Modnie i Zdrowo

Meble dla alergików: klamki i uchwyty bez niklu i chromu

6 czerwca 2018 | Modnie i Zdrowo

Fot. Pixabay

Utrapieniem alergików są nie tylko pyłki i roztocza. Reakcje uczulające powodują często także dwa metale – nikiel i chrom, obecne są w wielu przedmiotach, z którymi stykamy się w domu na co dzień. Oba metale znajdują się także w uchwytach meblowych i klamkach. Okazuje się jednak, że na rynku są dostępne klamki i uchwyty dla alergików.

Pyłki są utrapieniem alergików wiosną i latem, ale tzw. alergia kontaktowa jest kłopotliwa o każdej porze roku. Może ją wywołać dotykanie m.in. pierwiosnków, jedwabiu czy wełny, ale najczęściej powodują ją dwa metale – to nikiel i chrom. Im częstszy mamy z nimi kontakt, tym większe jest ryzyko uczulenia. Szacuje się, że nikiel i chrom wywołują uczulenie u 13 proc. dorosłych i 8 proc. dzieci na świecie.

Dom bez niklu i chromu

Problem w tym, że te metale są obecne w bardzo wielu różnego rodzaju przedmiotach codziennego użytku. Nikiel znajduje się na przykład w kolczykach i biżuterii, ale też w monetach, zamkach błyskawicznych, telefonach komórkowych czy oprawkach okularów. Z kolei chrom w zielonych i żółtych pigmentach używanych w kosmetykach, w wyrobach skórzanych czy w niektórych ubraniach. Oba te metale są obecne również w uchwytach meblowych i klamkach, czyli detalach, bez których trudno się obejść na co dzień.  

Fot. GAMET S.A.

– Każdego dnia używamy ich w domu setki razy. Dlatego, z myślą o alergikach, stworzyliśmy innowacyjną powłokę, która nie zawiera niklu i chromu. To rozwiązanie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej na te dwa pierwiastki. W ofercie mamy całą serię tego rodzaju klamek drzwiowych, uchwytów i gałek meblowych – mówi Agnieszka Ruta, ekspert firmy Gamet, producenta akcesoriów meblowych i technicznych.

Klamki i uchwyty z powłoką antyseptyczną

Badania wykonane w niezależnych laboratoriach w Polsce i za granicą, jednoznacznie potwierdziły, że powłoka zaprojektowana i wykonana przez polską firmę ma właściwości aseptyczne. Działanie bakteriobójcze udowodniły badania sanitarne wykonane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi.

– To dodatkowy, bardzo istotny powód, by klamek czy uchwytów z taką powłoką używać nie tylko w domu, lecz także w przedszkolach i szkołach, biurach, szpitalach i innych obiektach użyteczności publicznej, gdzie takich przedmiotów używa na co dzień bardzo dużo osób. Co więcej, klamki i uchwyty są tam przedmiotami dotykanymi najczęściej – dodaje ekspert firmy Gamet.