Modnie i Zdrowo

Keratynowe prostowanie włosów. Prostować czy nie?

7 października 2016 | Katarzyna Grzebyk

O keratynowym prostowaniu włosów z ANNĄ PRUCHNIEWICZ, dyrektorem salonu Maniewski w Rzeszowie, rozmawia Katarzyna Grzebyk

Katarzyna Grzebyk: Ostatnio bardzo popularny jest zabieg keratynowego prostowania włosów. Na czym on polega?

Anna Pruchniewicz: Jest to zabieg, który nie tylko prostuje włosy, lecz także regeneruje i odżywia je od wewnątrz poprzez wypełnianie struktury włosa niedoborami keratyny, czyli białka będącego ich naturalnym budulcem. Proces ten sprowadza się między innymi do wprasowania keratyny we włosy, substancja wnika w ich strukturę, dzięki czemu każdy włos z osobna zyskuje witalność i jest regenerowany od wewnątrz.  Pasma stają się proste i wygładzone.

Anna Pruchniewicz

Anna Pruchniewicz, dyrektor salonu Maniewski w Rzeszowie

W jaki sposób włos traci keratynę?

Przyczyn utraty keratyny jest wiele: warunki atmosferyczne, promienie UV, zabiegi chemiczne, a także codzienna stylizacja. Wszystkie te czynniki wpływają na otwieranie się łusek włosa i rozdwajania końcówek, w wyniku czego nasze włosy stają się matowe i łamliwe co może oznaczać, że brak im właśnie keratyny.

Czy na wszystkich rodzajach włosów można wykonać taki zabieg?

Keratynowe prostowanie włosów jest przeznaczone dla kobiet, które codziennie zmagają się z puszącymi, przesuszonymi i trudnymi do ułożenia włosami. Zabieg można także przeprowadzić na włosach farbowanych, rozjaśnianych i zniszczonych innymi zabiegami chemicznymi.

Jak długo trwa keratynowe prostowanie i jak długo utrzymują się jego efekty?

Wszystko zależy od długości, gęstości i struktury włosów, jak również od rodzaju użytych produktów. Zabieg trwa około dwóch i pół godziny. Duży wpływ na trwałość zabiegu ma również odpowiednia pielęgnacja, stosowanie szamponów i odżywek bez silikonów, ograniczenie produktów do stylizacji zawierających alkohol, który wysusza włosy. Efekt powinien się utrzymywać nawet do pięciu miesięcy.

Czy zabieg ten niszczy włosy? Niektóre kobiety narzekają, że włosy po zabiegu są w gorszym stanie.

Wiele jest kontrowersyjnych opinii na ten temat, ale muszę przyznać, że nie zdarzyło mi się, aby moje klientki były niezadowolone. Trzeba wspomnieć, że keratynowe prostowanie włosów to nie sposób na odżywianie i odbudowanie włosa, lecz poprawienie wyglądu jak i wygładzenie włosów. Po zabiegu wyglądają one na zdrowe. Zamierzony efekt otrzymamy tylko wtedy, jeżeli keratynowe prostowanie jest wykonane przez profesjonalistę z użyciem wysokiej jakości produktów.