Modnie i Zdrowo

Odchudzanie latem – nie szukaj wymówek!

17 lipca 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Upały zniechęcają do ruchu, a więc coraz mniej skłaniamy się ku aktywności fizycznej. Z dietami też bywa różnie. Zamiast ćwiczyć, regularnie i zdrowo się odżywiać, często wolimy usiąść w zacienionym miejscu, delektując się lodami lub słodkimi napojami. Ale można przecież inaczej! Jak? Podpowiadamy…

Letnie rozleniwienie może mieć bardzo złe konsekwencje dla twojego zdrowia i sylwetki. Jeśli zrobisz sobie przerwę od odpowiedniej diety i ruchu, stracisz dobrą formę. Nie oznacza to jednak, że bez względu na pogodę, zawsze trzeba stosować restrykcyjne diety czy też forsować organizm podczas intensywnych ćwiczeń. To, czego potrzebujemy w wakacyjny czas, to przede wszystkim zdrowe jedzenie, które przyspieszy przemianę materii oraz umiarkowana, ale codzienna dawka ruchu. Dodatkowo, łącząc aktywność z dobrym odżywianiem, poczujemy przypływ energii i optymizmu.

Osoby, które nie mogą schudnąć, często tłumaczą swoje problemy zbyt wolną przemianą materii. Na szczęście istnieje wiele naturalnych produktów, które sprzyjają szybszej przemianie materii.

Woda

Zamiast słodzonych napojów, wybierz wodę, najlepiej zimną i bez bąbelków. Już cztery szklanki wody mogą sprawić, że organizm spali o 50 kalorii więcej. Zanim organizm wchłonie zimną wodę, podgrzeje ją do temperatury ciała, a to spowoduje wysiłek kaloryczny. Warto przy tym wiedzieć, że w ciągu dnia wskazane jest spożycie przynajmniej dwóch litrów wody. Ta nie tylko wspomoże przemianę materii, ale także nawodni cały organizm poprawiając przy tym kondycję skóry.

Zielona herbata

Ekstrakt z zielonej herbaty sprawia, że organizm w szybszym tempie zużywa energię z pożywienia. W związku z tym następuje przyspieszenie przemiany materii. Najlepsze efekty można osiągnąć wypijając 2-3 filiżanki zielonej herbaty dziennie.

Błonnik

Otręby, fasola, kasza, ryż, płatki pszenne i kukurydziane, chleb żytni, porzeczki,  suszone morele – to przykłady produktów, które zawierają duże ilości błonnika. Ten wspomaga odchudzanie, ponieważ wchłania wodę i pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości. Nie dostarcza przy tym kalorii. Dodatkowo, pozytywnie wpływa na pracę jelit.

Cenne pierwiastki

Na dobrą przemianę materii wpływ ma także odpowiedni dobór pierwiastków. W twojej diecie szczególnie nie powinno zabraknąć produktów zawierających chrom, magnez, żelazo i wapń. Ten ostatni składnik znajdziesz m.in. w jogurtach, a wapń i żelazo, m.in. w pestkach słonecznika. Chrom dostępny jest w rybach, mięsach, ale także w kaszach i płatkach. Przyswajalność pierwiastka zwiększa się, gdy spożywasz dużo produktów zawierających błonnik.

Żyj według regularnego rytmu

Rezygnacja ze śniadań, czy też duże odstępy między posiłkami sprawiają, że organizm zaczyna oszczędzać energię, a to z kolei powoduje, że przemiana materii spowalnia. Jednocześnie rośnie apetyt. Skutek może być taki, że po okresie głodu, zjesz znacznie więcej, niż naprawdę potrzebujesz.

Według amerykańskich badań osoby, które jedzą śniadania zawierające minerały i witaminy, są cztery razy mniej narażone na tycie niż ludzie, którzy w ogóle nie jedzą śniadań. Obniżeniu wagi sprzyjać też będą inne zdrowe posiłki, o ile będą spożywane w regularnych odstępach.

Skoro jesteśmy już przy regularnym trybie życia, warto wiedzieć, że utracie wagi sprzyja również wysypianie się, unikanie silnego stresu oraz ruch, oczywiście.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Lato może być dobrym czasem, by zadbać o odrobinę ruchu. To wtedy mamy zazwyczaj więcej czasu wolnego (urlop, wakacje), możemy więc wprowadzić w swoje życie nowe, zdrowe przyzwyczajenia. Przeszkodą bywa jednak pogoda – gdy z nieba leje się żar, zazwyczaj nie mamy ochoty na aktywność fizyczną. Mimo tego, nie warto rezygnować z ruchu, ponieważ sprzyja on zrzucaniu zbędnych kilogramów oraz pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Jeśli pogoda w ciągu dnia nie sprzyja, spróbuj poćwiczyć, pobiegać lub chociaż pospacerować wieczorem.

Przyjemnie i zdrowo

To naturalne, że latem możesz odczuwać większe zmęczenie, mniejszą ochotę na ćwiczenia, a jednocześnie większy apetyt na typowe dla tej pory roku smakołyki. Wystarczy jednak wprowadzić do codziennego życia trochę samodyscypliny, by bez wielkich wyrzeczeń nadal dbać o dobrą formę.