Modnie i Zdrowo

Sypialnia jako prywatna strefa komfortu. Jak ją zaaranżować?

9 września 2016 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. OKPOL

Sypialnia jest miejscem, w którym możemy ze spokojem odpocząć od codziennych stresów i trosk. Aby w pełni spełniała nasze oczekiwania, warto dobrze zaplanować jej wystrój oraz funkcjonalność. O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, by sypialnia stała się prywatną strefą komfortu?

Na początek pomyślmy, gdzie urządzimy naszą sypialnię. Jeśli mamy dom, możliwości jest znacznie więcej. Wystarczy odrobina kreatywności, by sypialnia znalazła się na antresoli pod sufitem albo wręcz przeciwnie, w podziemiach domu. A może na poddaszu użytkowym? Może to być również jedno z pomieszczeń w mieszkaniu lub choćby zgrabnie urządzone miejsce w otwartym pokoju z kuchnią. Niezależnie od rozmiaru wnętrza i stylu aranżacji, sypialnia powinna być po prostu naszym prywatnym światem.

Sypialnia w półmroku

Jednym z ciekawszych i raczej niestandardowych rozwiązań, jest zaaranżowanie sypialni w piwnicy. Panujące tutaj cisza i półmrok na pewno przypadną do gustu osobom, które lubią odciąć się od rzeczywistości. W takich pomieszczeniach zazwyczaj przez okna nie wpada zbyt wiele światła, więc warto pomyśleć o dobrym i klimatycznym oświetleniu np. w postaci plafonu lub taśm ledowych i o szafie z lustrami, która optycznie powiększy przestrzeń.

By „ocieplić” atmosferę podziemia, dobrze jest wyposażyć je w miękkie w dotyku dywany z wełny, które z powodzeniem mogą wypełniać całą podłogę sypialni. Oprócz tego, że dodadzą przytulności, będą również sprzyjać izolacji cieplnej i stabilizować poziom wilgotności. Do tego wystarczy już tylko ustawić łóżko, jakąś małą komodę i przymocować do ściany nocne półki. Ale należy pamiętać, że ilością wyposażenia nie można przesadzić, ponieważ możemy doprowadzić do zagracenia pomieszczenia i stracić na efekcie wizualnym naszej sypialni.

Sypialnia na wysokości

Tym, którzy preferują przestrzenie z większą ilością światła, a jednocześnie chcą się „odciąć” od domowych hałasów, idealną opcją będzie sypialnia urządzona na poddaszu użytkowym. Tu największym wyzwaniem jest odpowiednie dopasowanie wystroju do skosów. Przestrzeń pod nimi, najlepiej zagospodarować meblami projektowanymi pod wymiar, które będą nie tylko funkcjonalne, ale idealnie wypełnią wolne miejsca.

Łóżko ustawiamy wedle własnych preferencji. Jeżeli kładąc się do snu lubimy patrzeć w gwiazdy, a rano chcemy, aby budziły nas promienie słońca, ustawmy je blisko okien.

– Zgrupowanie kilku okien dachowych w blok, sprawi, że poddasze stanie się jaśniejsze, pomoże też optycznie je powiększyć  – tłumaczy Marcin Demski z firmy OKPOL, producenta okien dachowych. – Okna warto wyposażyć w rolety, które wystarczy zasunąć, jeżeli będziemy chcieli odpocząć od słońca. Najlepiej wybrać takie, które gwarantują 100 procent zaciemnienia wnętrza.

Sypialnie na poddaszu użytkowym bardzo dobrze prezentują się w stonowanych, jasnych kolorach w połączeniu z drewnianymi elementami.

Sypialnia w mieszkaniu

W przypadku mieszkania, jeśli mamy odpowiednią ilość pomieszczeń, wystarczy zagospodarować jedno z nich. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto pomyśleć o funkcjonalnych meblach takich jak rozkładane łóżka i wykorzystaniu ścianek ażurowych, które, dzięki swojej lekkiej konstrukcji, z powodzeniem stworzą osobistą strefę komfortu. Jeśli mamy wysokie pomieszczenie, możemy zbudować antresolę, na której postawimy łóżko. Tego typu rozwiązanie jest jednak dość drogie, bo wiąże się z kosztami związanymi z przebudową pomieszczenia.