Modnie i Zdrowo

Dieta, relaks, sport – najprostsze sposoby na dobry nastrój

28 lutego 2018 | Modnie i Zdrowo

Fot. Pixabay

Przedłużająca się zimą, brak słońca, senność i nadmiar obowiązków w domu i pracy sprawiają, że często zapominamy o dbaniu o siebie. Przez to stajemy się zestresowani, drażliwi, a co gorsza podatni na różne choroby. Tymczasem sposób na poprawę nastroju jest wyjątkowo prosty i dobrze wszystkim znany. Wystarczy świadomie się odżywiać, pozwalać sobie na relaks oraz uprawiać sport, nawet jeśli będzie to zwykła poranna gimnastyka.

Dieta

Popularne powiedzenie „jesteś tym co jesz” świetnie odzwierciedla funkcjonowanie naszego organizmu. Prawidłowo skomponowana dieta stawia na pełnowartościowe produkty, pozbawione nadmiernych ilości tłuszczu i cholesterolu. Podstawę powinny stanowić produkty zbożowe, owoce i warzywa. W myśl zasady „mało, a często”, w ciągu dnia należy zjadać 3 główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dwie przekąski (drugie śniadanie i podwieczorek). W zdrowej diecie ważne są również przyjmowane napoje.

Unikajmy słodkich napojów czy dużej ilości kawy, która podnosi ciśnienie krwi i wypłukuje magnez. Do codziennego spożycia należy za to wprowadzić dużą ilość (przynajmniej 1,5 litra na dobę), niegazowanej wody, która zadba bowiem o detoksykację organizmu, a także przyczyni się do utrzymania odpowiedniej wagi ciała.

Relaks

Odpoczynek stanowi obecnie pewnego rodzaju luksus, na który pozwalamy sobie np. jedynie w trakcie urlopów. Jest to duży błąd, gdyż spokój umysłu w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie. W codziennym życiu warto zatem zadbać o sprawianie sobie drobnych przyjemności.

Świetnym pomysłem jest zorganizowanie domowego SPA, długiej kąpieli, wieczoru z książką lub ulubionym filmem. Możemy wybrać się na zakupy, masaż lub zwyczajnie spotkać się z przyjaciółmi. Jeśli natomiast potrzebne jest nam wyciszenie, to warto zgłębić sztuki medytacji. Pomocne będzie również wyłączenie telefonu w weekend i pozwolenie sobie na pełne lenistwo.

Aktywność fizyczna

Sport to znany od wieków klucz do dobrej kondycji, zdrowia, a także urody. Aktywność fizyczna pomaga osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała, a także załagodzić stres oraz obniżyć ryzyko przewlekłych chorób. Korzyści jest naprawdę wiele, dlatego ruch na stałe powinien zagościć w naszym rozkładzie dnia. Ważne jednak, aby był dopasowany do naszych upodobań. Stanie się wtedy przyjemnością, a nie koniecznością.

Możliwości jest naprawdę wiele: bieganie, pływanie, aerobik czy jazda na rowerze. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby uprawiać jakąś konkretną dyscyplinę lub zwyczajnie nie mamy na to czasu, to z pomocą przyjdzie nam zwyczajny, 30-minutowy spacer. Jego niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim dostępność. Wystarczy bowiem, że po pracy wrócimy do domu na piechotę lub wysiądziemy z tramwaju czy autobusu kilka przystanków wcześniej. Świetną okazję stwarza również odbiór dzieci z przedszkola lub szkoły. Wspólny spacer wpłynie pozytywnie nie tylko na naszą formę, ale i stanie się okazją do wspólnego spędzania czasu, a także zaszczepienia w pociechach zdrowego nawyku.