Modnie i Zdrowo

3 ekotrendy do wprowadzenia w domu

19 października 2021 | Materiał Partnera

Z biegiem lat ekologia staje się coraz bliższa naszemu sercu, przez co staramy się wdrażać ekologicznego rozwiązania do swojego życia – także jeśli chodzi o kwestię aranżacji wnętrz. Istnieje wiele ekotrendów, które można wprowadzić do swojego domu, aby pomóc naturze, a jednocześnie stylowo urządzić mieszkanie. Dbanie o środowisko i przyszłość naszej planety stało się nie tylko konieczne, ale także modne, dzięki czemu powstało wiele ciekawych i nietypowych rozwiązań, które możesz zastosować podczas aranżacji pomieszczeń w swoim domu. Sprawdź, jakie ekotrendy możesz wprowadzić do swoich wnętrz.

  1. Szklane opakowania wielokrotnego użytku

    Wraz z nadejściem lat dziewięćdziesiątych pojawiła się wszechobecna moda na plastik, która na szczęście pomału odchodzi w zapomnienie, jednak w dalszym ciągu stanowi duży problem dla naszej planety. Jeśli pakujesz pojedynczy owoc lub warzywo w foliowy woreczek, to pamiętaj, że może się on rozkładać nawet 400 lat, więc lepiej nie korzystać z tego typu rozwiązań, jeśli zależy Ci na dobrej przyszłości i czystym środowisku. Całe szczęście do łask wracają tradycyjne słoiki, a także pojawiają się bardziej fantazyjne opakowania szklane. Tego typu rozwiązania przed wszystkim będą efektownie prezentować się na półce po wypełnieniu ich kaszami, płatkami śniadaniowymi, mąką czy też różnego rodzaju przyprawami. Ponadto, możesz je ze sobą zabrać, kiedy wybierasz się na zakupy na bazarek lub targ. Uprzedzeni wcześniej sprzedawcy zapakują towar do przyniesionych słoiczków, a do obiegu trafi mniej plastikowych śmieci.

  2. Ekotrendy w kolorystyce i wzornictwie

    Trendy ekologiczne to nie tylko rozwiązania związane z prowadzaniem proekologicznych zachowań, bardzo często rozumiane są one w kontekście kolorystyki i wzornictwa. Wraz z nasilającą się modą na ekologię powstają różne projekty aranżacji wnętrz, które uwzględniają np. motywy roślinne. Bardzo modne w wielu aranżacjach stały się np. zasłony, na których znajdują się liście popularnych roślin, takich jak np. monstera. Nie wiesz, jak wybrać zasłony do salonu? Przewodnik krok po kroku z pewnością pomoże Ci w realizacji tego zadania. Jeśli chodzi o kolorystykę ścian, to królują przede wszystkim beże i szarości, które świetnie komponują się nie tylko z kwiatowymi wzorami na tkaninach, ale także z żywymi roślinami. Osoby, które mają do dyspozycji większe wnętrza, często decydują się także na butelkową zieleń lub na tapety, które w całości pokryte są motywem roślinnym.


  3. Metalowe, ceramiczne i drewniane doniczki

    Moda na rośliny wiąże się z kolejną bardzo ważną kwestią, czyli wyborem odpowiednich doniczek. Oczywiście najtańsze będą plastikowe modele, jednak ich wybór nie jest korzystny z punktu widzenia ochrony środowiska. Ponadto, coraz częściej decydujemy się także na uprawę własnych ziół, które zawieszamy na balkonach używając gotowych zestawów. Szykując się do prowadzenia domowych upraw lub kupując rośliny ozdobne, pamiętajmy o tym, że doniczki możemy wykonać samodzielnie. Da się to zrobić niemal ze wszystkich materiałów, jakie tylko mamy pod ręką: wiadro, skrzynie do pakowania, palety. Wystarczy, że odpowiednio zaizolujesz opakowania i zapewnisz ziemi odpowiedni dopływ powietrza. Wówczas możesz cieszyć się nie tylko z pięknych roślin, ale także z tego, że Twoje działania nie zagrażają planecie.