Modnie i Zdrowo

Męskie koszule na lato – kiedy można pozwolić sobie na krótki rękaw?

13 lipca 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot.Pixabay

Fot.Pixabay

Pod względem doboru letniej garderoby panowie są w nieco trudniejszej sytuacji niż panie. O ile bowiem kobiecy dress code dopuszcza całą gamę lekkich strojów, o tyle mężczyźni w sytuacjach oficjalnych, biznesowych, skazani są na garnitury. Nie dziwi zatem, że we wszystkich możliwych sytuacjach chętnie rezygnują oni z formalnego stylu na rzecz koszul z krótkim rękawem.

Wiele jednak zależy od okoliczności. W sytuacjach oficjalnych mężczyzna nigdy nie powinien zdejmować marynarki. Powinien zatem pozostać w niej przez całe przyjęcie czy też spotkanie biznesowe, bez względu na panującą temperaturę. O ile przyjęcia są jednak często okazją prywatną i pozwalają na pewne umowne zachowania, o tyle podczas spotkań biznesowych zdecydowanie powinno się pozostawać w stroju formalnym – tym bardziej, że odbywają się one na ogół w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Podczas przyjęcia można zdjąć marynarkę i pozostać w samej koszuli, jeśli zachowa się tak gospodarz – wówczas daje on jasny sygnał pozostałym uczestnikom spotkania, że nie muszą przestrzegać sztywnych reguł dress code’u. Podobnie w pracy, zwłaszcza jeśli wykonuje się ją w zamkniętym zespole, w gronie bliskich współpracowników, a firma nie stosuje restrykcyjnych wymagań dotyczących ubioru, dopuszczalne będzie, jeśli mężczyzna zdejmie marynarkę i pozostanie w koszuli. Nigdy natomiast nie należy decydować się na taki gest, jeżeli ma się kontakt z klientami, np. banku, urzędu czy innej organizacji, ponieważ mogłoby to zostać odebrane jako lekceważenie.

Jaka koszula na lato?

W sytuacjach eleganckich i biznesowych dopuszczalne są tylko koszule z długim rękawem. Wszyscy specjaliści dress code’u, a nawet liczni styliści podkreślają, że nie istnieją takie eleganckie sytuacje, w których mężczyzna może pozwolić sobie na koszulę z krótkim rękawem. A jeśli na rynku pojawiają się tego typu modele „udające” koszule wizytowe, są one właściwie absurdalnym i całkowicie nieprzydatnym elementem garderoby. Nigdy nie należy nosić ich także z krawatem, ponieważ taki zestaw wygląda nieprofesjonalnie. Do garniturów, marynarek czy eleganckich spodni noszonych bez marynarki można zatem dobrać wyłącznie koszulę z długim rękawem. Pewnym ratunkiem przed gorącem może tu być oczywiście wybór dobrego, lekkiego i przewiewnego materiału.

O wiele więcej swobody pozostawia strój nieformalny. Tu można wybrać koszulki polo, koszule typu safari, koszule sportowe, luźne fasony płócienne, a nawet T-shirty.

W modzie plażowej, podczas urlopu dozwolone są nawet koszule z krótkim rękawem w różnego typu wzory. 

Dodatkowy pomysł – podwinięte rękawy w codziennej koszuli

Jeśli komponujemy zestaw z koszulą z długim rękawem, ale znajdujemy się w sytuacji mniej oficjalnej, możemy zastosować sprytny manewr, by odsłonić przedramiona. Dzięki temu poczujemy się prawie tak, jak w koszuli z krótkim rękawem, ale bez naruszania zasad etykiety. Warto dodać, że podwinięte rękawy są bardzo dobrze widziane przez kobiety, wiele pań uważa je wręcz za element niezwykle seksowny, podnoszący atrakcyjność męskiego stroju. Stwarza on bowiem wrażenie luzu, nadaje stylizacji nutkę nonszalancji i swobody.