Modnie i Zdrowo

Lampiony, świece i latarenki – w długie wieczory oświetlenie dekoruje dom

4 listopada 2016 | Ewelina Czyżewska

Latarnie i domki na tealighty mają ciekawe kształty. Fot. Pixabay

Kiedy dzień robi się coraz krótszy, a wieczory są ciemne i długie, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu domu. Mogą być to lampiony, aromatyczne świece lub latarenki, które z powodzeniem rozjaśnią ogród, ganek oraz wnętrze domu. Ich różnorodność i często niepowtarzalny design to atrakcyjny element aranżacji otoczenia.

Sezon jesieni w pełni, a więc przyszedł czas, by rozejrzeć się za czymś, co będzie nie tylko wyjątkową dekoracją domu i ogrodu, ale też go rozświetli i ociepli klimat wnętrza. Na długie, jesienne i zimowe wieczory idealne sprawdza się oświetlenie dekoracyjne. Przenośne lampiony, latarenki, aromatyczne świece czy sznury żarówek rozpięte wśród drzew stworzą bardzo przyjemny nastrój, który umili nawet najdłuższe wieczory.

Nastrojowe oświetlenie we wnętrzu domu – aromatyczne świece i tealighty

Aromatyczne świece, o różnych rozmiarach i ciekawych formach to jedno z rozwiązań, które najchętniej wybieramy jesienią i zimą. Dodają wnętrzu tajemniczego uroku i są źródłem przyjemnego zapachu, który nieraz przywołuje na myśl wspomnienia ciepłego lata. Warto przemyśleć ich rozmieszczenie, by stworzyć oczekiwany nastrój.

Świeczniki na jedną lub kilka świec, a także tzw. świeczki-kominki i niewielkie świeczniki na tealighty najlepiej umieścić na odpowiedniej wysokości. Może być to parapet, stół, kominek, komoda lub inny wysoki mebel. Umieszczenie ich w ten sposób sprawi, że doświetlą nam wnętrze, tworząc miłą i ciepłą atmosferę, a gdy dodatkowo ustawiamy blisko siebie kilka świeczników o różnej wysokości, to również w dzień będą stanowiły efektowną dekorację domu.

Lampiony mogą zastąpić tradycyjne oświetlenie

Lampiony umieszczone na schodach, stole, stoliku, komodzie, parapetach lub podłodze z powodzeniem zastąpią tradycyjne oświetlenie. Dobierając odpowiedni rozmiar i rodzaj przeszklenia, można decydować o natężeniu światła we wnętrzu.

Lampiony mają też niezwykłą zdolność do nadawania każdej zielonej przestrzeni nieco optymistycznego charakteru. Ich różnorodność zachwyca kształtami, wzornictwem, a nawet soczystymi kolorami, dlatego idealnie sprawdzają się jesienią na ganku lub tarasie, ale latem również w ogrodzie.

Tego typu dodatki można zrobić samemu lub kupić gotowy produkt. Producenci prześcigają się w pomysłach na oryginalny kształt i niepowtarzalny design, a wszystko po to, aby z powodzeniem urozmaicić każdy dom, ogród czy chociażby taras.

Wysokie lampiony i latarnie, są bardzo dobrym źródłem światła

Mocno przeszklone, wysokie lampiony i latarnie, takie, których wysokość przekracza 50 centymetrów, są bardzo dobrym źródłem światła. O intensywności oświetlenia decyduje również rodzaj i wielkość świeczki, jaką włożymy do środka. Niektóre modele przystosowane są na kilka tealightów, inne – na dużą i wysoką świecę, również zapachową.

O intensywności i rodzaju światła decyduje również sam design latarni i lampionów. Jeśli zdecydujemy się na modele zdobione motywem florystycznym, orientalnym wzorem lub delikatną kratką, możemy delikatnie grać światłem we wnętrzu i uzyskiwać niepowtarzalne efekty cieni.

Lampion klasyczny czy nietypowy?

Fantazyjne kształty świeczników i lampionów idealnie sprawdzają się we wnętrzach romantycznych oraz przestrzeniach w stylu glamour. Proste, metalowe lampiony i latarnie przypadną raczej do gustu minimalistom, którym zależy na prostocie i dobrym oświetleniu.

Wśród metalowych lampionów można znaleźć również bardziej finezyjne modele. Mogą być wykończone ażurowym daszkiem lub mniej przeszklone, o metalowej konstrukcji czy ozdobione wzorami pomagającymi uzyskać efekt cieni. Alternatywą dla metalowych modeli może być drewno naturalne, pomalowane na dowolny kolor i zestawione z uchwytem z marynarskiego sznura lub metalowym, zdobionym kominkiem.

Białe modele w różnych rozmiarach, z ażurowym wzorem nawiązującym do dalekowschodniego designu pasują do romantycznych przestrzeni, a zestawione w różnym rozmiarze – na przykład przy kominku lub na komodzie są idealnym dopełnieniem jesiennych i zimowych dekoracji.

Większość modeli wyposażonych jest w wygodne uchwyty, które ułatwiają przenoszenie latarni  i lampionów w dowolne miejsce. Mogą być one wyłożone skórzanym materiałem, ewentualnie wykonane ze sznura lub drewna.