Modnie i Zdrowo

Zdrowe i lśniące paznokcie? Są na to sposoby!

6 lutego 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

Zadbane dłonie i mocne paznokcie są naszą wizytówką oraz świadczą o dobrym zdrowiu. Niedobór witamin oraz nieodpowiednia pielęgnacja mogą jednak sprawić, że staną się łamliwe i słabe. Jak temu zapobiec? Oto kilka sprawdzonych trików.

Popękana, matowa płytka, rozdwojone brzegi i suche skórki – wygląd dłoni bywa krępującym i uciążliwym problemem. Nasze paznokcie są narażone na wiele czynników, które osłabiają ich kondycję. Na szczęście, istnieją proste sposoby na regenerację i wzmocnienie.

Co niszczy paznokcie?

Każdego dnia nawet najprostsze czynności oddziałują na nasze dłonie i paznokcie. Regularne zmywanie naczyń, czy stukanie w klawiaturę, powoduje drobne uszkodzenia, czasem też rozdwajanie się płytek. Do tego dochodzi jeszcze dieta uboga w witaminy i minerały, stres oraz brak wypoczynku.

Jak wzmocnić płytkę?

W walce o piękny wygląd paznokci niezbędne są witaminy i minerały: cynk, żelazo oraz aminokwasy zawierające siarkę, która wpływa na twardość i połysk płytki.

Składniki te można dostarczać organizmowi dzięki zbilansowanej diecie, bogatej w owoce morza, migdały czy pestki dyni oraz słonecznika. Wszystkie wymienione produkty są doskonałym źródłem cynku. Z kolei korzystne dla paznokci żelazo, możemy znaleźć nie tylko w czerwonym mięsie, ale również burakach i produktach mlecznych.

Aby mieć pewność, że dostarczamy organizmowi kompleksowej mieszkanki witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu mocnych paznokci, najlepiej sięgnąć po suplementy diety skomponowane specjalnie dla naszych potrzeb, np. znany od lat Merz Spezial Dragees. Oprócz składników zapewniających gładkie i mocne paznokcie oraz ich szybszy wzrost, produkt zawiera szereg witamin poprawiających wygląd włosów i skóry.

Recepta na piękne paznokcie?

Mocne i zdrowe paznokcie nie wymagają od nas wielu wyrzeczeń, a jedynie trochę konsekwencji i odrobinę cierpliwości. Codzienna dawka witamin i minerałów, staranny manicure czy odpowiednie nawyki chroniące dłonie (np. zmywanie w lateksowych rękawiczkach) zagwarantują sukces – wtedy najmodniejsze w sezonie kolory będą zdobić nasze paznokcie, a nie tylko je maskować.

Dbając o ich kondycję, warto pamiętać o regularnym nawilżaniu dłoni kremem do rąk i unikaniu zmywaczy z acetonem w składzie, który przesusza uszkodzoną płytkę.

Z kolei, aby zapobiec żółknięciu płytki, zawsze należy zmywać najpierw starą warstwę lakieru, następnie umyć i odtłuścić powierzchnię przed malowaniem. W ten sposób ochronimy paznokcie przed przebarwieniami i stworzymy trwały manicure.