Modnie i Zdrowo

Jak wybrać modne i bezpieczne dla wzroku okulary przeciwsłoneczne?

11 marca 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

W słoneczne dni, zwłaszcza wiosną i latem, powinniśmy mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nas przed szkodliwym promieniowaniem. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przykładają dużą wagę do ich walorów estetycznych. Jak wybrać okulary jednocześnie modne, pasujące do kształtów naszej twarzy, a przy tym bezpieczne dla wzroku? Oto kilka rad.

W trosce o zdrowie naszych oczu, z okularów przeciwsłonecznych powinniśmy korzystać na co dzień, tym bardziej, że szeroki asortyment różnych modeli pozwala na wybranianie takiego, który odpowiada naszemu usposobieniu i preferowanemu przez nas stylowi. Musimy je jednak dobierać rozsądnie. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w soczewki z filtrem UV, blokującym dostęp do oka całego spektrum szkodliwego promieniowania.

Wybór oprawek naszych okularów w dużej mierze powinien być uzależniony od naszych naturalnych predyspozycji. To kształt twarzy zdeterminuje, w których z nich będziemy wyglądać korzystnie, a w których nie – nawet jeśli na wystawie podobały nam się szczególnie. Istnieje kilka podstawowych kształtów twarzy, którymi powinniśmy się sugerować dobierając oprawki.

• Okrąg – jeśli twarz ma kształt okręgu, najlepszym rozwiązaniem będą oprawki w kształcie prostokątów. Skontrastują owalny obrys i skoncentrują uwagę na całej twarzy, nie tylko na okularach. W tym wypadku szczególnie wystrzegaj się okrągłych oprawek, gdyż efekt będzie zgoła przeciwny.
• Kwadrat – zazwyczaj osoby z taką twarzą mają wyraźnie zarysowaną szczękę oraz szerokie czoło. Do tak wyraźnych linii twarzy warto dobrać delikatne i owalne oprawki. Nie będą zbyt „agresywnie” przyciągały uwagi. Uzyskamy przeciwny i niekorzystny efekt, jeśli zdecydujemy się na wyraźne i prostokątne oprawki – te na naszej twarzy będą wyglądały bardzo ostentacyjnie.
• Diament – to kształt twarzy z szerokimi i wystającymi kośćmi policzkowymi i jednocześnie wąskim czołem i szczęką. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będą oprawki w kształcie trapezów z dłuższym górnym odcinkiem. Dobranie takich modeli do linii kości policzkowych pozwoli uzyskać „radosny” i atrakcyjny wyraz twarzy. Podobny efekt można również otrzymać przy oprawkach owalnych – wtedy kształt jest „wydłużany” przy górnych krańcach oprawek. Takim osobom nie są polecane duże i prostokątne oprawki, które „kłócą się” z naturalną estetyką twarzy.
• Podłużny – przypomina okrąg, jednak taka twarz jest „wyższa” niż szersza. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem wybranie dużych i szerokich oprawek, które wizualnie poszerzą twarz, nadając jej bardziej naturalne proporcje Wybranie owali zamiast prostokątów dodatkowo wpłynie pozytywnie na wyraz twarzy. Będzie wydawała się bardziej subtelna. W tym wypadku priorytetem jest wielkość. Przy podłużnej twarzy nie powinno wybierać się zbyt małych oprawek.
• Prostokąt – to połączenie kwadratowej i podłużnej twarzy. Osobom z taką urodą, profesjonalny optyk powinien zaproponować owalne oprawki, ale z ważnym zastrzeżeniem – powinny być szerokie, aby nie pomniejszały twarzy i nie nadawały jej nienaturalnych proporcji. Prostokątne oprawki mogą sprawiać posępne wrażenie.
• Serce – to kształt szeroki w okolicach czoła i stopniowo zwężający się w kierunku brody. Taki układ naturalnie podkreśla kobiecą estetykę twarzy. Tutaj kluczem jest wybór lekkich i „nieprzesadzonych” oprawek, które delikatnie wzbogaca estetykę twarzy i nie zaburzą naturalnych predyspozycji.
W okresie wakacji, zwłaszcza w nadmorskich miejscowościach, popularne są stragany z okularami, na których znajdziemy niezliczone wzory oprawek. Niestety, kupując w takich miejscach, nie mamy jakiejkolwiek pewności, co do późniejszego bezpieczeństwa ich użytkowania.

Fot. Pixabay

– Do wyboru okularów przeciwsłonecznych nie powinniśmy przykładać mniejszej wagi niż w przypadku kupowania okularów korekcyjnych. Powinny być rzetelnie wykonane, dobrane do naszych preferencji, a przede wszystkim bezpieczne. Dlatego z usług zaufanych i profesjonalnych salonów optycznych warto korzystać nie tylko w przypadku okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych, ale również przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Profesjonalny optyk zaproponuje nam korzystne wizualnie i funkcjonalnie rozwiązanie oraz zrealizuje nasze zamówienie, dając tym samym gwarancję wykonania sprzętu.

Optyk powinien przy tym dokładnie dopytać nas o styl życia, codzienne nawyki i oczekiwania – na ich bazie zaproponuje nam najlepszy model. Okulary przeciwsłoneczne będą posiadały nie tylko odpowiedni filtr, ale i oczekiwany kolor barwienia, a niekiedy dodatkową filtrację pewnych długości fal świetlnych, które w naszym konkretnie przypadku podniosą poczucie komfortu – mówi Paweł Szczerbiński, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.