Modnie i Zdrowo

Elewację z klinkieru cechuje wysoka trwałość

4 września 2017 | Opracowanie Alina Bosak

Elewację z klinkieru cechuje wysoka trwałość. Fot. LHL Klinkier

Elewacja z klinkieru, który cechuje wysoka odporność na uszkodzenia, przez lata dobrze prezentuje się na budynku. Dlatego inne brakuje zwolenników takiego rozwiązania. Aby jednak taka inwestycja spełniła pokładane w niej nadzieje, powinna być wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę podczas prac, mówi Anna Pietrzak z firmy LHL Klinkier.

Budynek, w którym planujemy wykonać elewację z cegły klinkierowej, musi posiadać odpowiednio przygotowany fundament. Warto o tym pamiętać już na etapie projektu, planując szerszą ławę fundamentową.

– Daje to możliwość budowy dwu- lub trójwarstwowej ściany nie tylko w momencie wznoszenia nieruchomości, ale także w późniejszym okresie – zwraca uwagę Anna Pietrzak. – Pamiętajmy też, że istnieje również opcja wykonania elewacji z płytek klinkierowych, które w ogóle nie potrzebują fundamentu. Ich właściwości izolacyjne nie są tak dobre jak w przypadku cegieł, ale pod względem estetyki, różnice są właściwie niedostrzegalne.

Realizacja dobrze przygotowana

Dla finalnego wyglądu elewacji istotne znaczenie może mieć to, czy cegły zostały zamówione z jednej partii produkcyjnej. – Ceramika jest produktem w pełni naturalnym, przez co poszczególne partie mogą nieznacznie różnić się odcieniami i wymiarami – wyjaśnia przedstawicielka firmy LHL Klinkier. – Nawet jednak gdy cegły pochodzą z tej samej serii, zaleca się ich mieszanie podczas murowania. Pomaga to uzyskać równomierny rozkład kolorów i efekt „żyjącej”, naturalnej elewacji. Oczywiście należy także pamiętać o odpowiednim magazynowaniu materiału na placu budowy, w miejscu pozwalającym uniknąć zabrudzenia, zawilgocenia czy uszkodzenia mechanicznego cegieł.

Kluczowe połączenia

Duże znaczenie dla trwałości i estetyki elewacji ma właściwy dobór zaprawy murarskiej. Jej zadaniem jest nie tylko łączenie cegieł, ale także zapobieganie wnikaniu wody do wnętrza konstrukcji oraz umożliwianie jej odparowania jeśli wilgoć jednak się tam dostanie. Niezwykle istotnymi parametrami są także elastyczność i przyczepność. Odpowiedzią na te wszystkie wymagania są zaprawy murarskie z trasem, który wiąże związki wapnia i uszczelnia strukturę, radykalnie zmniejszając ryzyko powstawania na spoinach i murach wykwitów i przebarwień.

– Ponadto dokładnie wypełnia pory, zapobiega pęknięciom oraz podciąganiu wody zarobowej do wnętrza cegieł, a także polepsza urabialność – podkreśla Anna Pietrzak i dodaje: – Pamiętajmy przy tym, aby zawsze dobierać zaprawę murarską odpowiednią do stopnia nasiąkliwości cegieł.

Wszelkie zabrudzenia powstające podczas murowania elewacji należy natychmiast usuwać z jej powierzchni metodą na sucho za pomocą szczotki.

– Chodzi o to, by nie dopuścić do wiązania zaprawy na licu cegły – wyjaśnia Anna Pietrzak i przypomina, że nowo wzniesiona elewacja powinna przez około dwa tygodnie być zabezpieczona folią, umożliwiającą swobodny przepływ powietrza. – Pomoże to uniknąć ewentualnego wypłukania świeżych spoin przez deszcz lub ich zbyt szybkiego wyschnięcia i przesuszenia, co obniżyłoby wytrzymałość i trwałość materiału.

Stosując się do wszystkich wspomnianych wskazówek możemy mieć pewność, że kolejne kroki podczas realizacji inwestycji skutecznie zaprowadzą nas do zamierzonego celu, jakim jest wymarzona elewacja z klinkieru.