Modnie i Zdrowo

Zwierzę a porządek w domu. Czy jest na to sposób?

15 listopada 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Materiały prasowe Worwo

Sierść w mieszkaniu to największy problem, z którym muszą zmierzyć się miłośnicy psów, kotów i innych zwierząt futerkowych. Czasem uciążliwy jest też sam zapach sierści. Nie mniej kłopotów sprawia też rozsypany wokół kuwety żwirek i rozlana woda z miski. Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić.

Bez względu na to, jak duży jest twój czworonożny kompan, jego obecność w domu to dodatkowe obowiązki związane ze sprzątaniem. Są jednak sposoby, które sprawią, że porządki związane z pupilem zrobisz szybko, wygodnie i skutecznie.

Jak się pozbyć sierści?

Sierść w mieszkaniu to największy problem, z którym muszą zmierzyć się miłośnicy psów, kotów i innych zwierząt futerkowych. Nic nie irytuje tak, jak nieustannie wędrujące po domu „kłaki”. Orężem w tej walce będzie specjalna gumowa lub sylikonowa miotła. Idealnie zbiera z podłogi wszystkie włosy i nie elektryzuje się. To również niezastąpiony produkt w gabinetach weterynaryjnych i w okresie linienia zwierząt.

Jak usunąć przykry zapach?

Nawet, gdy sierść wreszcie zniknie nam z oczu, w domu może pozostać jej zapach. W sezonie jesienno-zimowym staje się on wyjątkowo uciążliwy. Posiadając psa nie unikniemy spacerów w deszczu, biegania po kałużach i błocie. Dlatego, oprócz zamiatania sierści, należy regularnie odkurzać podłogi, kanapy, dywany i posłania.

– Prostym trickiem, który pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów zwierzęcych z domu, jest wymiana papierowych worków do odkurzacza na wersję syntetyczną – mówi Piotr Bieńkowski, ekspert firmy Worwo. – Materiał, z którego wykonane są nowoczesne worki, mają kilka warstw o różnej strukturze, dzięki którym są niemal całkowicie szczelne. Potrafią zatrzymać cząsteczki o rozmiarze nawet 330 nanometrów (już średnica włosa ludzkiego jest o ok. 50 tysięcy nanometrów większa). Worki syntetyczne izolują więc nie tylko sierść, ale także pyłki, zarodniki pleśni, roztocza i przykry zapach. Dzięki nim możemy cieszyć się zarówno towarzystwem naszego zwierzaka, jak i przyjemnym zapachem domu.

Bałagan wokół kuwety

Rozsypywanie piasku z kuwety przez kota łatwo ograniczyć. Wystarczy zainwestować w zadaszoną toaletę dla tego czworonoga. Warto jednak zwrócić uwagę także na żwirek, którego używamy. Klasyczny piasek przykleja się do łapek zwierzaka i prędzej czy później roznosi po całym domu.

Dobrą alternatywą są żwirki silikonowe lub drewniane, ponieważ pozostają na swoim miejscu, a dodatkowo pochłaniają nieprzyjemny zapach. Praktycznym zabiegiem jest także ułożenie chropowatej podkładki wokół kuwety, która dodatkowo ograniczy rozsypywanie granulek. Analogicznie można rozwiązać także problem rozsypanych wokół klatki gryzonia czy królika trocin.

Rozlana woda wokół miski

Od momentu, gdy do domu wprowadza się pies, podłoga w całej kuchni nieustannie jest mokra. To dlatego, że psy pijąc, rozchlapują ciecz na wszystkie strony. Na szczęście i na to wymyślono już sposób. Są to miski redukujące chlapanie i rozlewanie wody. Nierozlewająca wody miska, przydaje się nie tylko w domu. Można zabrać ją do auta, w podróż czy na wystawę psów.