Modnie i Zdrowo

Kąpiele solankowe dla zdrowia, samopoczucia i urody

28 lutego 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Pixaby

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy bardziej odczuwamy zmęczenie; jesteśmy też narażeni na infekcje i działanie drobnoustrojów. Złe samopoczucie potęguje zmienna pogoda. Właśnie w tym okresie warto na nowo odkryć moc kąpieli solankowych, które poprawią samopoczucie, korzystnie wpłyną na stan zdrowia i urodę.

Po zimie zarówno nastrój jak i wygląd, wymagają szczególnej troski, uwagi i pielęgnacji. Właśnie teraz długie, ciepłe kąpiele cieszą się popularnością. Warto więc zadbać, żeby ich działanie zostało dodatkowo wzmocnione aromatyczną solanką, która pozytywnie wpłynie na stan zdrowia, urodę i samopoczucie.

Kąpiele solankowe w domowym zaciszu

Kąpiele solankowe to specjalności wielu polskich uzdrowisk, z których chętnie korzystają kuracjusze. Jednak kąpiele solankowe można urządzić sobie także w domowym zaciszu, wykorzystując kosmetyki dostępne w drogeriach. Taka kąpiel wyciszy, uspokoi i poprawi nastrój.

Kąpiele solankowe odżywiają, nawilżają i uelastyczniają skórę, która w czasie zimy traci swój zdrowy wygląd, staje się szara i pozbawiona blasku. Jony jodu i bromu intensywnie oczyszczają ją z toksyn, dzięki czemu bezcenne dla zdrowia i urody minerały lepiej się wchłaniają. Kąpiele przyspieszają również przemianę materii, a tym samym wspomagają odchudzanie.

Lista prozdrowotnych właściwości solanek również jest imponująca. Mają one dobroczynny wpływ na układ oddechowy, który zimą i po zimie jest szczególnie nadwyrężany przez utrzymujący się smog. Kąpiele poprawiają również krążenie krwi i wyrównują akcję serca. Niektóre produkty, np. od Laboratorium Kosmetycznego Joanna posiadają także właściwości aromaterapeutyczne, które spotęgują relaksujące właściwości zimowych kąpieli i pozwolą zanurzyć się w zapachu wiosennego bzu, odstresowującej lawendy, kojącego lasu, poprawiającej nastrój róży czy ziół.

Kąpiele solankowe pomogą w kłopotach z zatokami

Solanki mają również zbawienne działanie na nasz układ oddechowy, świetnie sprawdzą się przy kłopotach z zatokami i obniżonej odporności organizmu. Podczas wieczornej kąpieli, nie tylko rozgrzeją ciało i zrelaksują je po ciężkim dniu, ale również złagodzą stany nerwowe, przepędzą stres i przemęczenie.

Solanki można stosować na całe ciało lub miejscowo, na stopy czy dłonie. Zabieg powinien być  przeprowadzany w temperaturze około 39°C i trwać od 15 do 45 minut. Niewielką ilość produktu należy dodać do kąpieli lub rozprowadzić na ciele, a następnie spłukać wodą.