Odkurzacz centralny. Szybsze i zdrowsze sprzątanie domu
5 września 2016 |Kiedyś były to rozwiązania bardzo drogie. Dziś duża różnorodność produktów i przystępna cena sprawia, że na system centralnego odkurzania decyduje się coraz więcej osób. Odkurzacz centralny nie tylko ułatwia i przyśpiesza sprzątanie. Jest też idealnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ skutecznie usuwa z domu roztocza i kurz. Żeby jednak był funkcjonalny, warto jego rozmieszczenie zaplanować już na etapie projektowania lub budowy domu.
Odkurzanie to dla wielu osób przykry obowiązek. Głównie kojarzy się z koniecznością przenoszenia urządzenia sprzątającego pomiędzy pomieszczeniami, a przede wszystkim nieprzyjemnym zapachem, który wydobywa się wraz z wydmuchiwanym z odkurzacza powietrzem. Mimo zastosowanych filtrów zdarza się, że zassane przez odkurzacz zanieczyszczenia, ponownie wracają do sprzątanego pomieszczenia, co bardzo utrudnia skuteczne sprzątanie. By je usprawnić, warto zastanowić się nad zainstalowaniem systemu centralnego odkurzania.
Z czego składa się centralny system odkurzania?
– Budowa systemu centralnego sprawia, że sprzątanie jest ciche, szybsze i łatwiejsze, a przede wszystkim dużo zdrowsze – mówi Dariusz Książek, przedstawiciel firmy ProfiEurope, zajmującej się produkcją i sprzedażą odkurzaczy centralnych. – Rozwiązania techniczne zastosowane w odkurzaczu centralnym sprawiają, że cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze jest skutecznie usuwane z odkurzanego pomieszczenia na zewnątrz budynku. Dzięki temu powietrze, którym oddychamy jest wolne nie od tylko drobinek kurzu, ale także drobnoustrojów i roztoczy.
System centralnego odkurzania zbudowany jest z kilku elementów. Głównym z nich, jest tak zwana jednostka centralna, którą można porównać do odkurzacza przenośnego, ale umieszcza się ją najczęściej w jakimś pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub w garażu. Wewnątrz domu, na ścianach, rozmieszcza się natomiast gniazda ssące. – Ich umiejscowienie powinno być tak rozplanowane, byśmy mogli skutecznie wysprzątać wszystkie pomieszczenia – tłumaczy Dariusz Książek. – Aby rozpocząć odkurzanie, należy wsunąć do gniazda przenośną rurę ssącą. Zebrane podczas sprzątania zanieczyszczenia trafiają do jednostki centralnej, za pomocą rur ukrytych w ścianach domu.
Montaż systemu centralnego odkurzania
– Całą instalację odkurzacza centralnego powinniśmy zaplanować w projekcie domu, a potem zamontować już na etapie budowy – wyjaśnia specjalista z ProfiEurope. – Dzięki temu możemy inwestycję podzielić na dwa etapy i rozłożyć koszty. Pierwszy z nich obejmuje ułożenie rur w ścianach, drugi zaś zakup i montaż jednostki centralnej, węży ssących i akcesoriów. Koszt wykonania instalacji w trakcie budowy domu jest praktycznie nieodczuwalny. Na zakup jednostki centralnej oraz innych dodatkowych akcesoriów można zdecydować się później. Ważne jest by projektant uwzględnił w projekcie rozmieszczenie gniazdek ssących, a hydraulik lub inny specjalista odpowiednio wykonał instalację. Bo każda instalacja ma swoje parametry użytkowe. Im dłuższa odległość od jednostki centralnej, tym moc odkurzacza się zmniejsza.
Planując przebieg rur, należy brać pod uwagę to, że zanieczyszczenia nie powinny być nimi transportowane w górę na dłuższych odcinkach, a zmiany kierunku prowadzenia rur powinny być łagodne. – Każda zmiana kierunku powoduje powstanie znacznych oporów przepływu, więc duża ich liczba zmniejsza siłę ssania – tłumaczy Dariusz Książek.- Ponadto wąż ssący powinien mieć nie więcej niż dziewięć metrów, ponieważ jest wtedy najbardziej wydajny, a jednocześnie na tyle długi by móc posprzątać wszelkie zakamarki. Dobrze jest jeśli taki wąż posiada na rączce włącznik, który ułatwia odkurzanie, ponieważ nie musimy przemieszczać się za każdym razem, gdy chcemy go wyłączyć.
Ponadto należy pamiętać, że przy wykonywaniu instalacji centralnego odkurzania, powinno się używać elementów przeznaczonych wyłącznie do danego systemu. Należy je ze sobą dokładnie połączyć, by mieć pewność że instalacja będzie szczelna. Jeśli instalacja będzie nieszczelna, siła ssania będzie zbyt niska do przeprowadzenia skutecznego odkurzania.
Akcesoria zwiększające komfort odkurzania
Każdy odkurzacz centralny wyposażony jest w odpowiedni zestaw akcesoriów sprzątających, ale dla zwiększenia komfortu sprzątania, możemy wyposażyć się w dodatkowe elementy. Tam, gdzie podłoga wymaga częstego zamiatania wygodnym rozwiązaniem jest automatyczna szufelka. Natomiast do sprzątania większych i ciężkich zanieczyszczeń, które pojawiają się np. w trakcie remontu, możemy dokupić specjalny separator, który podłącza się do elastycznego węża ssącego. Jest on wykonany z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i ma swój własny wąż zbrojony drutem stalowym.