Modnie i Zdrowo

Ochrona blizn latem – jak o nie zadbać?

1 lipca 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Przebywając na plaży, jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieniowania UV, dlatego szczególną ochroną należy objąć znamiona i blizny. Opalanie tych wrażliwych fragmentów ciała może skutkować poważnymi problemami estetycznymi i zdrowotnymi. 

Słońce pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, jednak jego nadmierna ilość może poważnie zaszkodzić skórze, a zmiany spowodowane działaniem promieni UV są niestety trudne do usunięcia. W tym przypadku należy pamiętać o najwrażliwszych częściach ciała, ponieważ nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może między innymi trwale przebarwić blizny, powodując, że staną się bardziej widoczne. 

Bezpieczne opalanie 
Bezpieczne opalanie to przede wszystkim umiar. Nawet najlepsze kosmetyki z filtrami nie ochronią naszej skóry przy całodziennym wygrzewaniu się na słońcu. Aby zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania UV, staraj się unikać przebywania na słońcu między godz. 11 a 15. Wielogodzinne leżenie podczas upału jest najczęstszym powodem podrażnień skóry oraz udaru. Dodatkowo należy osłaniać ciało lekkimi i przewiewnymi ubraniami, a po każdej kąpieli nakładać ponownie filtr przeciwsłoneczny, szczególnie w obszarze blizn. Tkanka w tych miejscach nie posiada naturalnego pigmentu, blizny nie opalają się, co sprawia, że stają się jeszcze bardziej widoczne.

Obowiązkowa ochrona przeciwsłoneczna

Filtry przeciwsłoneczne dobrane do fototypu naszej skóry należy stosować w ciągu całego roku, nie tylko latem. Promieniowanie UVA przenika także przez ubrania czy szyby i niszczy DNA skóry. Podczas zwiększonej ekspozycji na słońce powinniśmy korzystać z  produktów z jak największym faktorem. W razie potrzeby po kilku dniach można stopniowo je zmniejszyć. Tego typu kremy nakładajmy co najmniej 20 minut przez wyjściem na zewnątrz. Pamiętajmy jednak o najbardziej narażonych na promieniowanie miejscach, czyli bliznach i pieprzykach.  W torbie plażowej nie może zabraknąć plastra i preparatu z wysokim filtrem SPF 50.  Szczególną ochroną obejmijmy najmłodszych, których skóra jest wyjątkowo delikatna.

Specjalistyczna pielęgnacja

Aby cieszyć się piękną skórą latem potrzeba troskliwej pielęgnacji, szczególnie ważnej w przypadku blizn. Ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i działanie regulujące proces bliznowacenia zapewnią plastry Contractubex®. Ich skuteczne działanie oparte jest na efekcie okluzji, który zapewnia odpowiednią wilgotność tkanki blizny. Przez cały czas kontaktu ze skórą stosowane na noc plastry stopniowo uwalniają substancje czynne: wyciąg z cebuli i alantoinę. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając je. To idealne rozwiązanie w czasie wakacji. Plastry działają w nocy, a my w ciągu dnia możemy pozwolić sobie na pełen relaks.