Modnie i Zdrowo

Znajdź wymarzoną pracę i studia. Zbliżają się Targi Pracy i Targi Edukacyjne w Jasionce

18 lutego 2020 | Natalia Chrapek

Ponad stu wystawców i tysiące zwiedzających, którzy stoją przed trudnym wyborem studiów lub po prostu szukają wymarzonego etatu. Do tego porady psychologów, rozmowy kwalifikacyjne, prezentacje, kiermasz książek za złotówkę oraz interesujące wykłady i tzw. „lekcje inne niż zwykle”. Tak będą wyglądały XV Podkarpackie Targi Edukacyjne i towarzyszące im XIII Europejskie Targi Pracy, które odbędą się 25 i 26 lutego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arenie w Jasionce. Wstęp na wydarzenie od godz. 9.00 do godz. 14.00 jest bezpłatny.   Europejskie Targi Pracy i Podkarpackie Targi Edukacyjne to największe tego typu imprezy w Polsce południowo-wschodniej, każdorazowo ściągające na stoiska wystawców tysiące zwiedzających. Organizatorem wydarzeń są: MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie, najstarszy i najbardziej doświadczony na rynku podkarpackim operator targowy oraz Sagier Sp. z o.o.

Zawodowcy na start

25 i 26 lutego (wtorek, środa) od godz. 9.00 do godz. 14.00 w G2A Arenie w Jasionce swoją ofertę zaprezentuje ponad stu wystawców, w tym potencjalni pracodawcy oraz przedstawiciele uczelni wyższych, którzy przygotowują się do rekrutacji studentów w swoich publicznych bądź prywatnych placówkach. Mowa m.in. o: Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Krakowskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Rzeszowskim, Politechnice Rzeszowskiej oraz Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Obok wspomnianych, pojawią się też uniwersytety zza granicy: University College of Northern Denmark, Copenhagen Business Academy i Aarhus University, Faculty of Arts. Wszystkie będą chciały skupić na sobie uwagę tegorocznych maturzystów, chociaż wśród odwiedzających XV Podkarpackie Targi Edukacyjne nie zabraknie też takich, którzy z wyborem dalszej drogi kształcenia mają jeszcze czas. – Dla jednych i drugich to doskonała okazja, aby poznać, a nierzadko wybrać swoją przyszłą uczelnię – mówi Karolina Puc, menadżer projektu MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie.  W ramach wydarzenia organizatorzy zaplanowali konsultacje z doradcami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie, którzy pomogą wszystkim niezdecydowanym w określeniu preferencji i zainteresowań zawodowych, wyborze uczelni, a także kierunku kształcenia. Dla entuzjastów dobrej lektury też się coś znajdzie. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizuje kiermasz książek, na który w tym roku przeznaczy blisko 3 tysiące egzemplarzy dla młodzieży, uczniów, studentów, dorosłych oraz dzieci. Na czytelników będą czekać: poradniki, opracowania literackie, biografie, a także literatura piękna. Niektóre pozycje tylko za symboliczną złotówkę. A jak książki, to i lekcje, tym razem inne niż zwykle. Profesorowie wyższych uczelni z Rzeszowa zagwarantują chętnym namiastkę „uczelnianej codzienności”. Będą więc intrygujące laboratoria kryminalistyczne i całe mnóstwo interesujących wykładów, trwających ok. 45 minut. „Jak dobrze prezentować się przed kamerą i mikrofonem?”, „Zawody, których nie zastąpią roboty. Co studiować, aby pracować?” czy „Negocjacje – transformacja konfliktu w twórcze rozwiązanie” to tylko kilka z nich. Do tego trzeba jeszcze dołożyć liczne warsztaty dotyczące chociażby kariery międzynarodowej. 

Bilety do kina ze zniżką

W trakcie targów uczniowie będą mogli kupić w promocyjnej cenie bilety do kina Helios – 13 zł na filmy w technologii 2D, natomiast wejściówki na seanse trójwymiarowe kosztować będą 16 zł (bilet + udostępnienie okularów).  Wstęp dla nauczycieli – bezpłatny. Warunkiem skorzystania z tej oferty jest zgłoszenie grupy na wybrany seans z bieżącej oferty kina HELIOS (tel. 722 382 336), oraz podbicie delegacji w biurze organizatora targów podczas trwania imprezy. W przypadku nauczycieli wystarczy potwierdzenie uczestnictwa w imprezie. 

 Edukacja i praca kluczem do kariery

 Dla młodych ludzi poszukujących zatrudnienia, liczą się nie tylko pieniądze, ale też możliwość rozwoju zawodowego i inne benefity, jak chociażby świąteczne bony czy pakiety specjalne. O swoich wzajemnych oczekiwaniach pracodawcy i pracownicy porozmawiają na XIII Europejskich Targach Pracy, które będą towarzyszyć w tych samych dniach XV Podkarpackim Targom Edukacyjnym. To dla młodzieży doskonała okazja, aby złożyć dokumenty aplikacyjne, odbyć rozmowę kwalifikacyjną i skorzystać z licznych porad  profesjonalistów, a także zapoznać się z kilkudziesięcioma pracodawcami z różnych branż, którzy mają do zaoferowania setki wakatów i prawie tyle samo atrakcyjnych propozycji staży i praktyk, także tych zagranicznych. Wszystko w jednym miejscu i czasie.  Podobnie, jak w przypadku Targów Edukacyjnych – od godz. 9.00 do godz. 14.00 zaprezentują się wystawcy głównie z branży informatycznej, lotniczej, produkcyjnej, motoryzacyjnej, spożywczej, doradczej, bankowej, budowlanej i consultingowej. Będą firmy nie tylko z Podkarpacia, ale też z Warszawy, Wrocławia, Krakowa  oraz zagraniczne spółki, m.in. z Niemiec. Organizatorzy radzą, by na targi zabrać ze sobą CV w kilku egzemplarzach i zostawić je na stoiskach, które nas najbardziej interesują. A tych będzie sporo. Na przyszłych pracowników czekać będą osoby rekrutujące m.in. z Lufthansy, LOT AMS czy Deloitte. Obok nich pojawią się też agencje oferujące legalne zatrudnienie na zagranicznych rynkach, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech. Zimowe targi pracy w Rzeszowie to również okazja do wzięcia udziału w interesujących warsztatach i prezentacjach.   – Europejskie Targi Pracy wyróżnia oferta przyciągająca zarówno młodych absolwentów szkół, jak również osoby zatrudnione, z doświadczeniem, które chciałyby zmienić pracę. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, co korzystnie wpływa na frekwencję – podkreśla  Karolina Puc.

  – W jednym miejscu będzie można wypełnić dokumenty aplikacyjne oraz złożyć je bezpośrednio u pracodawców, a także odbyć rozmowy kwalifikacyjne z krajowymi oraz zagranicznymi przedsiębiorcami i zdobyć w ten sposób pewne, legalne zatrudnienie w krajach unijnych. Dla firm jest to także okazja, by zbudować bazę potencjalnych pracowników – dodaje.

 Postaw na rozwój – zwiększ możliwości!

 W trakcie trwania Targów Pracy, organizatorzy zaskoczą z pewnością oryginalnymi prezentacjami, które mają pomóc młodym ludziom w ukierunkowaniu swojej kariery zawodowej. A doradzać będą m.in.: przedstawiciele z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, a także reprezentanci Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Każdy ze zwiedzających będzie mógł uczestniczyć w następujących wykładach tematycznych: „Wolontariat kluczem do kariery”, „Mechanik Lotniczy poszukiwany! Perspektywy rozwoju branży MRO w województwie podkarpackim”, „Uczelnia wysokich lotów”, „Poznaj siebie, wybierz zawód” czy  „Zintegrowany System Kwalifikacji − nowe podejście do edukacji, kwalifikacji, rynku pracy”. Więcej informacji o XV Podkarpackich Targach Edukacyjnych oraz XIII Europejskich Targach Pracy na stronie internetowej organizatora. Tutaj można znaleźć również szczegółowy program warsztatów, „lekcji innych niż zwykle”, wykładów oraz prezentacji.