się za paletą.

Alena nie jest tylko projektantką w Mazdzie; odgrywa kluczową rolę we wprowadzaniu w życie filozofii kolorów i wzornictwa Mazdy. Samochodami interesuje się już od dzieciństwa. Pod wpływem dziadka – mechanika samochodowego – i ojca – grafika – ścieżka Aleny w projektowaniu samochodów wydawała się przesądzona.

Jej szkoła znana jest przede wszystkim z modelowania w glinie, ale Alena rozwinęła w sobie pasję do „Koloru i wykończenia”, które w tamtym czasie zyskiwało na popularności. Będąc właścicielką Mazdy przed dołączeniem do firmy, Alena doceniła wyjątkowe podejście, jakie Mazda przyjęła w zakresie jakości, komfortu i ceny, jeszcze zanim sama zaczęła pracować dla tej marki.

W dynamicznym świecie projektowania motoryzacyjnego, gdzie każda krzywa i kontur opowiada jakąś historię, Alena Gersonde na pierwszy plan wysuwa swoje unikalne podejście do odcieni, odcieni i wiedzy technicznej, przyczyniając się do produkcji ekskluzywnych pojazdów dla Mazdy.

W tym wywiadzie Alena odkrywa filozofię stojącą za tworzeniem kolorów, tonów i odcieni za pomocą swojej wyrafinowanej palety.

Jakie kolory są obecnie modne w lakierach zewnętrznych?

Przed IAA (Międzynarodowym Salonem Motoryzacyjnym w Niemczech) z naszych obserwacji wynikało, że bardzo wzrosła liczba odcieni błękitu nieba; spodziewaliśmy się również, że zieleń będzie nadal modna. Na konferencji w Monachium widzieliśmy wiele odcieni czerwieni i szarości pokazanych w ciekawych perłowych i metalicznych wariantach. Ogólnie rzecz biorąc, zimniejsze, bardziej stonowane odcienie farb prawdopodobnie nadal będą dominować, ale podejrzewam, że w pewnym momencie do modnej palety kolorów powrócą większe wyrazy śmiałości i odwagi.

Jaki wpływ e-mobilność ma na trendy kolorystyczne samochodów?

Porównując sprzedaż naszego elektrycznego crossovera MX-30 z silnikiem spalinowym CX-30, wyraźnie widać, że klienci chętniej wybierają jaśniejsze odcienie lakieru do samochodu elektrycznego. Wraz z rozwojem rynku pojazdów elektrycznych spodziewamy się dalszego preferowania jaśniejszych odcieni.

Najpopularniejszym kolorem wybranym dla MX-30 był „Ceramic White”. Był to także „kolor komunikacyjny” – czyli ton, w jakim pokazywano pojazdy wykorzystywane w prasie i reklamach. Klienci wyraźnie uznali ten kolor za przyjemny, co dostarczyło mojemu zespołowi bardzo dobrych opinii, ponieważ oznaczało to, że nasze badania i wizualizacje dobrze odpowiadały klientowi . Obserwujemy tendencję do stosowania jasnych odcieni zewnętrznych także w pojazdach elektrycznych innych producentów. Jednak w miarę ewolucji technologii i dostosowywania się estetyki projektu możemy zaobserwować zmianę w kierunku bardziej wyrazistych i żywych kolorów. Wyzwanie polega na zrównoważeniu innowacji z ponadczasowymi zasadami projektowania, które cieszą się uznaniem szerokiego grona klientów.

Czy istnieją specjalne uwagi dotyczące różnych rozmiarów i typów pojazdów, czy też każdy kolor pasuje do każdego samochodu?

W Mazdzie staramy się tworzyć kolory, które dobrze wyglądają na każdym modelu w naszej ofercie. Na przykład Soul Red Crystal świetnie wygląda we wszystkich samochodach Mazda. Dodatkowo opracowujemy specjalnie dopasowane kolory dla każdego modelu. Większość innych producentów prawdopodobnie robi to samo co my – z wyjątkiem być może luksusowych marek z najwyższej półki, które obsługują klientów o ekscentrycznych gustach. Biorąc to pod uwagę, kolory mają pewne skutki – które mogą być pożądane lub niepożądane.

Ciemne odcienie zazwyczaj sprawiają, że samochody wyglądają na mniejsze, co może skutkować odebraniem poczucia mocy dużym SUV-om. Jasne odcienie natomiast optycznie powiększają pojazd – w małym aucie może to być pożądany efekt. W przypadku małych modeli kolor może również krzyczeć, być jasnożółty lub jasnozielony. Chociaż może to pasować do małego samochodu, szybko staje się zbyt kolorowe dla dużych powierzchni nadwozia.

Jaki jest związek pomiędzy kolorem nadwozia a wnętrzem samochodu?

Osobiście jestem wielkim fanem holistycznego projektowania i tego, że wszystko idealnie do siebie pasuje; na przykład – gdy odcień nadwozia nawiązuje do wnętrza samochodu – czy to w postaci lakierowanych paneli, czy dopasowanych kolorystycznie szwów siedzeń. Generalnie jednak obowiązuje następująca zasada: wszystko, co chcesz, jest dozwolone. Nie chcemy ograniczać indywidualnej swobody klienta, jednakże istnieją pewne kombinacje kolorów nadwozia i wnętrza, których nie da się wybrać w naszym konfiguratorze internetowym, gdyż doszłoby do kolizji odcieni.

Poza kolorem, w jaki sposób zespół projektowy uwzględnia inne materiały i tekstury, tworząc spójną identyfikację wizualną pojazdów Mazdy?

Oprócz koloru nasz zespół projektowy starannie rozważa materiały i tekstury, aby stworzyć jednolitą identyfikację wizualną. Dążymy do harmonijnego połączenia elementów, zapewniając, że każdy materiał uzupełnia ogólny projekt. Obejmuje to przemyślany wybór materiałów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, aby poprawić wrażenia dotykowe i wizualne kierowców Mazdy.

Co Cię najbardziej ekscytuje w przyszłości projektowania samochodów, jako starszego projektanta kolorów i materiałów, i jakie innowacje lub trendy przewidujesz, że odegrają znaczącą rolę?

Przewiduję przyszłość, w której będziemy mogli przesuwać granice kreatywności, stosując nowe materiały i technologie, aby na nowo zdefiniować estetykę motoryzacji.

Połączenie zrównoważonego rozwoju, zaawansowanych materiałów i zmieniających się preferencji konsumentów otwiera ekscytujące możliwości i nie mogę się doczekać, aby przyczynić się do ciągłego zaangażowania Mazdy w innowacyjne projekty.

Zaangażowanie Aleny w tworzenie niezwykłych kolorów, wykończeń i zmysłowych wrażeń z jazdy jasno odzwierciedla zaangażowanie Mazdy w rzemiosło i innowacje.

Zachęcam do wizyty w autoryzowanym salonie i przetestowania samochodów Mazdy w celu osobistego przekonania się, że tworzone przez Mazdę pojazdy są faktycznie tworzone i wykończone z tak dużą starannością.

Autoryzowany Salon i Serwis MAZDA D&R CZACH, ul. Krakowska 32, Rzeszów

Tel. 17 860 12 20, e-mail: czach@mazda-dealer.pl

https://www.mazda-rzeszow-czach.pl/

Foto: Mazda Motor Poland

Czytaj także: