Modnie i Zdrowo

Bezpłatne badania w kierunku jaskry, USG bioderek u dzieci i porady specjalistów w Rzeszowie

20 czerwca 2018 | Modnie i Zdrowo

Fot. Materiały prasowe Medicarpathii

Badanie przesiewowe pod kątem jaskry i profilaktyczne USG bioderek u najmłodszych, wczesne wykrywanie chorób serca i cukrzycy – o te badania profilaktyczne najczęściej pytają podkarpaccy pacjenci. Będzie można je wykonać bezpłatnie w Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia w Rzeszowie z okazji 1. urodzin placówki.

Piknik Zdrowia odbędzie w sobotę, 23 czerwca w godz. od 10.00 do 14.00 w Medicarpathii. Będzie również synchroniczny pomiar ciśnienia, analiza składu ciała, porady dietetyczne.

Pacjenci pytają, bo są coraz bardziej świadomi

Coraz więcej mówi się o tym, że bardzo groźne choroby, takie jak: jaskra, cukrzyca, choroby serca rozwijają się bezobjawowo, a wykrywa się je zwykle przypadkiem podczas wizyty u lekarza. Z kolei USG bioderek metodą Grafa jest tak ważne, bo wczesna diagnoza oraz odpowiednia terapia pozwalają wyeliminować późniejsze poważne problemy spowodowane nieprawidłowościami rozwoju panewki stawu biodrowego.

Ortopeda z dużą praktyką, Paweł Jasiński, nie ma wątpliwości, że takie badanie u dzieci daje się zastosować sprawnie w codziennej praktyce ortopedy, więc także podczas Pikniku Zdrowia.

Jaskra – lepiej dowiedzieć się o niej wcześniej

Termin jaskra jest szeroki i obejmuje wiele rodzajów choroby oczu. Wspólnym mianownikiem jest to, że prowadzą one do zaniku nerwów wzrokowych i ślepoty. Jaskra może przebiegać bezobjawowo, zdarza się jednak, że pojawiają się sygnały ostrzegawcze, takie jak światłowstręt, częste łzawienie oczu, widzenie tęczowych kół lub mroczków. Objawy nie muszą świadczyć o tym, że mamy chorobę oczu, ale na pewno powinny skłonić do upewnienia się czy z naszym wzrokiem wszystko jest w porządku. W sobotę będzie ku temu okazja – przez kilka godzin do dyspozycji będzie doświadczona okulistka dr n. med. Małgorzata Ozimek.

Będą bezpłatne porady kardiologów i diabetologów

– Nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, cukrzyca to niezwykle groźne choroby cywilizacyjne. Ale to nie jest tak, że jesteśmy bezradni! Profilaktyka, czyli badania, tryb życia, dieta potrafią uratować zdrowie, a nawet życie – mówi lek. Adam Młodziankowski, kardiolog, prezes Medicarpathii.

Podczas pikniku będzie można zrobić pomiar cukru i uzyskać porady praktykującego diabetologa, lek. Anny Jopek.