Modnie i Zdrowo

Truskawki pnące- piękne owoce do późnej jesieni

2 kwietnia 2018 | Jadwiga Brzozowska

Truskawka uprawiana na zewnątrz kwitnie do późnej jesieni. Fot.Pixabay

Aby samodzielnie uprawiać truskawki nie trzeba mieć własnego ogrodu. Na balkony i tarasy przebojem wdziera się, doskonała do uprawy doniczkowej, truskawka pnąca, która jest bardzo plenna i owocuje aż do późnej jesieni.

Podłoże nie powinno być kwaśne

Najlepsza jest ziemia kompostowa z dodatkiem torfu kwaśnego, piasku i podłoża kokosowego lub hydrożelu, które zatrzymują wodę. Można również zastosować podłoże do roślin balkonowych kwitnących. Podłoże nie powinno być bardzo kwaśne i mocno zasadowe, czyli utrzymujemy pH 5,5 – 6,5. Zawsze stosujemy drenaż na dno doniczki: drobny żwir, keramzyt, lub potłuczona cegła. Podczas sadzenia uważamy, żeby nie zasypać środka sadzonek ziemią, aby młode liście nie zaczęły gnić. Sadzonki sadzimy tak, aby ich korzenie nie były podwinięte.

Podlewanie

Nie wolno nadmiernie przesuszać podłoża, ponieważ roślina może zrzucić kwiaty i zawiązki. Truskawki podlewamy, gdy podłoże nieco przeschnie. Na stanowisku południowym i w upalne dni trzeba podlewać 2 razy dziennie: rano i wieczorem. Warto wcześniej sprawdzić, czy ziemia jest sucha.

Nawożenie

Najlepszy jest nawóz naturalny lub kompost. Nie stosujemy nawozów sztucznych i „naturalnych” z ferm, ponieważ: nawozy sztuczne kumulują się w owocach, a pochodzące z ferm zawierają w sobie śladowe ilości m.in. antybiotyków i hormonów wzrostu.

Warto, nie tylko do truskawek, ale do wszystkich roślin, również do trawnika, zastosować Iber Humus Ps 90 Ultra. To naturalny i bezpieczny nawóz – są to bardzo drobno zmielone leonardyty (skały zawierające kwasy humusowe, fulwowe i potas czyli to, co roślinom potrzeba). Stosujemy na początku uprawy, przy wzroście owoców i przy dojrzewaniu. Dawka: 100g nawozu na 10 m˛/10 litrów wody. Można podlewać lub opryskiwać rośliny. Ale wystarczy zwykły humus. Na trawniku stosujemy 2 razy w dawce j/w, na początku wegetacji, co 30 dni.

Odmiany truskawek pnących, które powtarzają owocowanie: Selva, Ostara, Evie II, Albion, Super Star (tworzy długie rozłogi), Temptation. Fot.Pixabay

’Pink Panda’ ma różowe lub ciemno różowe kwiaty, pojawiające się na wielu rozłogach od maja do jesieni. Owoce, są mniejsze niż u w/w odmian, ale bardzo aromatyczne.

Szkodniki

Mrówki – żerują na szyjkach korzeniowych w glebie. Podłoże można skropić kroplami miętowymi. Można wyłożyć dookoła doniczki sodę oczyszczoną lub dowolny preparat na mówki. Nie stosujemy środków chemicznych, ze względu na owoce.

Nicienie – jeżeli pomimo odpowiedniego podlewania i nawożenia rośliny żółkną, gorzej rosną i plonują tzn., że na korzeniach  żerują nicienie. Zwalczenie chemiczne jest  nieopłacalne. Lepiej kupić nową roślinę i podłoże. Pamiętajmy- wszelkie chrząszcze, które pojawią się na roślinach wyłapujemy ręcznie.

Choroby

Szara pleśń – objawia się w postaci szarego nalotu na kwiatach, pędach i owocach. Pojawia się podczas deszczowej i chłodnej pogody. Porażone pędy należy usunąć. Można zastosować Polyversum WP – zgodnie z załączona etykietą.