Modnie i Zdrowo

Jaka jest współczesna mama

26 maja 2017 | Marta Kogut

Fot. Pixabay

Kiedyś bycie kobietą oznaczało bycie matką. Pomnik Matki Polki obudowany był poświęceniem na rzecz dzieci i męża, a ozdobiony dużą ilością stereotypowo kobiecych obowiązków domowych. Dzisiaj większości kobiet burzy się krew na myśl o umęczonej prowadzeniem domu i zależnej od męża kobiecie. To, jaki mamy do tego stosunek, zależy już od naszych uwarunkowań i wewnętrznej zgody. Nie chodzi zresztą o to by zastanawiać się nad sensem historii, a raczej o dostrzeżenie jak bardzo rola matki zmieniła się i ciągle się zmienia.

Nie sposób rozsądzić, czy kiedyś kobietom było łatwiej, czy wręcz przeciwnie. Każdy czas ma swoje blaski i cienie, wady i zalety. Pod wieloma względami współczesnym matkom jest łatwiej – choćby dlatego, że wychowywanie dzieci stało się domeną obojga rodziców, ale także pod względem dostosowania rzeczywistości i rozwoju całej branży związanej z opieką nad dziećmi. Niejedna mama uważa pojawienie się pampersów za krok milowy w kwestii pielęgnacji dziecka. Wraz z rozwojem gospodarczym pojawiło się wiele udogodnień w życiu mam. Współczesne matki borykają się jednak też z wieloma trudnościami, o których ich poprzedniczki nie miały pojęcia – jest o wiele więcej ról do pogodzenia. Rola matki, żony, przyjaciółki, szefowej, pracownicy itd. Doszedł także aspekt wizerunku – dbania o sobie, odczuwania satysfakcji i chęci rozwoju. Przed współczesnymi matkami stoi o wiele więcej wyzwań i spraw, o których trzeba decydować.

Jaka jest więc współczesna matka

Na pewno bardziej świadoma. Wraz z rozwojem wiedzy, m.in. tej na temat zdrowia, rozwoju dziecka czy psychiki ludzkiej – kobiety zdobyły ogromny zasób. Dzięki temu można lepiej wychowywać dzieci, dbać o siebie, a także dążyć do rozwoju. Szczególnie wraz z rozpowszechnianiem wiedzy psychologicznej, pojawiły się nowe potrzeby i wyzwania.

Kobiety mają większą wiedzę na temat tego jak być dobrymi rodzicami, jak dbać o zdrowie, ale także większe oczekiwania co do siebie, partnera czy życia. Rozwój psychologii sprawił, że zostało zauważone, jak ważną rolę pełni ojciec w wychowywaniu dzieci. Pojawiło się partnerstwo między małżonkami. Współczesne mamy poszukują satysfakcji i spełnienia – nie tylko jaki matki, ale także jako partnerki, kobiety czy na gruncie zawodowym.

Największym wyzwaniem współczesnych mam wydaje się być wypełnianie wielu ról, z którymi mierzą się na co dzień. Pogodzenie życia domowego i zawodowego wymaga dużej wytrwałości, konsekwencji, ale i otwartości czy elastyczności. To, co jednak wydaje się być największym osiągnięciem to coraz większa świadomość mam, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci. Współczesne mamy zdają sobie sprawę, że jeśli chcą mieć spełnione i zadowolone dzieci, to same muszą takie być.

Przemęczenie czy frustracja udzielają się najbliższym członkom rodziny. Można to porównać do procedury znanej z samolotu, kiedy w sytuacji wypadków lotniczych, gdy wypadną maski z tlenem w pierwszej kolejności rodzic ma założyć ową maseczkę sobie, a następnie dziecku. I chociaż jest to jakoś przeciwko instynktowi rodzicielskiemu, ma to w sobie ogromną mądrość: żeby pomóc dziecku rodzic musi oddychać.  Nieprzytomny rodzic w niczym nie pomoże.

Tego właśnie życzę wszystkim Mamom: odwagi i chęci, aby zadbać o siebie. Mama, która chce mieć zadowolone i silne dzieci, musi sama czuć się usatysfakcjonowana i silna, a nie przemęczona i sfrustrowana ciągłym poświęcaniem się.

Marta Kogut, psycholog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego