Modnie i Zdrowo

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy?

24 maja 2021 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Znalezienie odpowiedniego modelu okularów przeciwsłonecznych powinno być uzależnione między innymi od kształtu naszej twarzy. To bardzo ważne, nie tylko ze względu na estetykę, ale też  wygodę i funkcjonalność.

Zanim jeszcze zaczniemy zastanawiać się nad konkretnymi modelami okularów warto sprawdzić wymiary swojej twarzy, by lepiej dopasować dany typ do naszego wyglądu.

Jeśli chodzi o kształty twarzy, wyróżnia się kilka głównych rodzajów, takich jak:

  • twarz owalna,
  • okrągła twarz,
  • twarz prostokątna,
  • twarz diamentowa,
  • twarz w kształcie serca (trójkątna),

Oczywiście może zdarzyć się tak, że kształt twarzy danej osoby będzie połączeniem dwóch powyższych, jednak każdy wcześniej wspomniany rodzaj ułatwi Ci określenie, co się sprawdzi, a czego lepiej unikać. Jakie są cechy charakterystyczne tych kształtów twarzy i które modele okularów przeciwsłonecznych są dla nich najlepsze?

Okulary przeciwsłoneczne dla okrągłej twarzy

Twarz okrągła to przede wszystkim zauważalne krzywizny. Brak tutaj mocno zarysowanych obszarów, a sam kształt jest delikatny i przypomina okrąg. W niektórych przypadkach może przypominać twarz dziecięcą, dlatego priorytetem powinno być tu jej wysmuklenie, aby rysy stały się bardziej zdefiniowane.

Podczas dopasowania okularów przeciwsłonecznych dobrze jest kierować się prostą zasadą przeciwieństwa. Podczas dopasowywania okularów przeciwsłonecznych, dobrze jest się kierować prosą zasadą. Jeśli masz okrągłą twarz, unikaj obłych kształtów, a przede wszystkim okularów okrągłych. Nie sprawdzą się tu też modele z wąskimi oprawkami i kolorowymi szkłami czy te zakrywające brwi. Skup się na uwydatnieniu brody i kości policzkowych. Mogą to zapewnić:

  • okulary kwadratowe i prostokątne,
  • okulary przeciwsłoneczne o ostrych kształtach,
  • okulary kocie oczy,
  • okulary pilotka,
  • okulary wayfarer.

Nie tylko podkreśli on naturalne walory, ale nada wybranym okularom indywidualny styl.

Twarz diamentowa – jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

W przypadku twarzy diamentowej ma się do czynienia z wyraźnie wąską szczęką i czołem. Elementem dominującym jest tu obszar kości policzkowych – stanowi jej najszerszą część. Warto tutaj jednocześnie je podkreślić, przy wyrównaniu ogólnych proporcji.

 Jakie okulary słoneczne sprawdzą się do twarzy diamentowej? Swoje zadanie spełnią okulary przeciwsłoneczne o lekkiej konstrukcji i te o kształtach okrągłych. Pamiętaj, żeby dany model nie był szerszy niż długość między jedną kością policzkową a drugą. Polecane są także delikatne i zakrzywione oprawki.

Okulary przeciwsłoneczne dla twarzy owalnej

Osoby posiadające twarz owalną mają największe pole do wyboru. Delikatnie zaokrąglone rysy i bardzo dobre proporcje skutkują tym, że będzie im pasował niemal każdy rodzaj okularów przeciwsłonecznych. Wystarczy pamiętać jedynie o tym, aby oprawki nie były zbyt masywne i szerokie – przez to możemy zepsuć naturalną symetrię.

Najlepiej będzie, gdy wybierzesz okulary przeciwsłoneczne, które zasłonią twarz od okolicy brwi do kości policzkowych. Dobry wybór to delikatnie zarysowane oprawki czy modele aviator lub kocie oczy. Do twarzy owalnej nadadzą się także kształty kwadratowe, owalne czy okrągłe. Nie zapominaj o odpowiednich filtrach przeciwsłonecznych.

Twarz prostokątna – jakie okulary przeciwsłoneczne dobrać?

Twarz prostokątna jest pociągła i smukła, z mocno zarysowanymi krzywiznami. Najlepszym wyborem dla tego kształtu twarzy będą okulary przeciwsłoneczne w stylu oversize. Duże, kwadratowe, prostokątne szkła lub okulary wayfarer z grubymi oprawkami zrekompensują brakującą szerokość. Można także spróbować wysokich i grubych szkieł z oprawami w stylu vintage.

Jeśli masz twarz prostokątną, unikaj małych i drobnych oprawek, a także tych bardzo kanciastych. Kolory okularów przeciwsłonecznych powinny być raczej stonowane i ciemne, a przy tym jednolite.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy w kształcie serca?

Twarz w kształcie serca (lub trójkątna) jest najszersza u góry, zwężająca się ku dołowi. W tym przypadku należy wybrać takie okulary przeciwsłoneczne, które zrekompensują wydatne brwi i małą szczękę – z mocno zaznaczoną dolną częścią oprawki i bez prostych linii na górze. Dzięki temu optycznie wyrównują buzię i wydłużają twarz.

Co wybrać? Sprawdzą się tu okulary kocie oczy, o delikatnym wyglądzie (np. bez oprawy) lub metalową, lekką konstrukcją. Dobrym wyborem będą także aviatory i okulary sportowe. Unikaj dużych okularów oraz tych o mocnych, ostrych kształtach.