Modnie i Zdrowo

Bezpłatne USG piersi w Rzeszowie we wrześniu

7 września 2023 | Opracowanie Alina Bosak

Bezpłatne badania w niedzielę 17 września będą wykonywać lekarze w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Fot. Materiały prasowe

USG piersi, cytologia i badanie ginekologiczne –  to bezpłatne badania, które w niedzielę 17 września będą wykonywać lekarze w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Akcja Eksperckie Spotkania Ginekologiczno-Onkologiczne – „Dbam o siebie – dbam o swoje zdrowie” odbywa się w całej Polsce. Liczba osób, które będą mogły z badań skorzystać jest ograniczona. Rejestracja odbędzie się 11-12 września.

Wrzesień uznany za miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych, jest okresem, kiedy organizowane są różne akcje profilaktyczne. Taką też zaplanowano 17 września w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Będzie tu można bezpłatnie wykonać badania ginekologiczne, USG piersi, badanie cytologiczne i odbędą się konsultacje ginekologiczne z ekspertami.

Cytologia raz na 3 lata

– Cytologia jest najważniejszym badaniem dla kobiety, tłumaczy prof. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej. – Umożliwia szybkie wykrycie zmian przedrakowych i raka w bardzo wczesnym stadium. Badanie polega na pobraniu z szyjki macicy materiału do badania mikroskopowego. Program profilaktyki raka szyjki macicy zaleca, aby wykonywać cytologię raz na 3 lata. Podkreślę, tylko regularnie wykonywanie badań profilaktycznych takich jak cytologia umożliwia wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania. Odpowiednie leczenie choroby zdecydowanie zwiększa szanse na pełny powrót do zdrowia.

Rocznie nowotwór jest diagnozowany u około 73 530 kobiet. Tak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów. Ponad 37% nowotworów, na które chorują kobiety to tzw. nowotwory kobiece. Same nowotwory ginekologiczne (rak jajnika, rak endometrium, rak szyjki macicy, rak sromu) to ok. 14%. Ponad 13500 kobiet umiera co roku na nowotwory kobiece z czego połowa, na same nowotwory ginekologiczne.

Kiedy można zapisać się na badania

Bezpłatne badania i konsultacje dla kobiet w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie odbędą się w niedzielę, 17 września, w godzinach od 08:00 do 12:00. Trzeba się na nie wcześniej zarejestrować.

Będą wykonywane m.in.:

•          badanie ginekologiczne (20 miejsc),

•          badanie USG piersi, skierowane do pań w wieku 18-50 lat (20 miejsc),

•          badanie cytologiczne w cytobusie. Badanie dla pań w wieku 25-59 lat w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy (20 miejsc),

•          eksperckie konsultacje ginekologiczne.

Rejestracja pod numerem telefonu 17 8666 418, odbędzie się w dniach 11-12 września, w godzinach od 9.00 do 13.00, do wyczerpania limitu miejsc. Warto zarejestrować się jak najszybciej, ponieważ chętnych zazwyczaj jest bardzo wielu. 

Organizatorem Eksperckich Spotkań Ginekologiczno-Onkologiczne – „Dbam o siebie – dbam o swoje zdrowie” jest Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, USK w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski. Patronat nad wydarzeniem objął Krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej – prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński.