Modnie i Zdrowo

Zapisy na bezpłatne badania. Biała Sobota w Rzeszowie

9 lutego 2023 | Alina Bosak

Cytologia, mammografia, USG piersi, RTG klatki piersiowej i badanie laboratoryjne PSA i CA 125 – a więc badania, które pozwalają upewnić się, czy nie jesteśmy zagrożeni chorobą nowotworową, będzie można wykonać bezpłatnie i bez długich kolejek 18 lutego podczas Białej Soboty w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Zapisy telefoniczne od 8 lutego!

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce powodując w 2019 roku niemal 26% zgonów mężczyzn i ponad 23% zgonów kobiet. Choroby nowotworowe są istotnym problemem zdrowotnym przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Zjawisko to jest szczególnie w przypadku kobiet – od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet przed 65 rokiem życia. To 32 proc. przyczyn zgonów młodych kobiet i niemal 47% zgonów kobiet w średnim wieku. Dane podaje Ministerstwo Zdrowia. Jednak choroba może być w pełni wyleczalna, pod warunkiem że zostanie wcześnie wykryta.

Przy gigantycznym znaczeniu wczesnej diagnostyki, w ostatnich dwóch latach mamy niekorzystny trend. Pandemia Covid-19 zarówno w Polsce, jak i na świecie doprowadziła do opóźnień we wczesnej diagnozie. W Polsce wyniki leczenia nowotworów są o 10-15 punktów procentowych odbiegają od tego, co udaje się uzyskać w Europie Zachodniej i USA, a powodem jest m.in. późna diagnostyka, a także mniejszy dostęp do nowoczesnych terapii.

W Polsce rak za późno wykrywany

Jak mówił w grudniu podczas konferencji „Onkologia 2022” prezes Polskiej Unii Onkologii dr n. med. Janusz Meder, w USA pięcioletnie wyleczenia osiągane są u 70-80 proc. chorych na nowotwory, a w Unii Europejskiej – u 60-70 proc. W Polsce udaje się wyleczyć średnio około 50 proc. chorych.  

Dlatego tak ważne jest, aby zaniedbywać profilaktyki i badać się w kierunku wykrycia chorób nowotworowych. Taką możliwość daje m.in. skorzystanie z badań podczas Białej Soboty. Taka akcja odbędzie się już 18 lutego 2023 roku, w godzinach od 09:00 do 13:00 w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Bezpłatne badania są tego dnia oferowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom.  

– Nowotwory złośliwe rozwijają się pod wpływem wielu czynników, tłumaczy lek. Patryk Hasior, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie. – Do głównych tzw. czynników środowiskowych należą: palenie tytoniu, otyłość, spożywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne, to tylko niektóre z nich. Szacuje się, że prawdopodobnie aż 30% przypadków nowotworów złośliwych wiąże się z nieprawidłowym żywieniem.

Zdecydowana większość najnowszych badań dotyczących nowotworów mówi o tym, że im szybciej dojdzie do wykrycia i postawienia diagnozy, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie chorego. Stąd niezwykle ważne są badania profilaktyczne. 

Zapisy na badania

Podczas Białej Soboty w USK w Rzeszowie, bezpłatnie zostaną wykonane badania między innymi: cytologia, mammografia, USG piersi, RTG klatki piersiowej i badanie laboratoryjne PSA i CA 125. Będzie można skorzystać również z konsultacji. 

Aby uczestniczyć w Białej Sobocie, należy wcześniej się zarejestrować pod numerem telefony 17 866 64 00, w godzinach od 09:00 do 14:00, w dniach od 8 do 15 lutego 2023 roku, do wyczerpania miejsc.