Modnie i Zdrowo

Idziemy z dzieckiem na spacer – o czym musimy pamiętać?!

5 kwietnia 2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Zimą większość z nas ogranicza spacery z dzieckiem do koniecznego minimum. Ale wiosna, a z nią dłuższe dni i wyższe temperatury, sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Codzienne spacery budują odporność, dotleniają i dostarczają naturalnej witaminy D. Spacer przynosi również mnóstwo przyjemności i nowych doznań.  Aby jednak był udany, należy się do niego odpowiednio przygotować – zaczynając od właściwego ubrania dziecka, poprzez zgromadzenie potrzebnych gadżetów, a na wyborze odpowiedniego wózka kończąc.

Na początek pojawia się pytanie jak ubrać dziecko, żeby spacer był przyjemny, a dziecko nie przypłaciło go wiosennym przeziębieniem? Istnieje pewna teoria na temat ubierania dziecka, ale nie ma złotej, uniwersalnej zasady, która sprawdziłaby się w przypadku każdego malucha. Teoretycznie niemowlę powinno mieć na sobie jedną warstwę więcej niż dorosły. Gdy jednak maluch zaczyna chodzić, zasada ta ulega odwróceniu – ubieramy dziecku o jedną warstwę ubrań mniej, niż sami mamy na sobie. To oczywiście tylko wytyczne, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i obserwacja – o tym, czy dziecku jest za zimno czy za gorąco przekonamy się, sprawdzając jego temperaturę na karku lub pleckach. Sucha i ciepła skóra oznacza, że wszystko jest w porządku, gorąca i spocona świadczy o ty, że dziecko jest przegrzane.

 Wiosenne ubranie – o jedną warstwę mniej? Czy o jedną warstwę więcej?

W naszym klimacie mamy tendencje ubierania dzieci za ciepło, tak na wszelki wypadek, żeby się nie przeziębiły. Ciepła, przykrywająca uszy czapka jest wciąż niemalże symbolem spaceru, a przecież spocone i przegrzane dziecko jest równie narażone na przeziębienie, jak w przypadku wyziębienia. Pamiętajmy jednak, że wiosna jest nieprzewidywalna i mimo słonecznego ciepłego dnia pogoda może się zmienić, a nagły zimny wiatr może pokrzyżować plany spacerowe i dać się nieprzyjemnie we znaki. Warto więc wziąć ze sobą czapkę, ale cieńszą, bawełnianą, do tego apaszkę czy komin pod szyję. Nie powinniśmy także rezygnować z ochronnego kremu, który zabezpieczy delikatną skórkę dziecka przed drażniącym wpływem wiatru.

 Trudno nie zgodzić się z tezą, że podstawą udanego spaceru jest wygodny wózek. Odpowiednio dobrany sprawi, że spacery będą prawdziwą przyjemnością zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka. Wybierając wózek warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rozwiązań technicznych i dodatków, które spowodują, że jego użytkowanie podczas spaceru będzie niezwykle komfortowe. Bez względu jednak na to, czy kupujemy wózek nowy czy używany, przede wszystkim należy upewnić się, czy wybrany egzemplarz jest w pełni sprawny, a także czy został zmontowany zgodnie z instrukcją. Co jakiś czas należy również sprawdzać stan techniczny wózka, zapobiegając tym samym niebezpiecznym lub uciążliwym sytuacjom podczas spaceru, związanym z ewentualnymi ukrytymi uszkodzeniami. Oczywiście na komfort użytkowania wózka ma wpływ nie tylko jego sprawność, ale także wyposażenie oraz właściwości jezdne.

– Wygodny, zwrotny, dobrze wyposażony i doskonale prowadzący się wózek, to z pewnością jeden z warunków udanego spaceru zarówno dla rodzica i maluszkamówi Sylwia Skrzypek –prywatnie mama dwójki dzieci, zawodowo ekspert firmy Pico Baby i polska ambasadorka wózków marki INDIGO. – W pierwszej kolejności wózek powinien oferować wygodną przestrzeń dla dziecka. W przypadku gondoli należy więc zwrócić uwagę na jej wielkość oraz wyposażenie typu: regulowany zagłówek, elementy chroniące przed słońcem i wiatrem oraz wentylowana budka. W przypadku spacerówki warto postawić na model posiadający możliwość rozłożenia do pozycji leżącej, a także z możliwością wpięcia spacerówki do ramy w dowolnym kierunku jazdy.

Bardzo ważnym elementem stanowiącym także o spacerowej wygodzie wózka są systemy amortyzacyjne oraz odpowiednie koła, które powinny umożliwiać łatwe i lekkie przemieszczanie się nawet po trudnym terenie. Doskonale sprawdzają się więc wózki wyposażone w duże pompowane koła, w szczególności te, które z przodu posiadają koła obracające się o 360 stopni.

 – Szukając idealnego wózka warto także zwrócić uwagę, jakie producent przewidział do niego akcesoria i czy są one w komplecie – tłumaczy Sylwia Skrzypek. – Większość z dodatków jest wręcz niezbędna na spacerze, dlatego warto sprawdzić czy wózek w komplecie posiada na przykład: praktyczną torbę na pieluszki i drobiazgi, pojemny kosz zakupowy, folię przeciwdeszczową, moskitierę, pokrowiec do gondoli czy ocieplacz do spacerówki. Wbrew pozorom, nawet podczas ładnej wiosennej pogody te akcesoria mogą okazać się niezwykle przydatne – wiosenna aura potrafi płatać figle, dlatego przed wyjściem na spacer warto mieć pewność, że jesteśmy przygotowani na nagłe zmiany pogodowe – dodaje ambasadorka marki INDIGO.

Multifukcyjna pielucha tetrowa oraz nawilżane chusteczki – są niezbędne podczas spaceru

To co będzie potrzebne na spacerze z dzieckiem, zależy przede wszystkim od wieku i etapu rozwoju dziecka.  Jeśli jest to niemowlak, do zestawu obowiązkowego należą przede wszystkim pieluszki tetrowe. Pieluszka tetrowa jest bowiem sprzętem zasługującym co najmniej na miano multifunkcyjnego! Służy do wycierania, przecierania, podłożenia, przykrycia, zakrycia, osłonięcia itd.

Dodatkowo na wczesny wiosenny spacer można wziąć kocyk do przykrycia śpiącego dziecka. Koniecznie należy zapakować także pieluszki jednorazowe oraz wilgotne chusteczki i krem. Bardzo ważne jest, aby zadbać o napój oraz w razie potrzeby przekąskę dla dziecka. Dla najmłodszych szykujemy herbatkę lub mleko w butelce a dla starszych ulubiony napój. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę mleka czy herbatki, warto skorzystać z dostępnych na rynku termicznych opakowań lub styropianowych termosików na butelkę. Nie można zapomnieć o ulubionych zabawkach maleństwa, które z pewnością uprzyjemnią i urozmaicą spacer.