Modnie i Zdrowo

Męskie swetry z motywem świątecznym

21 listopada 2016 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Męski sweter na sezon jesienno-zimowy musi być ciepły i dobrze skrojony, z materiału wysokiej jakości i na tyle uniwersalny, by pasować do różnych stylizacji. Są jednak takie swetry, które zarezerwowane są tylko na określoną okoliczność i sprawdzają się jako prezent mikołajkowy. To swetry z motywami świątecznymi – reniferami, bałwanami, Mikołajami i choinkami – pojawiające się w kolekcjach większości popularnych marek odzieżowych. Przez jednych uznawane za obciach, dla innych – zabawny element świątecznej garderoby.

Pamiętacie scenę z pierwszej części przygód Bridget Jones, gdy Bridget poznaje Marka Darcy’ego, i jej minę na widok odwracającego się mężczyzny w swetrze z reniferem? Ta zabawna scena z pewnością przyczyniła się do spopularyzowania swetrów z motywem świątecznym. Dziś można je kupić niemal w każdej sieciówce lub na portalu zakupowym.

Kariera swetrów z motywem świątecznym zaczęła się jednak wcześniej niż na ekrany kin wszedł pierwszy film o Bridget Jones. Jako pierwszy prawdopodobnie założył taki sweter Bill Cosby w serialu „Bill Cosby”. I choć w serialu uznawany był za szczyt obciachu, to nowojorska firma Koos Van Den Akker, która go zaprojektowała, osiągała niezłe dochody ze sprzedaży tego wzoru. Potem świąteczne sweterki zaczęły pojawiać się także w filmach o tematyce świątecznej, które do dziś są nam prezentowane w okolicy Bożego Narodzenia.

Popularność swetrów z motywem świątecznym docenili także znani projektanci. Na początku XXI wieku inspirowali się nim tak znane nazwiska jak Marc Jacobs czy dom mody Balenciaga. Skoro pojawiły się na wybiegu, niedługo trzeba było czekać, aż wyjdą „na ulice”.

W najnowszej kolekcji H&M znajdziemy kilka wzorów swetrów z odważnym i charakterystycznym motywem świątecznym: strojem św. Mikołaja, choinką z bombkami i bałwankami. W takiej stylizacji trudno nie zostać niezauważonym. Dla mniej odważnych panów propozycję ma Reserved, np. granatowy sweter z delikatną aplikacją nawiązującą do renifera Rudolfa. Ciekawe są projekty Jack&Jones, które łączą elegancję z estetyczną i miłą dla oka kolorystyką.

Panowie, którzy chcą założyć oryginalny sweter ze świątecznym motywem, mają więc w czym wybierać. Czy są one kiczowate – to kwestia gustu. Dla jednych zawsze będą obciachowe, dla innych stanowią element świątecznej garderoby. Swetry z motywem świątecznym są też jednym z chętnie kupowanych prezentów mikołajkowych.