Modnie i Zdrowo

5 modnych trendów wnętrzarskich w 2018 roku

24 stycznia 2018 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Urządzanie mieszkania to przyjemna, ale trudna sztuka. Bowiem tylko dobrze przemyślany i przyjazny wystrój sprawia, że czujemy się w nim komfortowo. Jeszcze większa radość w tym, gdy mieszkanie urządzone jest modnie i stylowo. Podpowiadamy więc,  jakie trendy w urządzaniu wnętrz, będą modne w nadchodzącym 2018 roku. 

Kamień inspiruje projektantów niemal od zawsze. Zachwyca przede wszystkim dyskrecją – zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i wzornictwo. Naturalne odcienie szarości, bieli, czerni i brązu, stanowią doskonałe tło dla eleganckich i subtelnych aranżacji. Płytki ceramiczne nawiązujące do kamiennych struktur dobrze prezentują się także w towarzystwie kolorowych dekoracji, dzięki czemu możliwe jest odświeżenie aranżacji niewielkim kosztem. Wystarczy wymienić zasłony, narzuty lub poduszki, by wnętrze nabrało zupełnie nowego charakteru.

Motywy natury i wzornictwo strukturalne

Motywy natury oczarowały w ostatnim czasie miłośników dobrego design, do tego stopnia, że w nadchodzącym roku oprócz roślin, do wnętrz zaprosimy także przedstawicieli fauny. – To propozycja dla osób prowadzących ekologiczny i harmonijny tryb życia – mówi Marta Rybicka – Gierczak z Ceramika Paradyż. – Motywy zaczerpnięte z natury, warto wykorzystać jako tło dla sezonowych dekoracji: kwiatów na tekstyliach, barwnych figurek ptaków czy plakatów ukazujących tajemnicze, leśne zwierzęta

Rozwój technologiczny w ostatnich latach, pozwolił na tworzenie wzorów w trzech wymiarach. Wszelkie wypukłości, wgłębienia tworzą więc nowy rozdział w historii designu. – Moda na płytki strukturalne z pewnością nie przeminie. Trend ten będzie się utrzymywał i ewoluował – zapewnia Katarzyna Pardiak-Borowska, ekspert Ceramiki Paradyż. – W nadchodzącym roku warto jednak zwrócić uwagę na płytki ceramiczne o fakturze przypominającej tkaniny, naturalne kamienie lub drewno oraz prezentującej nowoczesne wzory geometryczne.

Coraz większy format z minimalizmem w tle

Innowacyjne podejście producentów pozwala obecnie nie tylko na tworzenie wzorów 3D, ale także na  produkcję coraz większych formatów  płytek ceramicznych. Dzięki nim, wnętrze nabiera ekskluzywnego i stylowego charakteru. Decydując się na tak wyjątkowe rozwiązanie, warto je odpowiednio wyeksponować w naszych wnętrzach. Dlatego niewskazana jest w tym wypadku zabawa kolorami i nadmierne dekorowanie pomieszczeń. Duży format to solista, na którym musi skupić się cała uwaga mieszkańców i gości. Na dużych płaszczyznach najpiękniej można odwzorować wzór kamienia czy naturalnego drewna.

Minimalizm nigdy nie wyjdzie z mody. Surowy design pozwala bowiem dowolnie kształtować charakter wnętrza poprzez dekoracje i kolorystykę, a jednocześnie utrzymać ład i dojrzałą elegancję. Ten styl kochają więc osoby, które pragną wyrażać siebie, a jednocześnie tworzyć przestrzeń uniwersalną, w której każdy poczuje się dobrze. – W 2018 roku minimalistyczne płytki będziemy łączyć z przytulnym klimatem i akcentami przyrodniczymi- mówi Marta Rybicka-Gierczak. We wnętrzach pojawi się naturalne, surowe drewno, tkaniny o wyraźnej strukturze i akcenty florystyczne.