Modnie i Zdrowo

Moda to sztuka – chcę być niepowtarzalny

12 sierpnia 2016 | Alina Bosak

Fot.Tadeusz Poźniak

Adrian Krupa, lat 21. Pochodzi z Rzeszowa, jest absolwentem Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego. Gdy miał 14 lat, babcia podarowała mu maszynę do szycia – starego Singera. Rok później ze swoją pierwszą, samodzielnie uszytą autorską kolekcją, otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Fashion Day w Kielcach. W kolejnej edycji tego konkursu zdobył II miejsce, a kolekcja została pokazana na planie programów „Bitwa na głosy” oraz „Must Be The Music”. Jego projekty są zaskakujące, niezwykłe. Jak dzieła sztuki.

Dwa lata temu Adrian Krupa rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uczy się w kultowej już Pracowni Projektowania Ubioru (240), prowadzonej przez prof. Małgorzatę Czudak i Michała Szulca. Absolwentami tej pracowni są m.in. Łukasz Jemioł, Mariusz Przybylski.

To kreatorzy, którzy bardzo mi imponowali, gdy zacząłem poważnie myśleć o projektowaniu zdradza Adrian. Moją drugą specjalizacją jest projektowanie obuwia oraz galanterii skórzanej, co pozwala mi poszerzyć horyzonty i możliwości w tworzeniu. Okres studiów postanowiłem potraktować jako czas eksperymentów oraz poszukanie mojego własnego stylu  w modzie .

„Prism” na rozkładówce

Wymarzone studia okazują się czasem pełnym twórczych wyzwań, nowych pomysłów kolejnych  sukcesów.  A nazwisko Krupa w świecie mody, coraz częściej kojarzy się nie tylko ze słynną modelką, ale i utalentowanym studentem łódzkiej ASP. Projekt koszuli Adriana znalazł się na okładce Confashion Magazine, a nowa kolekcja „Prism”, której sesję zdjęciową zrobił Paweł Sobierajski, znalazła się na  rozkładówce magazynu ASF International Finy Photography.

To było dla mnie ogromnym wyróżnieniem – podkreśla projektant. Projekt Prism narodził się od inspiracji zjawiskiem pryzmatu. Skupiłem się na geometryczności, nie zapominając o swoim uwielbieniu kobiecości, sensualności i zamiłowaniu do rękodzieła. Unikatowość kolekcji wsparta jest poprzez własnoręcznie wykonane tkaniny oraz dodatki, także buty. Razem z  fotografem Pawłem Sobierajskim uzupełniliśmy kolekcję o projekt fotograficzny – łączy on upodobanie Pawła do surrealizmu i zjawisk onirycznych z moim sposobem myślenia o modzie.

Jego dziełem są także kostiumy wykorzystane do realizacji artystycznego projektu Magdaleny Franczuk  pt. „Niebezpieczne Związki”. Zdobył także 2. miejsce w konkursie „Łódź miastem talentów”, w kategorii moda. Stale pracuje nad wzmacnianiem swojej marki. Adrian Krupa MODA dzieli się na dwie linie. Premium to limitowane „looki”, wynikające z fascynacji Adriana rękodziełem. To propozycje dla kobiet, stawiających na oryginalność, które chcą nosić unikaty i cenią wysokiej jakości tkaniny. Druga  linia „Simplycity” obejmuje ubrania oraz dodatki, w których w każdej chwili można wyjść na polską ulicę.

Jestem w całości odpowiedzialny za proces projektowania, konstrukcji oraz szycia – podkreśla Adrian Krupa. Najchętniej projektuję modę kobiecą. Chcę być uczciwy i przekładać własną wrażliwość i estetykę na tworzone przeze mnie projekty. Nie oczekuję, aby określano mnie mianem „artysta” czy „projektant” – moda to sztuka, a ja chce mieć w niej swój udział, nie tytuły są dla mnie istotą tego, co robię.

Hand made by Krupa

Najważniejsze w projektowaniu jest to, aby być wiernym swojej estetyce. Ja wyznaczam swoje własne cele i dokładam starań aby je zrealizować. Projektowanie mody każdego dnia stawia przede mną nowe możliwości, ale i wyzwania. Rozwijam się, odkrywam, szaleję.

Nie chce mówić o „swoim” stylu. Wciąż poszukuje. Uwielbia kobietę awangardową, ale i  elegancką, lubi geometryczne cięcia i fascynuje go rękodzieło, tworzenie własnych tkanin. Wyplata je z koralików, żyłki, dzianinowego sznurka. Ostatnio nauczył się robić na drutach.

Nie stoję w miejscu. Ucząc się mody, uczę się, że tkaniną jest to, co artysta nią nazywa. Rękodzieło w mojej modzie to taki „gwarant” dla mojej klientki: „Jesteś dla mnie wyjątkowa – daję ci coś niepowtarzalnego”. Każda nowa kolekcja to nowe inspiracje, nowe rozwiązania i nowe tkaniny.

Nowa kolekcja z duchami lasu

Teraz Adrian pracuje nad kolekcją na sezon jesień/zima 2016. Zatytułował ją „HIDDEN”.  

– Inspiruję się w niej szamanizmem, ukrytymi duchami lasu. Staram się przenieść na tworzone przeze mnie sylwetki to, jak rozumiem korespondencję pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Więcej nie powiem, ale obiecuję że będzie się dużo działo.

Co myśli o polskiej modzie? Że ciągle się zmienia. Do głosu dochodzą nowi projektanci. On w niej nie umiejscowił się nigdzie na stałe. Nie skupiam się na otaczającym mnie przemyśle modowym, tylko na tym, aby samemu się czuć dobrze z tym, co tworzę. Moda jest dla mnie sztuką.