Modnie i Zdrowo

Jesień – trudny okres dla naszych stawów. Jakie zioła i rośliny wspomogą ich pracę?

7 listopada 2018 | Opracowanie Angelika Fila/zielonysklep.com

Fot. Materiały prasowe

Nasilający się jesienią ból stawów dotyczy nie tylko osób starszych, które cierpią na reumatyzm, ale też młodszych, np. sportowców po kontuzjach. W walce z dolegliwościami stawowymi pomogą takie zioła i rośliny jak: kadzidłowiec, kozieradka, kurkuma, imbir czy czosnek.

Niekiedy deszcz zapowiada: świdrujący ból w łokciu, sztywność w kolanie czy wykręcanie stawów w palcach i nadgarstkach. Objawy chorób reumatycznych mogą być różne i każdy z nas może inaczej odczuwać zmiany pogody. Naukowcy nie wiedzą do końca, dlaczego sygnały nadejścia deszczu bywają tak bolesne. Nie odkryto jeszcze bezpośredniego związku między zmianą pogody, a zaostrzeniem objawów reumatyzmu. Jednak większość pacjentów odczuwa znaczne pogorszenie stanu zdrowia właśnie podczas jesieni. Jedna z hipotez mówi, iż tkanka wokół chorego stawu puchnie i powoduje ból z powodu gwałtownych spadków ciśnienia atmosferycznego przed deszczem i burzami.

Jesień to czas, w którym nasila się ból stawów. Jednak dotyczy on nie tylko osób starszych, które cierpią na reumatyzm czy sportowców po kontuzjach. Problemy ze stawami obecnie odczuwać mogą osoby w każdym wieku i w bardzo różnym stanie zdrowia. Równie ciężkim okresem jest zima. Mróz i obfity śnieg utrudniają poruszanie się, gdyż tworzą się przeszkody, m.in.: śliski chodnik, nieodśnieżona uliczka czy warstwa lodu i błota, która zalega na pasach. Z kolei jazda na nartach czy zwykłe poślizgnięcie na ulicy potrafi doprowadzić do urazu w stawie nawet u najbardziej wytrzymałych sportowców.

Czym jest reumatyzm?

Reumatyzm to potoczna nazwa Reumatoidalnego Zapalenia Stawów, które charakteryzuje się symetrycznym zapaleniem stawów, głównie drobnych – dłoni i stóp. Zwykle pojawia się sztywność poranna (trwająca średnio ponad godzinę) i obrzęk, może także dojść do gromadzenia się płynu w stawach.

Przyczyny RZS nie są jednoznaczne, jednak najczęściej wymienia się zaburzenia immunologiczne. Organizm osoby chorej błędnie rozpoznaje własne tkanki jako „wroga”, a następnie produkuje autoprzeciwciała, które mają na celu ich zniszczenie. Pozostałe przyczyny to zakażenia (bakteryjne, wirusowe i grzybicze), stres czy uzależnienie od papierosów. RZS u rodzica nie musi oznaczać, iż dotknie również dzieci, jednak ryzyko to jest znacznie wyższe niż w przypadku, gdy choroba nie występowała wcześniej w rodzinie. Najczęściej chorują osoby między 40., a 50. rokiem życia, z czego kobiety 3-4 razy częściej niż mężczyźni.

Reumatoidalne zapalenie stawów postępuje rzutami, towarzyszy mu ból i obrzęk. Stopniowo uszkadza chrząstki, kości, więzadła i ścięgna. Do najważniejszych powikłań tej choroby zaliczamy zaburzenie czynności i nieprawidłowe ustawienie stawów. Może doprowadzić do zupełnego usztywnienia stawów i braku ich ruchomości, czego skutkiem jest inwalidztwo.

Medycyna ajurwedyjska na pomoc w walce z reumatyzmem

Uznawana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od 1979 r. jako „koncepcja zdrowia i terapii” medycyna ajurwedyjska, jest najstarszym na świecie udokumentowanym systemem leczniczym rodem z Indii. Stosowany od tysięcy lat, wypracował metody zapobiegania chorobom i leczenia ich, czerpiąc z bogactwa natury. Plusem ajurwedy jest korzystanie z naturalnych składników, czyli roślin i ziół, a także jej bezpieczeństwo i brak skutków ubocznych.

Składniki roślinne, które poprawią kondycję stawów:

Żywica z pnia kadzidłowca

Wykazuje działanie przeciwzapalne w przypadku chorób o charakterze reumatycznym. Stymuluje syntezę przeciwzapalnych prostaglandyn, które zmniejszają uwalnianie prozapalnej histaminy. Wspiera odbudowę drobnych naczyń, które zaopatrują stawy w składniki odżywcze i odprowadzają toksyny z mazi stawowej.

Nasiona kozieradki pospolitej

Oligosacharydy, które znajdują się w nasionach tej rośliny, wykorzystywane są do syntezy mukopolisacharydów, czyli głównego składnika mazi stawowej, chrząstki, ścięgien i dysków międzykręgowych. Jej substancje śluzowe powlekają od wewnątrz śluzówkę pochewek stawowych.

Korzeń witanii (ashwagandha)

Zawarte w nim witanoidy, drogą krwi, likwidują stany zapalne stawów.

Kłącze kurkumy (ostryżu)

Głównym składnikiem prozdrowotnym kłącza kurkumy jest kurkumina, która działa przeciwzapalnie.

Kłącze imbiru lekarskiego

Dzięki substancjom biologicznie czynnym, które znajdują się zarówno w miąższu, jak i w olejku eterycznym, posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Bulwa czosnku pospolitego

Badania wykazały, że zawiera kilkanaście substancji o charakterze antyoksydantów (niszczących wolne rodniki), a także polifenole, które przechodzą do krwi i hamują wytarzanie prozapalnych cytokin (szczególnie w obrębie stawów).

Guma arabska

Jej cukrowce wykorzystywane są do syntezy mukopolisacharydów mazi stawowej. Enzymy przeciwutleniające niwelują szkodliwe działania utleniaczy, zwłaszcza w miejscach objętych stanem zapalnym (głównie w stawach).

Wszystkie powyższe składniki zawarte są w Salai Guggal Plus. Można stosować go przy RZS, stanach zapalnych i bólowych kręgosłupa czy przy dnie moczanowej. Zalecany jest również osobom, które intensywnie trenują, obciążając tym samym układ ruchu. Składniki, które zawiera ten preparat roślinny, wykazują działanie przeciwzapalne, walczą z bólami reumatycznymi i zwyrodnieniowymi, zmniejszają obrzęki i opuchlizny, a także zapobiegają procesom degradacyjnym w tkance chrzęstnej. Poza tym wspierają i odżywiają narządy ruchu oraz poprawiają mobilność stawów.