Modnie i Zdrowo

Klucz do wiecznej młodości? Dbaj o endorfiny i dobre paliwo

16 lipca 2018 | Modnieizdrowo.pl

Fot. Materiały prasowe

Najprostsze rozwiązania najtrudniej wcielić życie, ale gra jest warta świeczki. Chodzi o to, by jak najdłużej pozostać zdrowym i czuć się młodo. Diametralne znaczenie ma dieta i to, co jesz – na lepszym paliwie auto dalej zajedzie. Druga sprawa to endorfiny – z nimi żyje się znacznie przyjemniej.

Według badań CBOS-u Polacy czują się młodzi jeszcze w wieku 37 lat, a za granicę dojrzałości uważają 40-stkę. To, co uważamy za młodość, nie musi być jednak powiązane z długością życia. To, jak długo ją zatrzymamy, zależy od tego, jak na co dzień będziemy traktować i pielęgnować swój umysł i ciało. Dlatego, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem i młodym wyglądem warto przestrzegać kilku prostych zasad.

  1. Zwolnij!

Szybkie tempo życia nie jest dobre dla organizmu. Co piąty Polak jest codziennie narażony na sytuacje stresowe, a z życia na wysokich obrotach może wyniknąć wiele problemów, bo pośpiech to stres, bóle głowy, problemy z żołądkiem i ciągłe rozdrażnienie. Najlepszy styl życia to taki, w którym stawiamy na jakość, a nie ilość, w którym żyjemy we własnym tempie.

  1. Zadbaj o ciało, również od środka

Aby jak najdłużej cieszyć się promienną cerą, nie wystarczy tylko pielęgnacja skóry.                W procesie przeciwstarzeniowym znaczną rolę odgrywa również naturalna suplementacja oparta na starannie wyselekcjonowanych, aktywnych składnikach, jak np. traganek błoniasty, żeńszeń, czy witania ospała. Te rośliny „wiecznej młodości” cechują się nie tylko właściwościami spowalniającymi procesy starzenia, ale pomagają również w stanach ogólnego wyczerpania organizmu.

Pij dużo niegazowanej wody. Wybieraj zieloną herbatę zamiast czarnej. Zielona herbata zawiera wiele antyoksydantów walczących z wolnymi rodnikami. Ekstrakty z liści tej rośliny znajdują również bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Podobnie jest z żeńszeniem, który od setek lat w medycynie chińskiej uważany jest za złoty środek na wszelkie dolegliwości – dodaje energii, poprawia pamięć i koncentrację, wzmacnia odporność organizmu. – Takie naturalne składniki to substancje przedłużające naszą młodość – uważa Iza Jabłońska, założycielka marki Medere.

  1. Ruszaj się!

Miarą oceny zdrowia są przede wszystkim codzienne zachowania, jednak prawie jedna trzecia Polaków nie podejmuje żadnych aktywności ruchowych jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. A regularne ćwiczenia to nie tylko wyrzeźbione, smukłe ciało, ale także fantastyczny sposób na poradzenie sobie ze stresem, ponieważ aktywność fizyczna pobudza produkcję endorfin, które wprowadzają w dobry nastrój. Warto zatem poświęcić co najmniej 15 minut dziennie na proste ćwiczenia np. rozciąganie rano po przebudzeniu lub po dłuższym siedzeniu przy biurku w pracy.

  1. Pozwól sobie na odpoczynek

Dobrym sposobem na relaks jest masaż, który rozluźni mięśnie i poprawi ukrwienie skóry. Jednak jedną z kluczowych czynności, która jest odpowiedzialna za dobre zdrowie i wieczną młodość jest… sen. To czas, kiedy organizm może odpocząć i nabrać siły, ponieważ dobry, zdrowy sen wspomaga przyswajanie informacji, regeneruje i relaksuje ciało, pozytywnie wpływa nie tylko na psychikę, ale i urodę.

  1. Wprowadź porządek w kuchni

Ponad połowa Polaków jest zdania, że zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości                  w życiu, a aż 48% uważa, że do jego poprawy przyczynia się zdrowe odżywianie . Zdrowe, czyli pełne witamin, które dostarczą organizmowi energii i siły. W tym celu warto jeść jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, a także zrezygnować z gotowych i wysokoprzetworzonych produktów oraz słodzonych napojów gazowanych.

  1. Ciesz się życiem, tak po prostu

Nic tak nie poprawia humoru jak oddawanie się przyjemnością. Realizowanie pasji powoduje, że człowiek jest spełniony, odprężony i szczęśliwy, a doskonałe samopoczucie przyczynia się do tego, że ma się więcej energii, aby realizować zadania zawodowe. Hobby, przyjazny stosunek do innych ludzi, pozytywne nastawienie do życia – folgowanie nawet drobnym przyjemnością może wydłużyć życie nawet o kilka lat!

  1. Żyj blisko natury

Zieleń kojąco wpływa na umysł pomagając się odprężyć i zredukować stres, dlatego warto mieć rośliny w domu. Nie tylko zwiększają ilość tlenu w pomieszczeniu, ale także oczyszczają powietrze i pochłaniają wiele szkodliwych substancji. Na domowym parapecie warto także zacząć uprawiać zioła, takie jak bazylia, melisa czy mięta, które później można wykorzystać do przygotowania posiłków.

To jak długo czujemy się młodzi zależy wyłącznie od naszych zachowań i trybu życia. Dbanie o siebie we właściwy sposób jest kluczem do długowieczności. Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże zachować nie tylko dobre samopoczucie, ale i świetną kondycję na długie lata, bo w zdrowym ciele, zdrowy i młody duch!