Modnie i Zdrowo

17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. PRO-FAMILIA

17 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Wcześniaka. To ważna data dla wielu rodziców, których dzieci urodziły się przedwcześnie. A jest ich niemało. W Polsce co roku rodzi się ponad 300 000 dzieci, z czego 5,5 procenta to dzieci z masą urodzeniową poniżej 2500 gramów, a ok. 0,5 procenta dzieci, rodzi się ze skrajnie niską masą urodzeniową poniżej 1 kilograma. By zmniejszyć śmiertelność okołoporodową wcześniaków, w Polsce od 1995 działa 3-poziomowy system hospitalizacji. Kulminacyjnym momentem obchodów tego święta, jest podświetlenie ważnych na całym świecie budynków, na kolor fioletowy.

Światowy Dzień Wcześniaka powstał z inicjatywy Fundacji Wcześniak w 2011 roku. Od tamtej pory każdy 17 listopada jest dniem, w którym wspieramy małych wojowników i ich rodziców. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak dużo dzieci przychodzi na świat przedwcześnie, jakie są tego konsekwencje.

Kolor fioletowy to symbol obchodów Światowego Dnia Wcześniaka

Na całym świecie w tym dniu podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca, w tym m.in. Empire State Building w Nowym Yorku, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara. W Polsce do tej pory podświetlony został m.in. Pałac Kultury i Nauki, a także wiele szpitali: Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie, Instytut Centrum Matki Polki w Łodzi. W tym dniu świętował będzie również rzeszowski szpital PRO-FAMILIA, który po zmroku również zostanie oświetlony na fioletowo.

Oprócz tego w szpitalu PRO-FAMILIA  będą się odbywały spotkania z lekarzami i praktyczne warsztaty. Dla rodziców przygotowana została strefa relaksu, a dla dzieci liczne konkursy, gry i zabawy. Nie zabraknie też pamiątkowej sesji zdjęciowej, której efekty zostaną umieszczone w specjalnej księdze przygotowanej na tą okazję. Spotkanie odbędzie się 17 listopada w godzinach od 12:00 do 14:00  w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA.

– Przez ponad 6 lat funkcjonowania naszego szpitala na Oddziale Neonatologicznym z Intensywną Opieką Medyczną Noworodka hospitalizowaliśmy przeszło 2 tysiące maluszków – tłumaczy Dorota Sopylak, oddziałowa Oddziału Neonatologicznego w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. – Nasz oddział posiada III poziom referencyjny, co oznacza, że trafiają do nas maluchy w stanie zagrożenia życia z całego regionu. Najmniejszy z nich ważył mniej niż 500 gramów. Te najmniejsze maluchy, spędzają na naszym oddziale nawet cztery miesiące. Gdy po tym okresie wychodzą do domu, jesteśmy już całkiem zgraną rodziną –  dodaje.