Modnie i Zdrowo

Najczęściej popełniane błędy podczas uszczelnienia silikonem

30 stycznia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Archiwum Den Braven

Zabezpieczenie przed przeciekaniem wody newralgicznych miejsc w kuchni czy łazience, to jedna z tych czynności, którą należy bezwzględnie wykonać, jeśli zależy nam na zachowaniu odpowiedniej higieny oraz trwałości umieszczonych tam przedmiotów. Na pojawianie się grzybów i pleśni narażone są głównie szczeliny wokół umywalek, brodzików, ale także złącza na styku urządzeń sanitarnych ze ścianą. Podpowiadamy, jak pracować z silikonem, aby uszczelnienie było trwałe, estetyczne i wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Uszczelnianie przy pomocy preparatów silikonowych jest zadaniem dość prostym, dlatego bardzo często wykonujemy je samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowców. Podejmując się jednak tego zadania należy pamiętać, że aby silikonowa fuga dobrze spełniała swoje zadania, ważne jest zachowanie szczególnej staranności na każdym etapie prac – od przygotowania podłoża, poprzez aplikację, aż po wykończenie . Dzięki temu uszczelnienie będzie trwałe oraz estetyczne.

Pomieszczenia takie jak łazienka, kuchnia, pralnia, sauna czy WC to wnętrza, w których panują trudne warunki spowodowane dużą wilgotnością i wysokimi temperaturami. Nie brakuje w nich też miejsc, które należy zabezpieczyć przed wilgocią i przeciekaniem wody, aby uniknąć pojawiania się grzybów i pleśni. Są to szczeliny wokół umywalek, brodzików czy zlewu, a także złącza na styku urządzeń sanitarnych i ściany oraz naroża w kabinach prysznicowych. – Zabezpieczenie przed wodą newralgicznych miejsc w kuchni czy łazience to jedna z ważniejszych czynności, które należy wykonać wykańczając  te wnętrza, jeśli zależy nam zachowaniu odpowiedniej higieny, jak również trwałości  umieszczonych tam przedmiotów – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven. – Ciemny nalot na fugach czy powierzchni ścian i sufitu, to nie tylko defekt wizualny. Ma on przede wszystkim szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników

Aplikujemy silikon

Prostym i szybkim sposobem na zabezpieczenie wnętrz przed szkodliwym działaniem wilgoci, jest wykonanie przy pomocy silikonu uszczelnień szczelin i złączeń, przez które może przedostawać się woda. Do jego aplikacji potrzebny jest specjalny pistolet, który umożliwia precyzyjne nakładanie silikonu. – Dobrze jest również zaopatrzyć się zaokrągloną szpachelkę do wygładzania wypełnienia, miskę z wodą oraz taśmę ochronną, którą zabezpieczymy miejsca wokół przed niepotrzebnym zabrudzeniem – wyjaśnia ekspert firmy Den Braven.

Pierwszym krokiem, podczas prac uszczelniających, jest właściwe przygotowanie podłoża. – Uszczelniane miejsce musi być dokładnie oczyszczone, suche i odtłuszczone. – Jest to niezbędny warunek, aby wypełnienie było trwałe, a silikon nie kruszył się lub nie odchodził – przestrzega Tomasz Mazurkiewicz. – Konieczne jest również usunięcie starego uszczelniacza.

Większą część niepotrzebnego wypełnienia wycinamy przy pomocy ostrego noża, starając się, by na powierzchni płytek czy ceramiki zostawić jak najcieńszą warstwę. Pozostałość można usunąć przy pomocy przeznaczonych do tego specjalistycznych środków chemicznych. – Mechaniczne usuwanie może czasem powodować uszkodzenie powierzchni okładziny lub elementów wyposażenia – tłumaczy ekspert z firmy Den Braven. – Zaletą takich preparatów jest łatwość użycia. Płyn wystarczy nałożyć na resztki silikonu, odczekać 20-30 minut, wytrzeć  a następnie przemyć całość wodą

Przestrzeń wokół szczeliny, przy której pracujemy, dobrze jest zabezpieczyć taśmą. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, by jej krawędzie nie wchodziły do wnętrza obszaru roboczego, ponieważ trakcie jej usuwania, moglibyśmy naruszyć świeże uszczelnienie.

Czym gładzimy silikon

– Aplikując silikon należy pamiętać, aby nakładać go równomiernym, ciągłym ruchem – radzi Tomasz Mazurkiewicz.  – Dzięki temu uzyskamy szczelne wypełnienie, bez żadnych wolnych przestrzeni. Zaraz po dokładnym wypełnieniu, fugę na całej długości należy wygładzić, eliminując w ten sposób wszelkie ewentualne niedociągnięcia czy pęcherze powietrza.

– Wygładzanie można wykonać za pomocą specjalnej szpachelki, zaokrąglonego przedmiotu lub nawet palca zwilżonego lekko wodą – wylicza ekspert z firmy Den Braven. – Warunek jest taki, by zrobić to tuż po aplikacji, gdyż uszczelniacze dość szybko schną i może być za późno. Poprawnie wykonana silikonowa fuga nie może  być zbyt wypukła, ani zbyt wklęsła. Powinna natomiast ułatwiać spływanie wody tak, aby nie gromadziła się ona w załamaniach. Mogłoby to z czasem zniszczyć strukturę uszczelnienia i wypłukać z preparatu środki pleśnio – i grzybobójcze – dodaje  Tomasz Mazurkiewicz.