Modnie i Zdrowo

Moda chłopięca. Jak ubierać chłopca do szkoły

27 października 2016 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Aqademia

Przede wszystkim wygodnie, z umiarem i ładnie. Szkolny strój chłopca nie może ograniczać ruchów, powinien być estetyczny, musi też być zgodny ze szkolnym dress codem. Oferta sklepów z modą dziecięcą i młodzieżową, a także popularnych sieciówek, jest bogata i zróżnicowana także jeśli chodzi o asortyment dla chłopców, co pozwala na stworzenie ciekawych stylizacji.

Kolekcje ubrań dla chłopców już dawno przestały być traktowane po macoszemu. Żyjemy w czasach, kiedy światowi projektanci z dumą prezentują unikatowe, pojedyncze egzemplarze strojów dla dzieci gwiazd show-biznesu, a blogi fashion i parentingowe pękają w szwach od zdjęć z modą dziecięcą. Dziecko jest poważnym klientem w branży odzieżowej – o jego względy, a raczej o względy rodziców – zabiegają nie tylko popularne sieciówki. Docenia się indywidualność i charakter dziecka, powstają więc nowe marki, których atutem są limitowane kolekcje ubrań lub ubrania personalizowane.

Fot. Zara

Fot. Zara

Co dozwolone jest u światowych projektantów i na stronach fashion, niekoniecznie sprawdza się w szkole, gdzie chłopiec spotyka się z opinią rówieśników i nauczycieli. Współczesny szkolny dress code jest dość otwarty i – nie licząc indywidualnych upodobań dziecka i rodziców – sprowadza się do wspólnego mianownika: strój chłopca musi być wygodny i powinien prezentować się estetycznie.

Must have w modzie chłopięcej

Co powinna zawierać szafa chłopca w wieku przedszkolnym i szkolnym? Lista jest dość oczywista i krótka. Oprócz bielizny, kilka par spodni – wygodne spodnie dresowe lub chłopięce haremki oraz jeansy lub sztruksy; spodenki, bluzy z kapturem i bez kaptura, t-shirty z długim i krótkim rękawem; bezrękawnik, ciepły polar, wygodne rozpinane koszule.

Fot. Mango

Fot. Mango

Liczy się dobry materiał

Ubrania powinny być wykonane z dobrych jakościowo tkanin – przy zakupie warto sprawdzać metkę. Ponieważ w przedszkolach dzieci dużo czasu spędzają na zabawie np. na dywanie, ubrania szybko przecierają się i niszczeją. Materiał powinien być na tyle elastyczny, by nie krępować ruchów. Dotyczy to zarówno spodni, koszuli i bluz. Chłopcy są z natury aktywni i ruchliwi i często w tym samym stroju, w którym siedzą w ławkach, biegają po boisku szkolnym.

Kieszenie – głębokie i wygodne

Nieodłącznym atrybutem mody chłopięcej są kieszenie. Powinny być odpowiednio skrojone i na tyle duże, żeby zmieścić „skarby”, a także rzeczy codziennego użytku – np. chusteczki i inne drobiazgi. Spodnie, które chłopiec ubiera do szkoły, koniecznie powinny mieć kieszenie – z boku, z przodu lub z tyłu. Wygodne są również kieszenie w bluzach. Natomiast te w koszulach i koszulkach, niewielkie i płaskie, zwykle bywają elementem ozdobnym.

Moda chłopięca na specjalne okazje

W szafie chłopca w wieku szkolnym i przedszkolnym powinien się też znajdować komplet ubrań na specjalne okazje, np. pasowanie na ucznia, akademia szkolna czy inne uroczystości. Niezbędna jest biała lub jasna koszula i eleganckie spodnie, mucha bądź krawat, marynarka czy kamizelka.

Kolekcja Rock On, fot. Reserved

Kolekcja Rock On, fot. Reserved

W modzie chłopięcej bardzo popularny jest trend rock i „na buntownika”. Triumfy święcą więc skórzane kurtki, zawadiackie kapelusze i kaszkiety, nonszalanckie przecierane dżinsy. Ciągle utrzymuje się styl „collage”, czyli sportowa elegancja w luźnym wydaniu.

Moda chłopięca oferuje dziś nieograniczone możliwości skomponowania stylizacji wygodnych i modnych. Wystarczy zdać się na propozycje prezentowane na stronach fashion i wskazówki stylistów albo… na własny rozsądek.