Modnie i Zdrowo

Jak robić domowe przetwory

7 sierpnia 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Pixabay

Kompoty, konfitury, soki, nalewki, sałatki, kiszonki – druga połowa lata to najlepszy czas na robienie przetworów i zapełnianie domowej spiżarni słoikami pełnymi warzyw i owoców. Odpowiednio przygotowane przetwory okażą się skarbem zwłaszcza w okresie zimowym, gdy dostęp do świeżych warzyw jest utrudniony, a do tych w marketach jakoś nie mamy zaufania. Jak robić przetwory, aby się nie zepsuły, a warzywa i owoce były smaczne?

Domowe przetwory były domeną naszych babć i mam i z rozrzewnieniem wspominamy niepowtarzalny smak ogórków kiszonych,  powideł śliwkowych czy sałatek wielowarzywnych. Dziś, gdy większość z tych produktów można kupić w sklepach, zapominamy o zasadach robienia przetworów, a przecież przygotowane własnoręcznie wygrywają smakiem i jakością z produktami sklepowymi.

O czym warto pamiętać przy robieniu domowych przetworów

Produkty dobrej jakości – owoce i warzywa użyte na przetwory powinny być jędrne i dojrzałe. Absolutnie nie mogą być nadpsute, zgnite czy zapleśniałe, ponieważ istnieje duże ryzyko, że wcześniej czy później zawartość słoika będzie trzeba wyrzucić.

Właściwe mycie – nie zapomnij o szybkim, ale dokładnym umyciu produktów pod bieżącą wodą, twardsze warzywa można też wyszorować szczoteczką. Po umyciu trzeba dokładnie osuszyć, a potem zabrać się do usuwania pestek, ogonków i liści. Pamiętaj, żeby warzywa i owoce myć tuż przed robieniem z nich przetworów.

Korzystaj ze sprawdzonych przepisów – aby przetwory się udały, najlepiej korzystać z przepisów sprawdzonych, przetestowanych przez babcie, mamy, sąsiadki czy koleżanki. Oczywiście, warto eksperymentować, jednak zawsze lepiej zdecydować się na przepis, który otrzymał pozytywną opinię.

Sekret właściwej pasteryzacji

Pasteryzowanie nie jest łatwe, aby się udało, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

– słoiki i przykrywki muszą być dokładnie umyte i wyparzone,

– do gorących słoików przetwory nakładamy, pozostawiając ok. 1 cm od brzegu,

– gwinty muszą być wyczyszczone i suche,

– do garnka, w którym będą pasteryzowane słoiki, wkładamy ścierkę lub  specjalną wkładkę, aby słoiki nie popękały,

– słoiki ustawiamy tak, aby nie stykały się ze sobą

– do garnka wlewamy gorącą wodę (2 cm poniżej słoików) i zagotowujemy,

– zmniejszamy ogień i od 10 do 30 minut pasteryzujemy; po wyjęciu odwracamy słoiki do góry dnem