Modnie i Zdrowo

Jak napisać CV, by wzbudziło ciekawość pracodawcy?!

25 maja 2017 | Ewelina Czyżewska

Archiwum Modnie i Zdrowo

Czytelne, rzeczowe i pozbawione błędów CV, to dopiero połowa sukcesu w drodze do zdobycia wymarzonej pracy. By potencjalny pracodawca zaprosił na rozmowę, ważne jest, aby twoje CV było ciekawsze niż pozostałych kandydatów. Nie może w nim zabraknąć podstawowych danych oraz informacji o wykształceniu – to oczywiste. Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób napiszesz o swoim doświadczeniu i sukcesach zawodowych. Zaciekawiony pracodawca, jeszcze przed spotkaniem zacznie analizować twoje mocne strony.

Żeby napisać CV, które zwiększa szanse już w początkowym etapie rekrutacji, musimy skupić się na detalach oraz formie życiorysu. Wiadomo, że zawsze łatwiej pisać jest tym, których doświadczenie jest duże i cały czas są aktywni zawodowo.  Jeśli jednak do nich nie należysz albo chcesz zmienić zawód, poświęć trochę czasu i przyłóż się do każdego elementu swojego Curiculum Vitae.

Zawsze podajemy aktualne dane

Niby oczywiste, ale jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez kandydatów na pracowników. Czasem wiąże się to z tym, że gdy po kilku latach pracy szukamy nowej, korzystamy z wzoru sprzed lat.  Adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres mailowy – najlepiej utworzony wyłącznie na potrzeby rekrutacji – powinny być zawsze aktualne! Ponadto, adres mailowy dobrze wygląda wtedy, gdy składa się z twojego imienia i nazwiska. Niedopuszczalne są wszelkie „misiaczki”, „foczki”, „buziaczki” i zdrobnienia imion. Życiorys z takim mailem, z góry skreślany jest przez specjalistów z działu HR.

W nowym CV i liście motywacyjnym, istotna jest również zapisana data. Pozostawienie starej, może świadczyć o niedbałości kandydata, ale przede wszystkim sugerować pracodawcy, że od dłuższego czasu bezskutecznie szukamy pracy.

Uwaga! W CV nie musimy eksponować informacji o swoim wieku, zwłaszcza podawać kompletnej daty i miejsca urodzenia. Są to chronione dane osobowe, a zdobyte w ten sposób, mogą być wykorzystywane przez nieuczciwe firmy. Możemy napisać ile mamy lat (wiek – 34lata). Nie także obowiązku wtajemniczać rekrutera w swój stan cywilny oraz informować ile mamy dzieci.

Pytania o wiek, liczbę dzieci, wyznanie, stan cywilny, orientację seksualną czy stan zdrowia – są to pytania, które nie powinny padać w trakcie rozmowy rekrutacyjnej! Jeśli jednak je usłyszysz, zawsze odpowiadaj, że nie ma to wpływu na twoją pracę. Nigdy też, na rozmowie o pracę, nie wdawaj się w dyskusję, jeśli rekrutujący zapyta cię o te kwestie w odniesieniu do innych pracowników.

Formuła CV – poszczególne moduły

W lewym górnym rogu, powinny znaleźć się aktualne dane osobowe. Po drugiej stronie, dobrze jest umieścić swoje zdjęcie. Nie musi być to fotografia formalna lub dyplomowa. Najlepiej prezentują się tzw. zdjęcia korporacyjne. Mile widziany jest również uśmiech. Niedopuszczalne jest jednak, wysyłanie przyszłemu pracodawcy zdjęć z wakacji w kostiumie kąpielowym lub z szalonej imprezy. Wydawać by się mogło, oczywista sprawa. Niemniej jednak, wielu pracodawców ma zastrzeżenia co do zdjęć przesyłanych przez kandydatów.

Dane wyraźnie oddzielamy od następnego elementu, na który składa się przebieg kształcenia oraz dodatkowe kursy specjalistyczne. Zawsze podajemy najwyższe wykształcenie – jeśli mamy skończone studia, nie ma potrzeby wpisywania szkoły średniej. Podawane daty powinny zawierać informację odnośnie miesiąca i roku rozpoczęcia oraz ukończenia kształcenia. Nie ma potrzeby wpisywania dnia obrony pracy magisterskiej.

W przypadku kursów, możemy z kolei dopisać liczbę godzin. Ale uwaga! Jeśli kurs trwał 60 godzin, z czego 40 to była teoria a 20 praktyka, zostawiamy sumę godzin. Natomiast jeżeli proporcje były odwrotne, dobrze jest je podkreślić, ponieważ może być to traktowane, jako dodatkowe doświadczenie zawodowe.

Doświadczenie zawodowe

Pod wykształceniem umieszczamy informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, z wyraźnym podkreśleniem tego, jakie mieliśmy obowiązki na danym stanowisku. Tu podobnie jak przy wykształceniu, wpisujemy najpierw ostatnie, a poniżej starsze. Ważna jest również forma daty – trzymamy się zasady miesiąc i rok lub pozostawiamy sam rok np. 2011 – 2013. Nasz potencjalny pracodawca oglądając CV, nie musi wiedzieć, ile rzeczywiście przepracowaliśmy w danej firmie. O tym porozmawiamy, gdy zaprosi nas na rozmowę.

Jeśli jednak mamy za sobą kilka lat pracy zawodowej, nie wyliczamy zajęć wykonywanych na studiach. Skupiamy się na wyliczeniu obowiązków, które są lub mogą być interesujące z punktu widzenia przyszłego pracodawcy.

Ponadto nie pozwolić na to, aby w naszym życiorysie były dziury. Jeśli więc jesteś mamą i przez dłuższy czas wychowywałaś dzieci, ale nie przebywałaś na urlopie wychowawczym, na którym jesteś formalnie zatrudniona, napisz o tym w swoim CV. Taka informacja da znać przyszłemu pracodawcy, że przerwa w życiorysie nie oznacza, że dłuższy czas bezskutecznie szukałaś pracy.

Dodatkowe umiejętności i kwalifikacje

Kolejnym elementem, który powinien znaleźć się w CV to umiejętności i kwalifikacje. Dla jasności – kwalifikacje to wiedza potwierdzona dokumentem. Umiejętności z kolei, to nasze mocne strony, które mogą być konieczne do wykonywania pracy. Przykładowo: aby pracować w zespole istotne jest to czy posiadamy umiejętność zarządzania ludźmi, czy jesteśmy komunikatywni, czy zorganizowani itp.

W tej kategorii umieszczamy również znajomość języków obcych, informacje o posiadanym prawie jazdy, o ukończonych kursach (ale z podkreśleniem informacji o posiadanej praktyce), umiejętności obsługi oprogramowania komputerowego,  a także informacje, które zdobyliśmy w innym zawodzie lub stanowisku, ale będą przydatne w zdobywaniu nowego doświadczenia.

By informacje były bardziej czytelne możemy to podzielić na dwa moduły:

– kwalifikacje i umiejętności niezbędne na danym stanowisku

– kwalifikacje i umiejętności, które mogę wykorzystać na danym stanowisku

Zainteresowania

Ważnym elementem CV, są nasze zainteresowania. Dobrze jest więc, aby w tym miejscu wypisać informacje prawdziwe. Może się bowiem okazać, że „proste zainteresowania” sprawią, że rozmowa nabierze tempa, ale mogą nas też na tej rozmowie pogrążyć.  Wiec jeśli przyznamy się, że lubimy wycieczki górskie, możemy spodziewać się pytania o konkretne szlaki górskie. Jeśli powiemy, że lubimy czytać, padnie pytanie o ostatnio przeczytaną książkę. Zainteresowania dostarczają przyszłemu pracodawcy, informację odnośnie naszego charakteru i stylu bycia. To ważne, zwłaszcza gdy dopiero startujemy na rynku pracy i nie możemy pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym.

Zgoda na wykorzystywanie danych

Na końcu CV musi się znaleźć klauzula dotycząca zgody na wykorzystywanie danych osobowych, na potrzeby procesu rekrutacji. Jeśli w ogłoszeniu o pracę jest jednak zaznaczone, by skopiować klauzulę z ogłoszenia, należy sprawdzić czy nie zawiera ona informacji, odnośnie przetwarzania w celach marketingowych. To znak, że ogłoszenie może być formą pozyskiwania danych, które później będą sprzedawane innym firmom.

Klauzula powinna brzmieć:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U.02.101.926 tekst jednolity z późniejszymi zmianami)”

Estetyka w CV

Curiculum Vitae musi zawierać rzeczowe i merytoryczne dane, a ponadto, wszystkie jego części powinny być wyraźnie od siebie oddzielone. Podział na akapity, odpowiednie interlinie oraz wyjustowanie tekstu jest niemniej ważne, niż dane dotyczące naszej osoby.

Porządek w CV z pewnością będzie sprawdzany, jeśli kandydujemy na stanowiska biurowe w tym księgową czy sekretarkę. Wówczas, dobrze jest wysłać życiorys w formie dokumentu edytowalnego, a nie PDFu. Dzięki temu, pracodawca sprawdza czy umiemy sprawnie posługiwać się pakietem MS Office.

Jeśli mamy taką możliwość, przygotujmy swoje CV graficznie. Cześć naszego zdjęcia (nie musi to być zdjęcie w formie prostokąta) może być tłem pod danymi osobowymi. Ważne jest także, aby pogrubić istotne informacje z naszego życiorysu np. zajmowane stanowiska. Jeśli używamy puknktatorów,  muszą być one identyczne w całym CV. To samo dotyczy używanej czcionki.

Pamiętaj również o tym, aby twoje CV było pozbawione błędów ortograficznych i stylistycznych! Szczególną uwagę należy również zwrócić, na logiczne uporządkowanie zdań i błędy interpunkcyjne. Jeśli nie ufamy swoim umiejętnościom, poprośmy o pomoc znajomego, który nie popełnia błędów.

Nigdy nie kłam w CV

Owszem – wyeksponowanie zalet i sztuka autoprezentacji są ważne. Ale kłamanie i koloryzowanie  nikomu nie wychodzi na dobre. Wielu kandydatów zaznacza, że są osobami otwartymi i łatwo nawiązującymi kontakty z innymi ludźmi. W rzeczywistości często okazuje się, że należą do nieśmiałych i zamkniętych w sobie. Mijanie się z prawdą, w wielu przypadkach dotyczy również poziomu znajomości języków obcych. To wszystko wyjdzie na jaw, już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli deklarujesz bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, która konieczna jest do podjęcia pracy, z pewnością w pewnym momencie rekruter zacznie rozmawiać po w tym języku.