Modnie i Zdrowo

Buty trekkingowe – jak je dobrać, żeby z przyjemnością zdobywać górskie szczyty?

26 listopada 2018 | Opracowanie Angelika Fila

Fot. Pixabay

Wybór odpowiednich butów górskich to niełatwa sprawa. Na rynku jest wiele modeli, co sprawia, że trudno podjąć odpowiednią decyzję, tym bardziej, że buty w góry nie są tanie. Warto też pamiętać, że dobrze dobrane posłużą wiele lat.

– W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się membranie i jej właściwościom. Jest to szczególny rodzaj porowatej struktury. Dziurki, jakie się w niej znajdują, są wielokrotnie mniejsze niż cząsteczki wody, ale większe od cząstek pary wodnej. Właśnie dlatego membrana przepuszcza wilgoć z wnętrza buta na zewnątrz, ale nie przemaka podczas przeciętnego deszczu – mówi Tomasz Nurzyński, właściciel fabryki obuwia NIK.

Nie ma większego koszmaru podczas nawet niewielkich marszrut niż język w bucie, który się wykręca we wszystkie strony. W butach trekkingowych musi on być miękki i elastyczny. Przed ostateczną decyzją o zakupie konkretnego modelu obuwia należy dokładnie sprawdzić czy jest on dopasowany do stopy. Połączenie języka z cholewką na całej długości zapobiegnie wpadaniu piasku i kamyków.

– W butach bez membrany ochronę przed wodą zapewnia odpowiednia impregnacja materiału cholewki. Cholewki w butach trekkingowych najczęściej wykonane są ze skóry naturalnej (licowej, nubukowej lub zamszowej) lub tkanin syntetycznych (głównie poliamidów). Buty skórzane zazwyczaj są cięższe niż syntetyczne, ale w naturalny sposób dopasowują się do stopy, zapewniając komfort w trakcie marszu – dodaje Tomasz Nurzyński.

– Kolejnym bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem podczas wyboru butów jest podeszwa. Powinna ona mieć wyraźny bieżnik zapewniający przyczepność i stabilność. Nie bez znaczenia jest też jej twardość – te z miękkiej gumy są bardziej przyczepne – wyjaśnia właściciel fabryki obuwia NIK.

Półbuty trekkingowe na podszewce typu laminat z membraną sprawdzą się zarówno w mieście jak i na wycieczkach w terenie ze względu na swoją lekkość i rodzaj podszewki.

Do zimowych oraz dłuższych wędrówek polecane są buty wyższe, sięgające kostki na podszewce typu polar z membraną. Wyposażone w wodoodporną oraz wiatroszczelną membranę sprawdzą się na co dzień w mieście, czy podczas spacerów.

Wskazówki:
– najlepszym terminem na przymiarki butów trekkingowych jest wieczór lub późne popołudnie,
– do mierzenia należy założyć sportowe skarpetki – najlepiej te same, których zwykle używamy podczas wypraw,
– dobór rozmiaru butów do trekkingu powinien polegać na wyborze buta, który nie ciśnie. Optymalny wybór to butów to te około 0,5 centymetra większe niż stopa,
– podczas przymiarki należy założyć obydwa buty i chwilę w nich pospacerować.