Modnie i Zdrowo

Pacjenci z Podkarpacia wybrali najlepszych lekarzy 2017

12 lutego 2018 | Opracowanie Aneta Gieroń

Fot. Dominik Matuła

Eskulapy 2017 rozdane. Pacjenci z Podkarpacia wybrali lekarzy, którzy ich zdaniem gwarantują najwyższy stopień profesjonalizmu oraz empatii w codziennych kontaktach z chorymi. Najlepszą lekarską rodzinna uznana została Zofia Jasińska, w kategorii lekarz specjalista zwyciężył urolog Łukasz Futyma, zaś w kategorii lekarz dentysta – Olga Lorenc. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie medycyny Kapituła Konkursowa nagrodziła też hematologa doc dr. hab Andrzeja Plutę ze Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie.

Pacjenci oddali niemal 17 tys. głosów na ponad 1400 lekarzy głosując poprzez infolinię, Internet oraz wypełniając kupony konkursowe. Gala plebiscytu Eskulap 2017, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody, odbyła się 9 lutego 2018, w Filharmonii Podkarpackiej im A. Malawskiego.

W kategorii lekarz rodzinny I miejsce zdobyła Zofia Jasińska, pracująca w Czarnej Sędziszowskiej i Zagorzycach w ramach Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ropczycach. II miejsce zajęła Teresa Sierżęga-Nowosad, specjalista pediatra i lekarz rodzinny, przyjmująca w przychodni Elpis w Niebylcu, a III miejsce – Jacek Pieniążek, specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii, pracujący w NZOZ w Białobokach.

Zofia Jasińska, najlepszy lekarz rodzinny w plebiscycie Eskulap 2017 zdradziła, że zawód, który wybrała ponad 30 lat temu jest je powołaniem. Lubi swoich pacjentów i czuje pozytywne emocja także z ich strony. Jak bardzo się zmieniła praca lekarza rodzinnego przez ostatnie kilkadziesiąt lat? – Ludzie, niestety, więcej chorują niż dawniej i coraz częściej potrzebują pomocy lekarza – zdradziła doktor Jasińska.

Fot. Dominik Matuła

Za najlepszego lekarza dentystę pacjenci uznali Olgę Lorenc z Posady Górnej. II zdobyła Sabina Piotrowska-Jodko z Kliniki Stomatologicznej ArsDent w Rzeszowie. III miejsce w tej kategorii zajęła Joanna Nietrzeba z Radymna

W kategorii lekarz specjalista zwyciężył urolog Łukasz Futyma z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, zatrudniony również w Centrum Medycznym Medyk oraz NZOZ ESS MED w Kolbuszowej. Nagroda za II miejsce powędrowała do dermatolog Leokadii Kałgan ze Stalowej Woli, natomiast III miejsce pacjenci przyznali Magdalenie Maramorosz-Kurianowicz, specjalistce onkologii klinicznej z NZOZ Mrukmed w Rzeszowie.

Nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie medycyny w województwie podkarpackim otrzymał doc dr hab Andrzej Pluta, wybitny specjalista w dziedzinie hematoonkologii. Doktor Pluta związany jest zawodowo ze Szpitalem Specjalistycznym w Brzozowie, region zawdzięcza mu utworzenie dwóch ośrodków hematologicznych: w Rzeszowie i w Brzozowie oraz pierwszego na Podkarpaciu ośrodka transplantologii w Brzozowie.

Fot. Dominik Matuła

Wyróżnienie za poszerzanie specjalistycznych świadczeń na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego uhonorowano personel oddziału chirurgii naczyniowej przemyskiego Szpitala Wojewódzkiego.

Za uzyskanie największej ilość punktów w lekarskim egzaminie końcowym w województwie podkarpackim w 2017 roku otrzymał lekarz Dariusz Dziubek. Za najlepszy wynik w lekarsko-dentystycznym egzaminie końcowym otrzymała lekarz dentysta Joanna Bielec. Wyróżnienie za uzyskanie najlepszego wyniku w państwowym egzaminie specjalizacyjnym otrzymała również specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej Maria Ewelina Chmurowicz.

Organizatorem plebiscytu Eskulap 2017 jest Intermed Ogólnopolska Informacja Medyczna.