Modnie i Zdrowo

Earl Grey – wyjątkowa herbata z arystokratycznym rodowodem

17 października 2018 | Opracowanie Angelika Fila

Fot. Pixabay

Niezwykle aromatyczna Earl Grey to jeden z rodzajów herbaty, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Ze względu na charakterystyczny smak i zapach oraz uspokajające i wyciszające właściwości, uwielbiana jest przez ludzi na całym świecie. Nie każdy jednak wie, że z powstaniem tej wyjątkowej herbaty wiąże się niezwykła legenda, a sama kompozycja dostępna jest obecnie nie tylko w klasycznej odmianie.

Królowa herbat aromatyzowanych – tak często nazywana bywa Earl Grey. Swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięcza olejkowi z bergamotki, a nazwę otrzymała na cześć hrabiego Charlesa Grey’a, premiera Wielkiej Brytanii w latach 1830-1834. Najbardziej znana legenda głosi, że szlachcic otrzymał herbacianą kompozycję w prezencie od chińskiego mandaryna, jako wyraz wdzięczności za uratowanie jego syna przed utonięciem w morskiej toni. Alternatywna wersja opowieści mówi z kolei o potomku hinduskiego radży, którego słudzy hrabiego mieli ocalić przed atakującym tygrysem.

Ojciec chłopca, w ramach podziękowania, miał oddać brytyjskiemu szlachcicowi właśnie czarną herbatę z dodatkiem bergamotki, czyli pierwowzór znanej do dzisiaj na całym świecie wersji Earl Grey.

Chociaż współcześni historycy zaprzeczają prawdziwości obu legend i podważają nie tylko heroiczne czyny, ale również obecność hrabiego na chińskiej ziemi, to jednak miłośnicy herbaty kultywują te piękne historie i podkreślają niewątpliwy wkład premiera Grey’a w popularyzację aromatycznej kompozycji.

Różne oblicza klasyki

W dzisiejszych czasach legenda powstania herbaty Earl Grey nie jest powszechnie znana, jednak sam napar od niemal 200 lat cieszy się niesłabnącym uznaniem. W najbardziej klasycznym wydaniu bazą jest czarna herbata cejlońska, a jej charakterystyczny smak i aromat to zasługa wyłącznie odpowiedniej ilości olejku ze skórki pomarańczy bergamotowej.

Obecnie na sklepowych półkach znaleźć można również liczne wariacje na temat Earl Grey, czyli kompozycje złożone z różnych odmian czarnej herbaty i owocowych lub kwiatowych dodatków. Przykładem takich produktów jest m.in. Earl Grey niebieski – kwiat marki Czas na Herbatę, zawierający błękitne płatki bławatka lub też Różany Earl Grey, wzbogacony płatkami róży. Miłośnicy naparu o bardziej cytrusowym smaku mogą natomiast sięgnąć po Earl Grey Lemon lub intrygującą Lady Grey, która łączy w sobie czarną herbatę wietnamską i cejlońską, olejek z bergamotki oraz kawałki ożywczej pomarańczy.

Ciekawostką, która może zainteresować wielbicieli niebanalnych kompozycji, jest Earl Grey Green. Jej bazę tworzy herbata zielona Gunpowder, a dodatek bławatka i olejku z bergamotki czyni z niej napój o jedynym w swoim rodzaju smaku i właściwościach.