Modnie i Zdrowo

Kia wprowadza technologię Plug&Charge ładowania aut elektrycznych, która ich użytkowanie czyni jeszcze łatwiejszym

6 października 2023 |

Kia EV9 Plug and Charge

  • Kia, jako jeden z pierwszych producentów samochodów, zamierza wprowadzić w Europie bezproblemową usługę Plug&Charge
  • Technologia ta będzie wprowadzona w modelu EV9, a następnie zostanie stopniowo udostępniona w pozostałych autach elektrycznych marki Kia
  • Kia współpracuje z takimi partnerami, jak Hubject i DCS oraz operatorami publicznych sieci ładowarek, jak IONITY, Aral/BP i innymi firmami, aby swoim klientom zapewnić bezproblemowe ładowanie

Kia wprowadza technologię Plug&Charge w swoich samochodach elektrycznych w Europie. Po raz pierwszy usługa Plug&Charge będzie dostępna w Kia EV9 i stopniowo zostanie udostępniona w pozostałych modelach elektrycznych marki. Technologia ta umożliwia użytkownikom samochodów elektrycznych marki Kia, korzystających z usług wyspecjalizowanych dostawców usług ładowania (eMobility Provides) jak np. Kia Charge, podłączenie auta elektrycznego do dowolnej publicznej stacji ładowania, która obsługuje technologię Plug&Charge oraz rozpoczęcie procesu ładowania i naliczenie opłaty bez żadnej dodatkowej identyfikacji. Uwierzytelnienie użytkownika jest w pełni zautomatyzowane. Wprowadzając technologię Plug&Charge do swoich samochodów elektrycznych, Kia zapewnia klientom dostęp do najnowszej technologii szybkiego, bezpiecznego i wygodnego ładowania.

„Plug&Charge to bardzo wygodna technologia, która ogranicza konieczność ręcznej obsługi, co przekłada się na szybsze i jeszcze bardziej bezproblemowe ładowanie niż dotychczas” – mówi Sjoerd Knipping, wiceprezes ds. marketingu i produktów w Kia Europe. „Oferując naszym klientom modele elektryczne, a także najbardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie ładowania, ułatwiamy im przejście na zrównoważoną mobilność, a także udowadniamy, że jesteśmy poważnym graczem na wysoce konkurencyjnym rynku aut elektrycznych w Europie”.

Całkowicie zautomatyzowane, łatwe i bezpieczne ładowanie

Plug&Charge to zasadniczo metoda identyfikacji wbudowana bezpośrednio w samochód, która umożliwia jego komunikację ze stacjami ładowania, które obsługują tę technologię. Użytkownik po prostu podłącza samochód do stacji ładowania i proces rozpoczyna się automatycznie. Usługa spełnia wszystkie zasady bezpieczeństwa i nie wymaga żadnych dodatkowych czynności. Do tej pory, przed rozpoczęciem ładowania potrzebna była weryfikacja konta w punkcie ładowania, co zwykle odbywało się za pomocą karty RFID lub aplikacji mobilnej, takiej jak Kia Charge.

Całkowicie bezpieczna usługa Plug&Charge wykorzystuje zautomatyzowaną wymianę certyfikatów cyfrowych pomiędzy samochodem a ładowarką, która identyfikuje konto klienta i powiązaną z nim umowę ładowania z kontem Kia Charge kierowcy. Ekosystem Hubject Plug&Charge zarządza wymianą certyfikatów pomiędzy zainteresowanymi stronami, które obsługują technologię Plug&Charge – operatorami punktów ładowania (CPO), operatorami mobilności (MO) i producentami oryginalnego sprzętu (OEM). Powyższa wymiana jest zgodna z międzynarodową normą ISO 15118.

Usługa Plug&Charge upraszcza proces ładowania i nie umniejsza zalet aplikacji Kia Charge – nawigacji, aktualizacji danych w czasie rzeczywistym, które dotyczą np. opłat za ładowanie i dostępności ładowarek, a także możliwości filtrowania po takich kryteriach, jak typ wtyczki, prędkość ładowania i rodzaj dostępu. Dzięki technologii bezproblemowego ładowania Plug&Charge kierowca po prostu odłącza samochód po zakończeniu ładowania i odjeżdża, a opłata jest automatycznie doliczana do jego miesięcznego rachunku, zgodnie z umową.

„Wspólnie z naszymi partnerami, takimi jak DCS (dostawca usług mobilnych), Hubject (dostawca usług Plug&Charge) i kilkoma operatorami sieci ładowarek, jak IONITY, wykorzystujemy w Kia najnowszą technologię, aby poprawić jakość obsługi klienta” – podsumował Knipping. W gamie zaawansowanych technologii ładowania oferowanych przez markę Kia, usługa Plug&Charge dołącza do Kia Connect, Kia Charge i Kia Route Planner.

Więcej informacji na temat KIA na Podkarpaciu uzyskać można w Autoryzowanym Salonie KIA MULTITRUCK mieszczącego się w Rzeszowie ul. Handlowa 4, tel. 17 – 85 04 161, 162.

Więcej informacji na stronie https://www.kia.com/pl/dealers/multitruck/

Foto: Kia Polska