Modnie i Zdrowo

Jak pielęgnować opaloną skórę

24 maja 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Kiedy przychodzi ciepła wiosna, a później lato i możliwość wylegiwania się na plaży lub łące, nasza skóra powoli nabiera odcieni brązu. Piękna opalenizna to marzenie wielu z nas, ale żeby opalenizna wyglądała pięknie i zdrowo należy o nią odpowiednio zadbać. Podpowiadamy jak to zrobić.

Podstawą jest codzienny peeling.

Do niedawna w magazynach dotyczących urody przewijała się informacja, że peeling ściera opaleniznę. Jest to jednak nieprawda. Usunięcie opalenizny w taki sposób nie jest możliwe, ponieważ brązowy kolor znajduje się w skórze właściwej, a nie w naskórku.

W przypadku opalonej skóry, peeling całego ciała powinno się wykonywać codziennie, ponieważ bez peelingu, skóra będzie bardziej przesuszona i matowa. Trzeba jedynie pamiętać, że musi być to peeling bardzo delikatny. Taki, żeby nie podrażniał naskórka, a jednocześnie złuszczał jego martwe części. Peeling usunie również zanieczyszczenia, oczyści pory, a opalenizna będzie wyglądała znacznie ładniej.

Kosmetyki nawilżające

Pielęgnacja opalenizny to również kwestia odpowiedniego mycia skóry oraz jej nawilżanie. Ważne jest, aby kosmetyki myjące, których używamy, dodatkowo nie wysuszały skóry. Dotyczy to przede wszystkim mydeł. Dobrze natomiast sprawdzają się kremowe żele, po których skóra staje się miła w dotyku.

Tak, jak przed opalaniem powinnyśmy pamiętać o kremie z filtrem, tak po opalaniu, nie wolno nam zapominać o balsamach nawilżających. Dzięki nim, skóra nie jest nieprzyjemnie przesuszona, zachowuje swoje pH oraz nie łuszczy się. Wybierając balsam do skóry opalonej, warto zadbać o zakup takiego, który zawiera glicerynę, olejek z awokado, oliwę z oliwek czy olejek z pestek z winogron. Są to substancje głęboko nawilżające, które nadają skórze przyjemną miękkość. Dobrze sprawdzą się także balsamy brązujące, które będą jednocześnie pielęgnowały i pogłębiały kolor opalenizny. Żeby balsam przynosił dobre efekty, najlepiej używać go zaraz po kąpieli, ponieważ wtedy skóra najlepiej chłonie wszystkie składniki.

Specyfiki z apteki i beta karoten

Osoby, którym skóra szybko się przesusza i łuszczy, a balsamy nawilżające nie pomagają, mogą skorzystać z pomocy apteki. Można w niej zakupić parafinę, która skutecznie zapobiega łuszczeniu się naskórka. Trzeba ją wcierać w skórę za każdym razem, kiedy widzi się drobne złuszczenia.

Picie soku z marchewki lub jedzenie marchewki to dobre sposoby na zapewnienie sobie ładnej i długotrwałej opalenizny. Zawarty w niej beta karoten wpływa pozytywnie na skórę, poprawia jej wygląd, kolor oraz zabezpiecza przed oparzeniami. Beta karoten można przyjmować również w formie niewielkich, wygodnych tabletek.