Modnie i Zdrowo

Nowe Renault MEGANE R.S. TROPHY

3 sierpnia 2018 |

Nowe Renault MEGANE R.S. TROPHY proponuje amatorom sportowej jazdy wyższe osiągi i wybitnie sportowy charakter. Nowy model wzmacnia gamę Renault Sport i jest kontynuacją linii Trophy, która pojawiła się wraz z pierwszą generacją Megane R.S. Nowe Renault MEGANE R.S. TROPHY jest także pierwszym modelem wyposażonym w nową wersję silnika 1.8 l turbo. Jego moc została zwiększona do 300 KM, a moment obrotowy do 420 Nm dzięki zastosowaniu nowatorskich technologii. Dotyczy to zwłaszcza turbosprężarki i układu wydechowego. Nowy silnik może współpracować z manualną skrzynią biegów lub ze skrzynią automatyczną EDC.

W układzie jezdnym Nowego Renault MEGANE R.S. TROPHY zastosowano najnowsze innowacyjne rozwiązania Renault Sport, w tym system 4CONTROL z czterema kołami skrętnymi i amortyzatory z hydraulicznymi odbojnikami przy sprężaniu. W standardzie jest również wyposażone w twardsze zawieszenie Cup, z samoblokującym mechanizmem różnicowym Torsena®. Nowe Renault MEGANE R.S TROPHY ma przednie tarcze hamulcowe dwumateriałowe, a także specjalne aluminiowe 19’’ obręcze kół o zmniejszonej masie, oferowane tylko w tej wersji, i dopasowane do nich wyczynowe opony Bridgestone. Dla amatorów mocniejszych doznań z jazdy może być również wyposażone w nowej generacji sportowe siedzenia przednie Recaro pokryte Alcantarą®.

Wersja Trophy to doskonała propozycja dla koneserów poszukujących wyjątkowego samochodu, którym można również jeździć na co dzień i cieszyć się wszystkimi atutami Megane R.S., a zwłaszcza:

• możliwością wyboru trybu jazdy za pomocą systemu Multi-Sense,

• wyjątkowymi parametrami systemu oświetlenia R.S. VISION,

• systemem telemetrycznym R.S. Monitor, który pokazuje poszczególne parametry jazdy.

SILNIK: TECHNOLOGIA ZAPEWNIAJĄCA WYŻSZE OSIĄGI

Wprowadzony po raz pierwszy w Nowym MEGANE R.S. nowy silnik 1.8 turbo z wtryskiem bezpośrednim został opracowany na bazie jednostki Renault-Nissan. Wprowadzone modyfikacje pozwalają osiągnąć po raz pierwszy w gamie R.S. symboliczny próg 300 KM (220 kW). Zwiększono również moment obrotowy do 420 Nm (+20 Nm) w wersji ze skrzynią EDC i 400 Nm w przypadku skrzyni manualnej.

Wyższa moc oznacza lepsze przyspieszenie, również przy wysokich obrotach. Doskonały moment obrotowy, jeden z najlepszych w tej kategorii samochodów, ma wpływ na przyjemność prowadzenia. Pomimo wyższych osiągów samochód spełnia nową normę emisji spalin Euro 6Dt, która będzie obowiązywać od 1 września 2018 roku.

Konstruktorzy zwiększyli wydajność turbosprężarki poprzez wykorzystanie technologii wywodzących się z Formuły 1, by skompensować znaczny wzrost oporów przepływu w układzie wydechowym związany z zastosowaniem filtra cząstek stałych. Turbina, która obraca się z prędkością blisko 200 000 obr./min, jest teraz wyposażona w ceramiczne łożysko kulkowe. Materiał ten jest nie tylko lżejszy i bardziej trwały, ale też gładszy od stali i przyczynia się do zmniejszenia sił tarcia. Zastosowana technologia pozwoliła trzykrotnie zmniejszyć siłę tarcia w stosunku do tradycyjnie stosowanego płaszcza olejowego. To znacznie skróciło czas reakcji turbo.

Poza turbosprężarką, drugim czynnikiem, który poprawił osiągi silnika w Nowym Renault MEGANE R.S. TROPHY, jest nowy układ wydechowy. Tłumik został wyposażony w zawór mechaniczny, który umożliwia zmianę brzmienia silnika. Jest to kolejna nowość w gamie R.S. Położenie zaworu, sterowanego automatycznie w zależności od wybranego trybu Multi-Sense, obrotów i obciążenia silnika, powoduje zmianę brzmienia:

• Gdy zawór jest zamknięty, spaliny przechodzą kanałem, którego konstrukcja pozwala wytłumić niskie, brzęczące tony i modulować dźwięki o średniej częstotliwości. W efekcie uzyskujemy przyjemne sportowe brzmienie, które sprawdza się w codziennym użytkowaniu samochodu.

• Po otwarciu zaworu opór zmniejsza się i spaliny są odprowadzane bezpośrednio do wydechu. Pozwala to w pełni podkreślić sportowy potencjał silnika, zarówno w brzmieniu, jak i w osiągach.
Podobnie jak Nowe Renault MEGANE R.S., wersja TROPHY będzie dostępna z dwiema skrzyniami biegów o sześciu przełożeniach: skrzynią manualną lub automatyczną EDC z łopatkami zmiany biegów przy kierownicy. Maksymalny moment obrotowy dla wersji ze skrzynią EDC dzięki specjalnemu mapowaniu silnika wynosi 420 Nm.

UKŁAD JEZDNY – NAJLEPSZE TECHNOLOGIE RENAULT SPORT

Nowy MEGANE R.S. TROPHY jest wyposażony we wszystkie nowości wprowadzone w Megane R.S., z technologią 4CONTROL na czele. Układ czterech kół skrętnych pozwala dynamicznie pokonywać ciasne zakręty i poprawia przy tym stabilność.

• Przy niskiej prędkości tylne koła skręcają w kierunku przeciwnym do przednich. Zapewnia to większą precyzję toru jazdy i lepsze wyczucie drogi, a także niezwykłą przyjemność prowadzenia jak na samochód przednim napędem.

• Przy wysokiej prędkości przednie i tylne koła skręcają w tę samą stronę zapewniając idealne prowadzenie tylnych kół i zwiększając stabilność samochodu.

Nowy MEGANE R.S. TROPHY jest świetnie przystosowany do sportowej jazdy. W standardzie jest wyposażony w wyczynowe zawieszenie Cup. W porównaniu do zawieszenia Sport różni się następującymi elementami:

• samoblokującym mechanicznym mechanizmem różnicowym Torsen® z nowymi ustawieniami, które ułatwiają wchodzenie w zakręty i poprawiają trakcję przy wychodzeniu z zakrętów,

• bardziej twardymi o 25% amortyzatorami i sprężynami (o 30%),

• bardziej sztywnymi stabilizatorami poprzecznymi (+10%).

W standardzie Nowe Renault MEGANE R.S. TROPHY jest wyposażone w dwumateriałowe przednie tarcze hamulcowe. Umożliwiają one nie tylko zmniejszenie masy nieresorowanej na każdym kole o 1,8 kg, ale również lepiej rozprowadzają ciepło podczas intensywnego hamowania i gwarantują większą wytrzymałość. Znakiem rozpoznawczym zawieszenia Cup są polakierowane na czerwono zaciski Brembo®. Nowe Renault MEGANE R.S. TROPHY można z łatwością rozpoznać po specjalnych obręczach kół 19’’ Jerez z oponami Bridgestone Potenza S001, które są znane z doskonałej przyczepności.

W 2019 roku w ofercie pojawią się również nowe lekkie obręcze 19’’ Fuji, które pozwolą zmniejszyć masę każdego koła o 2 kg z oponami Bridgestone Potenza S007. Te specjalnie opracowane dla Renault Sport opony zapewniają Nowemu MEGANE R.S. TROPHY jeszcze lepsze wyczucie drogi i lepszą przyczepność na zakrętach. Są też znacznie trwalsze, co jest istotne w przypadku sportowego użytkowania samochodu.

DESIGN – SPORTOWY CHARAKTER R.S. W KAŻDYM DETALU

Mocny, sportowy charakter Nowego Renault MEGANE R.S. TROPHY doskonale podkreśla kolor nadwozia Żółty Sirius. Jest to flagowy lakier wersji Trophy – z wyjątkowym połyskiem i refleksami – zwraca uwagę i świetnie eksponuje atletyczne linie samochodu. Oczywiście dostępne są również pozostałe kolory nadwozia z oferty Megane R.S.

W przypadku Nowego Renault MEGANE R.S. TROPHY design współgra z mocnymi osiągami. Nie zabrakło też licznych odniesień do świata sportów samochodowych, dzięki czemu nowy model przykuwa wzrok swoim wyrazistym wyglądem.

Koneserzy z łatwością rozpoznają Nowe Renault MEGANE R.S. TROPHY po charakterystycznych elementach:

• oznakowaniu „TROPHY” na aerodynamicznej listwie F1,

• specjalnym wzorze obręczy kół 19’’ Jerez, inspirowanym samochodem koncepcyjnym Renault Sport R.S.01 z diamentowanym lakierem i czerwoną linią. Nazwa felg odwołuje się do nazwy toru, na którym bolid R.S.01 po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności.

Nowe Renault MEGANE R.S. TROPHY może być w opcji wyposażone również w nowe fotele Recaro. To nowa generacja foteli, znanych z Megane III R.S. Zmieniono konstrukcję siedziska, aby lepiej dostosować je do sportowej jazdy i jednocześnie zapewnić wysokie bezpieczeństwo. W połączeniu z większym zakresem regulacji w pionie, nowe fotele umożliwiają kierowcy obniżenie wysokości nawet o 20 mm, co sprzyja sportowym doznaniom. Zoptymalizowano również oparcie ze sztywną obudową i wbudowanym zagłówkiem. Regulacja kąta pochylenia za pomocą pokrętła pozwala lepiej je dostosować do pozycji kierowcy.

Pokryte Alcantarą® sportowe fotele Recaro doskonale pasują do stylistyki wnętrza Nowego Renault MEGANE R.S. TROPHY. Alcantara jest bardzo odporna na zużycie i zarysowania, a także zmiany temperatury. Doskonale trzyma ciało, a przy tym jest dwukrotnie lżejsza od skóry. To materiał o unikatowych zaletach, świetnie przystosowany do potrzeb użytkowników sportowych samochodów.

Salon i serwis Renault znajdziecie Państwo

w Rzeszowie – al. Armii Krajowej 82.

Tarnowie – Ładna 82b, 33-156 Skrzyszów

Infolinia 17 859 15 00, www.autospektrum.pl