Modnie i Zdrowo

Pielęgnacja dłoni – domowe sposoby i zabiegi w salonach kosmetycznych

14 listopada 2016 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Fotolia

Wypielęgnowane i zadbane dłonie są wizytówką każdego człowieka. Niestety, codzienne obowiązki domowe, kontakt z detergentami, błędy żywieniowe oraz zmienne warunki atmosferyczne – zwłaszcza wiatr i mróz w sezonie jesienno-zimowym – sprawiają, że skóra dłoni wiotczeje, staje się sucha, szorstka i pomarszczona. Jak pielęgnować dłonie, aby były gładkie, zregenerowane i dobrze odżywione? Najlepszy efekt daje regularna pielęgnacja domowymi sposobami, a gdy nie przynoszą one efektu, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

Skóra dłoni jest niezwykle delikatna. Właściwie nie ma tkanki podskórnej, lecz zbudowana jest głównie z podścieliska łącznotkankowego, w którego skład wchodzą trzy rodzaje włókien: kolagenowe, sprężyste oraz retikulinowe. Warstwą, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia i wpływ czynników środowiska zewnętrznego, jest naskórek.

Przesuszona skóra dłoni jest zmorą wielu osób. Nawet jeśli nie narażamy dłoni na codzienną pracę w ciężkich warunkach, atmosferycznych (silne promieniowanie UV latem, wiatr i mróz zimą), to i tak ulegają one uszkodzeniom. Wystarczy codzienny kontakt z detergentami używanymi do mycia lub prania, niedostateczne nawodnienie organizmu od wewnątrz, a także zła dieta lub problemy z przemianą materii. To wszystko niekorzystnie odbija się na naszych dłoniach.

Pielęgnacja dłoni domowymi sposobami

Dziś mamy do wyboru szereg kosmetyków w drogeriach, jednak nasze babcie, prababcie i praprababcie musiały „ratować się” tym, co miały pod ręką. Do pielęgnacji stosowały m.in. papkę z ziemniaków i tłuszczu. Panie z wyższych sfer stale nosiły rękawiczki z drogich materiałów, zaś skórę dłoni rozjaśniały m.in. sokiem z cytryny. Dziś do wyboru mamy wiele domowych i tanich sposobów, by dłonie były zadbane i dobrze odżywione.

dlonie

Zadbane dłonie są naszą wizytówką. Fot. Pixabay

Maseczki na dłonie

Peeling: dwie łyżki cukru wymieszaj z oliwą. Wetrzyj okrężnymi ruchami w lekko wilgotne dłonie. Potem nałóż na nie dowolną maseczkę.

Maseczka z oliwy i żółtka

3 łyżki ciepłej oliwy wymieszaj z żółtkiem. Papką nałóż na dłonie, owiń folią i ręcznikiem. Zmyj po 20 minutach.

Maseczka z siemienia lnianego

2 łyżki siemienia lnianego gotuj przez 5 minut. Zamocz dłonie w przestudzonym wywarze na 15–20 minut, potem osusz i posmaruj kremem nawilżającym.

Kompres z parafiny

W dłonie i paznokcie wcieraj ciepłą parafinę w płynie (do kupienia w aptece). Potem nałóż na dłonie foliowe rękawiczki i owiń na kilkanaście minut ręcznikiem. Możesz też nałożyć bawełniane rękawiczki i zostawić je na noc.

Maseczka z gliceryny i cytryny

Glicerynę i sok z cytryny połącz w proporcji 4:6, dodaj kilka kropel dowolnego olejku eterycznego. Powstały krem aplikuj na dłonie dwa razy dziennie.

Pielęgnacja dłoni w salonie kosmetycznym

Domowe maseczki są najtańszym sposobem na zregenerowanie i odżywienie skóry dłoni. Jednak jeśli dłonie są mocno spierzchnięte i popękane, a pielęgnacja domowym sposobem nie przynosi efektów, warto skorzystać z usług w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Są to kompleksowe zabiegi, w których wykorzystuje się m.in. wodę termalną, peeling cukrowy, masaż parafinowy oraz aplikuje ampułki ze specjalnymi preparatami.

W salonach kosmetycznych często stosowanym zabiegiem jest mezoterapia dłoni, polegająca na wstrzyknięciu koktajlu witaminowego (retinol, witamina C, kwas hialuronowy). Zabieg ten jest polecany zwłaszcza dla skóry starzejącej się. Po zabiegu skóra jest elastyczna, rozświetlona i gładka.