Modnie i Zdrowo

Meconops czyli uroczy niebieski mak

22 października 2018 | Jadwiga Brzozowska

Fot.Pixabay

Kwiaty tej byliny są niesamowite ze względu na swoją spektakularną wielkość. Powodzenie jej uprawy w Polsce to spore wyzwanie zarówno dla ogrodników-amatorów, jak i ekspertów ogrodnictwa. Maki niebieskie wymagają dużej wilgotności powietrza, ale jesienią i zimą wymagają ochrony przed nadmiarem wilgoci. Źle znoszą długotrwałe upały. Często cierpią z powodu chorób grzybowych i są lubiane przez ślimaki.

W ogrodach europejskich mak himalajski pojawił się w latach 30-tych XX wieku. Traktowany jest jako krótkowieczna bylina ale, gdy zadomowi się w odpowiednich warunkach będzie rosnąć przez wiele lat. Mekonopsy mają rdzawo owłosione pędy, liście wydłużone, owłosione  dorastające do 30 cm długości i 5–7 cm szerokości, tworzące ładne rozety.

Błękitne płatki i  pomarańczowe pręciki

Kwiaty pojawiają się w lipcu, są osadzone na koń­cach rozgałęzionej i ulistnionej łodygi mają średnicę do 10 cm i są bardzo dekoracyjne: błękitne płatki i prawie pomarańczowe pręciki. Roślina dorasta do 1 metra wysokości i do 45 cm szerokości. Na zimę część nadziemna zamiera. Warto rozsypać kopiec trocin i obłożyć je stroiszem aby maki dobrze przezimowały.

Mekonopsy  preferują gleby kwaśne, żyzne i przepuszczalne

W okresach suszy trzeba je podlewać ale z nastaniem chłodów kończymy podlewanie, ponieważ nadmiar wilgoci w glebie powoduje gnicie korzeni tych roślin. Gleba powinna być spulchniona, odchwaszczona, dobrze nawieziona kompostem lub przekompostowanym obornikiem i ziemią liściową oraz torfem kwaśnym.

Mekonopsy najlepiej rosną na stanowiskach cienistych, między drzewami lub krzewami. Fot.Pixabay

Jesienią warto rozsypać siarczan potasu lub nawóz do azalii lub hortensji, aby zakwasić podłoże oraz po to, aby maki miały piękny niebieski kolor. Im podłoże bardziej alkaliczne kwiaty przybierają różową barwę. Traktujemy zatem mekonopsy jak rośliny kwasolubne.

Mekonopsy można rozmnożyć z nasion

Rośliny można rozmnożyć z nasion, które jesienią wysiewamy do inspektu. Inny domowy sposób jest taki: na przełomie stycznia i lutego wysiewamy nasiona na połowę dość grubego i cały czas równomiernie wilgotnego gładkiego ręcznika kuchennego. Nasiona przykrywamy połówką ręcznika, przekładamy do grubej torby foliowej i  zamykamy ją – sprawdza się worek strunowy ale i tak trzeba kontrolować wilgotność ręcznika. Worek z nasionami umieszczamy na górnej półce przez 5-6 tygodni. Po tym czasie wyciągamy go, a nasiona delikatnie przekładamy do pojemnika z podłożem, lekko dociskamy i pojemnik wkładamy do worka foliowego. Nasiona kiełkują w rozproszonym świetle w temperaturze około 15 şC od 1 do 3 miesięcy. Podłoże musi być cały czas wilgotne, a my bardzo cierpliwi.

Maki nie lubią przesadzania

Pikowanie siewek rozpoczynamy, gdy pojawią się dwa liście właściwe. Wówczas rośliny wytworzą na tyle mocny system korzeniowy, że zabieg ten im nie zaszkodzi. Maki nie lubią przesadzania dlatego od razu, gdy sadzonki podrosną należy posadzić je w miejsce stałe. W pierwszym roku maki nie zakwitną ale w kolejnym pojawią się pierwsze kwiaty. Jeżeli wybieramy sadzonki, to weźmy te bez kwiatów. Warto usunąć pąki kwiatowe ponieważ rośliny lepiej i szybciej ukorzenią się. Można również kupić kłącza:jedno kosztuje około 15 zł, mała sadzonka od 20zł, a nasiona kupimy już za 4 zł.