Modnie i Zdrowo

Olej arganowy, czyli marokańskie złoto w kosmetyce i medycynie

29 marca 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

Olej arganowy ma niezwykłe właściwości, które znajdują wszechstronne zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Regeneruje skórę, działa przeciwzmarszczkowo, neutralizuje wolne rodniki, poprawia kondycję paznokci, włosów oraz krążenie, a także wyrównuje poziom cholesterolu we krwi. Ten marokański specyfik, nieprzypadkowo nazywany eliksirem młodości, cieszy się dziś ogromną popularnością.

Olej arganowy w 80 proc. składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera też dwa razy więcej witaminy E niż oliwa z oliwek.

– Drzewo arganowe rośnie na półpustynnych terenach Maroka i od dawien dawna nazywane jest drzewem życia. Już w starożytności doceniono właściwości pochodzącego z niego oleju, który jest wykorzystywany w kosmetologii – mówi Agnieszka Nierychlewska z firmy kosmetycznej Eveline.

Zdaniem dermatologów i fryzjerów, zdrowotne i odżywcze właściwości oleju arganowego są nie do przecenienia. Dlatego jest on składnikiem wielu kremów, maseczek, balsamów, odżywek do włosów i preparatów do pielęgnacji paznokci.

– Olej arganowy ma właściwości regenerujące, nawilżające, ujędrniające, a także kojące, dlatego jest tak szeroko wykorzystywany. Skóra przesuszona po lecie lub zimie, idealnie nadaje się do kuracji olejem arganowym. Ten wyjątkowy specyfik sprawdzi się też w pielęgnacji włosów, nadając im zdrowy i lśniący wygląd – dodaje ekspertka.

Olej arganowy jest również bardzo często stosowany w medycynie. Korzystnie wpływa na układ krążenia, reguluje ciśnienie i pomaga w przemianie materii. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Na rynku są dostępne nie tylko oryginalne oleje arganowe pochodzące z Maroka, lecz także podróbki, które są barwione i pozbawione najcenniejszych wartości odżywczych. Można je rozpoznać po niskiej cenie oraz braku certyfikatu. Warto pamiętać, że oryginalny olej arganowy jest dość drogi (100 ml kosztuje ok. 50 zł) i posiada na butelce certyfikat jakości, np. Ecocert, gwarantujący autentyczność produktu.