Modnie i Zdrowo

Kawa czy herbata? Który napój i dlaczego wybierają Polacy?

28 sierpnia 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Pixabay

Kawa czy herbata? Nie brakuje ani zwolenników „małej czarnej” ani szlachetnego naparu – obydwa napoje towarzyszą nam każdego dnia. Ich picie jest nawykiem, umila też spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Niedawno jedna z herbacianych marek postanowiła wysondować gusta Polaków, więc zapytała ich, który napój wybierają chętniej i dlaczego.

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez wypicia aromatycznej herbaty lub stawiającej na nogi kawy. Wybór pomiędzy nimi bywa trudny, gdyż oba napoje posiadają szereg zalet. Kawa, dzięki zawartej w niej kofeinie, daje energię i pobudza sprawność psychiczną. Herbata natomiast, prócz niewątpliwych walorów smakowych oraz aromatycznych, przejawia właściwości lecznicze. Który z produktów jest zatem wypijany przez nas w większych ilościach?

Jak wykazały badania przeprowadzone w sklepach „Czas na Herbatę”, liderem w tej kategorii pozostaje herbata. W ciągu dnia sięgamy po nią najczęściej od dwóch do trzech razy – (takiej odpowiedzi udzieliło odpowiednio 29% i 26% ankietowanych). Tymczasem kawą rozkoszujemy się zazwyczaj dwa (36% ankietowanych) lub jeden raz dziennie (35% ankietowanych). Sondaż wykazał również, że prawie 1/4 badanych wypija jedną filiżankę herbaty, a z kolei trzy filiżanki kawy – 1/5. Kolejne miejsca to: cztery i więcej porcji herbaty (21% ankietowanych), a także cztery bądź więcej porcji kawy w ciągu dnia (10% ankietowanych).

Wiele zależy od okoliczności

Różnice w spożywaniu kawy i herbaty bez wątpienia mają swoją przyczynę nie tylko w upodobaniach smakowych, ale i okolicznościach, w trakcie których po nie sięgamy. Biorąc pod uwagę pobudzające właściwości kawy nie sposób się dziwić, że największą grupę ankietowanych stanowią osoby pijące ten napój pośpieszenie rano (aż 64% badanych osób). Następne pozycje w rankingu badanych to: mała czarna wypijana w południe (20%), popołudniu (13%) i wieczorem (2%).

Z kolei w przypadku herbaty, której popijanie wiąże się zazwyczaj powolnym celebrowaniem wyniki badań prezentują się następująco – 58% respondentów wypija ją rano, 17% w południe, 14% popołudniu i 11% wieczorem.

Samemu czy w towarzystwie?

Raczenie się kawą oraz herbatą służy nie tylko zaspokojeniu pragnienia, ale równie często stanowi rytuał odprężający lub element towarzyskiego spotkania. Sondaż wykazał, iż najwięcej z nas oddaje się słodkiemu relaksowi samotnie – 42% miłośników herbaty i 46% kawiarzy. Kolejnymi pod względem popularności odpowiedziami były: z rodziną (27% w przypadku kawy i 34% w przypadku herbaty) oraz z przyjaciółmi (na taką opcję stawia 24% kawiarzy oraz 23% wielbicieli herbat).