Modnie i Zdrowo

Chryzantemy – kwiaty jesiennego ogrodu

6 listopada 2018 | Jadwiga Brzozowska

Fot.Pixabay

Jesień na działce wcale nie musi być szara. Wśród różnobarwnych liści uwagę przyciągają aksamitki, dalie, astry czy chryzantemy. Te, choć kojarzone ze Świętem Zmarłych równie atrakcyjnie prezentują się w domowych ogródkach czy werandach

Zielony kolor liści pięknie kontrastuje z żywymi kolorami płatków kwiatostanów. Od białych przez kremowe, żółte, różowe, bordowe i fioletowe cieszą oko każdej przechodzącej osoby. Można posadzić je w grupach lub w zestawieniu z iglakami, trawami lub rozchodnikami.

Chryzantemy wieloletnie

Najlepiej rosną i kwitną na stanowiskach słonecznych. Wymagają żyznego i  przepuszczalnego podłoża wzbogaconego o działkowy kompost. Rośliny sadzimy późną wiosną po wystąpieniu ostatnich przymrozków. Jest spore grono osób, które przekwitłe chryzantemy przynosi z cmentarza do chłodnej piwnicy, obcina pędy na wysokości 10-15 cm i sadzi do gruntu wiosną po przymrozkach. Chryzantemy urosną i zakwitną ale nie zachowają charakterystycznej kopuły, która jest wynikiem działania środków skarlających.

Fot.Pixabay

Odmiany wysokie chryzantem

Po dwóch tygodniach od posadzenia w gruncie, młodym roślinom przycinamy wierzchołki pędów aby lepiej się rozkrzewiły. Każda kwitnąca roślina wymaga nawożenia i podlewania, szczególnie w okresie rozwoju pąków kwiatowych, dlatego dwa razy w tygodniu podlewamy chryzantemy rozcieńczonym nawozem płynnym aż do wybarwienia się pąków. Jeżeli uprawiamy odmiany wysokie chryzantem, powinniśmy zapewnić podpory aby wyeksponować pędy z kwiatami oraz aby zabezpieczyć je przed połamaniem. Gdy pojedyncze kwiaty przekwitną usuwamy je aby roślina powtórzyła kwitnienie. Po zakończeniu kwitnienia chryzantemy ścinamy na wysokości 10-15 cm, karpę obkładamy stroiszem, trocinami lub kompostem i czekamy do następnego sezonu.

Fot.Pixabay

Chryzantemy drobnokwiatowe na rabaty

– „Solar” o żółtych kwiatach o średnicy 5-7 cm, kwitnie od lipca, dorasta do 40 cm wysokości

– „Rubra” kwitnie na różowo od końca września, ma kwiatki o średnicy 6 cm, dorasta do 50 cm wysokości

– „Carmen” kwitnie na czerwono od końca września, ma kwiatki o średnicy 6 cm, dorasta do 50 cm wysokości

– „Monako” kwitnie od października, ma kwiatki o średnicy 5 cm w kolorze ciemno czerwonym, dorasta do 30 cm wysokości

Odmiany chryzantem wielkokwiatowych na rabaty

– „Madame” o jasno żółtych kwiatach o średnicy 12 cm, kwitnie pod koniec września, dorasta do 50 cm wysokości,

– „Madonna” dorasta do 1 metra wysokości, ma białe kwiaty o średnicy 10 cm, kwitnie w październiku

– „Escort Czerwony” zakwita pod koniec września, górne płatki są czerwone, a od spodu pomarańczowe, kwiaty mają średnicę 12 cm, dorasta do 60 cm wysokości

– „Ellen” kwitnie od końca września, kwiaty są pełne, białe. Początkowo pączki kwiatowe są żółte, gdy kwiat się rozwinie to środek pozostaje jasno żółty. Dorasta do wysokości 60-80 cm.