Modnie i Zdrowo

Dlaczego lubimy pić herbatę? Poznaj zwyczaje Polaków

13 grudnia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Nie jest tajemnicą, iż picie herbaty to dla większości osób stały i obowiązkowy element dnia. Różne są natomiast upodobania względem przyrządzania tego popularnego napoju, wyboru dodatków czy godziny spożywania. Dla wielu z nas filiżanka ulubionego suszu wiąże się z różnorodnymi emocjami. Ankietę na temat rytuału picia  przeprowadziła marka „Czas na Herbatę”.

Parzenie herbaty dla wielu jej miłośników jest swoistym rytuałem, z którym często wiążą się określone przyzwyczajenia, jak choćby pora spożywania naparu. Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują, że zdecydowana większość osób, po pierwszą filiżankę ulubionego suszu sięga rano (aż 58 procent respondentów). 17 procent ankietowanych robi to w okolicach południa, a zaledwie 11 procent badanych przyznaję, że pierwszą filiżankę herbaty wypija dopiero w ramach wieczornego relaksu.

Nie bez znaczenia pozostaje także towarzystwo, w którym kosztujemy herbatę. Choć z uwagi na rozkład dnia, często zmuszeni jesteśmy robić to samotnie (takiej odpowiedzi udzieliło aż 40 procent ankietowanych) to, kiedy tylko mamy okazję, chętnie wypijamy filiżankę z rodziną (36%) lub przyjaciółmi (24%).

Upodobania mają znaczenie

Według przeprowadzonych badań zdecydowana większość z nas, wybiera w tym celu klasyczny kubek (64% ankietowanych), ponad połowa mniej imbryk (30%), a jedynie 6% – kubek termiczny lub termos. Zdania badanych odnośnie używanych dodatków także były podzielone. Najwięcej osób stwierdziło, że pija herbatę w wersji bez nich (30% ankietowanych). Drugą najczęściej wskazywaną odpowiedzią był cukier (26%), a następnie cytryna (17%), miód (14%), syropy (5%). Ostatnie pozycje to mleko i alkohol (po 4%).

W naszych indywidualnych rytuałach parzenia herbacianego suszu istotną rolę odgrywa również woda. Największą popularnością cieszy się ta z kranu, na którą stawia 57 procent badanych. Pozostali sięgają z kolei po wodę filtrowaną (33%) oraz butelkowaną (10%).

Emocje, które wywołuje picie herbaty

Nasz stosunek do herbaty objawia się nie tylko w sposobach jej przyrządzania czy też upodobaniach smakowych. Dla wielu z nas, filiżanka ulubionego suszu wiąże się z różnorodnymi emocjami. W tej kwestii, aż połowa respondentów wskazała na silne skojarzenia ze spokojem. Dla 25 procent oznacza radość, z kolei dla 18 procent, picie herbaty kojarzy się z odpoczynkiem. Okazuje się również, iż jest to napój, który z jednej strony przywodzi na myśl rodzinę (13%) i chwile spędzone w domowym zaciszu (12%), z drugiej  natomiast kojarzy się ze zdrowiem (7%) oraz rozgrzaniem w chłodne dni (11%).