Modnie i Zdrowo

5 prostych sposobów na pielęgnację skóry latem

24 czerwca 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Young woman in straw hat smiling in summer outdoors.

Gdy na zewnętrz panują upały, nasza skóra potrzebuje dodatkowej dawki nawilżenia. Jak odpowiednio zadbać o nią latem, kiedy jest wyjątkowo mocno narażona na przesuszenia i uszkodzenia? Podpowiadamy!

1.Przede wszystkim filtry

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem to najlepsze, co możesz podarować swojej skórze latem. Zniszczenia spowodowane przez słońce są przyczyną przedwczesnego starzenia się, głębokich zmarszczek, przebarwień oraz nowotworów. Dlatego kremu z filtrem używaj nie tylko podczas plażowania. Do ochrony ciała wybierz SPF 20 lub wyższy – w zależności od swojej karnacji i tendencji do powstawania poparzeń słonecznych. Twarz potrzebuje silniejszego zabezpieczenia, dlatego najlepszy będzie filtr 50 lub 100.

2. Woda zdrowia (i piękna) doda

Nawadnianie od środka jest istotne nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania organizmu czy dobrego samopoczucia, ale i właściwego nawilżenia skóry. Dlatego pij codziennie przynajmniej 1,5 litra płynów, nawet jeżeli nie czujesz pragnienia.

3. Witaminy piękna

Latem chyba nikogo nie trzeba namawiać na spożywanie świeżych owoców i warzyw. To bardzo dobry wybór, ponieważ znajduje się w nich wiele składników potrzebnych naszemu organizmowi. Na skórę najlepiej wpływają witaminy A, C i E. Witaminę C (odpowiedzialną za budowę rusztowań kolagenowych) znajdziemy m.in. w truskawkach, cytrusach, pomidorach czy jagodach. Witaminę A (odpowiedzialną za odnowę komórek skóry) w nabiale, marchwi czy żółtkach jaj, a witaminę E (pomagającą utrzymać w dobrym stanie skórę) w warzywach liściastych, orzechach oraz produktach pełnoziarnistych.

4. Nawilżenie, nawilżenie, nawilżenie

Latem skóra bardziej się poci, dlatego może sprawiać wrażenie przetłuszczonej. Pamiętaj jednak, żeby mimo to nie rezygnować z kremu nawilżającego do twarzy oraz balsamu do ciała. Zamiast tłustych specyfików, które stosowałaś zimą, wybierz lżejsze, oparte na wodnej formule. Jeśli chodzi o makijaż, ciężkie podkłady zamień na krem BB, najlepiej z filtrem przeciwsłonecznym – to pomoże zapobiec zatykaniu porów.

5. Profesjonalne nawodnienie skóry

-Odwodnienie  skóry,  nawet  w  przypadku  młodych osób,  jest  jednym  z  głównych  czynników, które powodują, że staje się ona bardziej podatna na stres tlenowy i przedwczesne starzenie. W  okresie najczęstszej ekspozycji na silne promieniowanie UV warto poza stosowaniem domowej pielęgnacji, poddać się zabiegowi w gabinecie medycyny estetycznej. Pacjentom polecam Hydracure – mówi dr Elżbieta Młyńska-Krajewska, dyrektor medyczny Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu.

To zabieg silnie nawilżający, który ma za zadanie przywrócić skórze zdolność zatrzymywania wody. Pozwala też zmniejszyć oznaki starzenia wynikające z odwodnienia.  

–  Preparat podawany podczas zabiegu zawiera formuły oparte na kwasie hialuronowym (o dużym, średnim i małym ciężarze właściwym), wulkanicznej wodzie termalnej, mikrogąbkach z ceramidami i kwasem mlekowym oraz naturalnych emolientach. Taki zestaw składników idealnie odświeża skórę i doskonale chroni przed odwodnieniem wywołanym silnym promieniowaniem słonecznym – tłumaczy dr Młyńska-Krajewska.

Hydracure jest polecany osobom w każdym wieku. W celu długotrwałej poprawy nawilżenia i ogólnej kondycji skóry zaleca się wykonać serię zabiegów w równych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza lub kosmetologa prowadzącego pielęgnację.